سخنگوی قوه قضاییه گفت که شکایت «احمدی‌نژاد» از «جهانگیری» در دادسرا مطرح است و روند خود را طی می‌کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت که شکایت «احمدی‌نژاد» از «جهانگیری» در دادسرا مطرح است و روند خود را طی می‌کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌ اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در خرداد ماه سال جاری حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم بازداشت شد، ولی تاکنون دلایل بازداشت آن ابلاغ نشده است گفت: اگر منظور شما از ابلاغ نشدن دلایل بازداشت به خودش یا وکیل اوست، این امر به آن‌ها ابلاغ شده است، ولی به جامعه هنوز دلیل این موضوع ابلاغ نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: همانطور که بارها گفته‌ایم از بیان جزئیات یک پرونده که در مرحله رسیدگی است و حکم صادر نشده معذور هستیم، ولی جزئیات پرونده به خود وی و اگر وکیلی داشته باشد به وکیل اش ابلاغ شده است.

این مقام مسئول در قوه قضاییه در پاسخ به سئوال دیگری در رابطه با شکایت احمدی نژاد از جهانگیری و پاسخی که جهانگیری به این شکایت داده و اینکه آیا او در این ارتباط احضار شده است؟ گفت: این شکایت در دادسرا مطرح است و روند خود را طی می‌کند؛ به طور طبیعی از کسانی که در این پرونده مطرح هستند دعوت می‌شود یا آن‌ها احضار می شوند تا پاسخ بدهند و اینکه آیا پاسخ داده اند یا نه از این موضوع خبر ندارم.

سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده زمین خواری فرودگاه قشم چنین بیان کرد: رئیس دادگستری هرمزگان در این ارتباط توضیحاتی دادند و من چیزی علاوه بر توضیحات ایشان ندارم. پرونده به دادگاه رفته و باید منتظر برگزاری دادگاه بود.

محسنی‌اژه ای در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در کیفرخواستی که در دادگاه بابک زنجانی قرائت شد نام سه تن از وزرای دولت قبل و رئیس پیشین بانک مرکزی مطرح شد آیا قوه قضاییه به پرونده این افراد رسیدگی کرده است و آیا اتهامی متوجه آنهاست گفت:‌ در مورد پرونده هایی از این قبیل از جمله این پرونده از هر کسی لازم باشد به عنوان مطلع یا متهم یا شاهد تحقیق صورت می گیرد. در مورد چنین پرونده هایی که باید از تعداد قابل توجهی تحقیق صورت بگیرد، پرونده ابعاد مختلف دارد و باعث طولانی شدن بررسی می‌شود در این صورت پرونده تفکیک می‌شود و آنهایی که تحقیقات در موردشان کامل شده و اتهام متوجه آن‌هاست، دادگاه برایشان برگزار می‌شود.

وی گفت: در مورد این پرونده نیز برای چند نفری که دادگاه آن‌ها برگزار شد کیفرخواست صادر شده و ادامه برگزاری دادگاه به آبان ماه موکول شده است. همانطور که گفتم سایر مواردی که ضرورت داشته باشد و پرونده برای ابعاد مختلف و متنوعی باشد، روند رسیدگی ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری در این راستا مبنی بر اینکه مقامات پیشینی که نام آن‌ها در پرونده دادگاه بابک زنجانی مطرح است به عنوان متهم یا مطلع احضار خواهند شد گفت: همانطور که گفتم برای تحقیقات و تشکیل پرونده از هر کسی که لازم باشد به عنوان مطلع یا متهم تحقیق می‌شود. آن افراد خودشان نامه‌ای نوشتند و خواستار این شدند تا در این ارتباط شفاف سازی شود و گفتند که حاضر به پاسخگویی هستند.

محسنی‌اژه ای افزود: این مهم است که افراد تسلیم قانون باشند و این کار خوبی است. باید در این ارتباط فرهنگ سازی شود که هر کسی که مورد سئوال قرار می گیرد پاسخ دهد، از دیگر سو مردم و رسانه ها نباید تا چیزی اثبات نشده در مورد آن قضاوت کنند؛ همانطور که گفتم کسی که مورد سئوال قرار می گیرد باید تسلیم قانون باشد و پاسخ دهد از سوی دیگر نباید قضاوت زودهنگام نیز از سوی رسانه ها و مردم صورت بگیرد.

وی تاکید کرد: در این گونه پرونده ها از هر کسی لازم باشد به عنوان مطلع یا متهم و یا شاهد تحقیق می‌شود و در این ارتباط فروگذاری نشده و نمی شود.

خبرنگار دیگری از محسنی‌اژه ای در مورد اجرای ماده 36 قانون مجازات اسلامی پرسید و گفت طبق این قانون کسانی که بالای 100 میلیون تومان جرمی را انجام داده اند و جرم آن‌ها اثبات شده باید علنی نام آن‌ها ذکر شود ولی به نظر می رسد تاکنون یک مورد بیشتر اعلام نشده است.

محسنی‌اژه ای در پاسخ به سئوال این خبرنگار گفت: عموما در مورد این پرونده ها بعد از قطعی شدن جرم موضوع اعلام شده، این موارد از طریق سایت یا دیگر رسانه ها اعلام شده و بعد از قطعیت جرم هیچ تصمیمی بر پرده پوشی نبوده و نیست.

وی گفت: اینگونه پرونده‌ها که بیان شده بیش از یک موردی است که شما اشاره کردید و برخی از موارد را من خودم در این نشست ها مطرح کردم یا اینکه رسانه ها آن را اعلام کردند.