تفسیرهای مادی گرایانه از این واقعه و از شهادت اسرار آمیز امام حسین (ع)، خبط واقعی و اشتباه تاریخی است.

رئیس قوه قضائیه با تسلیت فرارسیدن ماه محرم الحرام و با اشاره به تاثیرات عمیق واقعه عاشورا در حیات شیعیان و مسلمانان گفت: تفسیرهای مادی گرایانه از این واقعه و از شهادت اسرار آمیز امام حسین (ع)، خبط واقعی و اشتباه تاریخی است.


آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی افزود: محرم و مصائب اهل بیت، تاثیر عمیقی در حیات ما شیعیان و بلکه مسلمانان داشته است و دارد و حق است که ما عمق این تاثیر را درک کنیم و قدردان آن حماسه ها و رشادتها باشیم.

وی گفت: حرمت ماه محرم را باید پاس بداریم و امیدواریم همان‌طور که مردم شیعی و دوستدار اهل بیت همیشه اقامه عزا کرده اند امسال هم پرشورتر در مراسم، اقامه عزا کنند و از مواهب تقرب به اهل بیت علیهم السلام بهره‌مند شوند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه واقعه عاشورا و مصائب وارد شده به اهل بیت در ایام عاشورا و پس از آن ، حادثه ای طبیعی نبود، افزود:‌ ابعاد و پیام های این واقعه بسیار اسرارآمیز است.

وی گفت: حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به امر خدا حرکت می کردند و سکون و قیام و قعودش به امر خداوند بود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه شهادت امام حسین و یارانش پیام بزرگی برای شیعیان و آزادگان جهان داشته است افزود: اینکه شیعه عبارت است از عزت و استقامت در مقابل ظلم، ناشی از پیام عاشوراست .

رئیس دستگاه قضا حیات سیاسی و فرهنگی شیعیان را به سبب بهره گیری از فرهنگ عاشورا خواند و گفت:‌ با این فرهنگ بود که شیعیان تحت فشار خلفا و دیگر مشکلات که از اطراف و اکناف داشتند از رشادت ها و شهادت‌ها دست نکشیدند.

آیت الله آملی لاریجانی ایستادگی حضرت زینب (س) مقابل یزید ملعون را ناشی از درک ابعاد معنوی و حقیقی عاشورا خواند و گفت: فهم این ابعاد با هر تفسیر ظاهری ممکن نیست.

رئیس قوه قضائیه گفت: نباید حرکت اباعبدالله الحسین را فقط به منظور تشکیل حکومت تنزل داد و ما همه می‌دانیم که اقامه حکومت عدل وظیفه است اما در واقعه عاشورا باید ابعاد عبودیت الهی را دید چرا که این حادثه عبودیت محض در برابر خداوند متعال بود.