امیدوارم معاون دبیرکل سازمان ملل پیام صلح و گفت‌و‌گو و تمایل ایران به تعامل با دنیا را با خود به سازمان ملل ببرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت: امیدوارم معاون دبیرکل سازمان ملل پیام صلح و گفت‌و‌گو و تمایل ایران به تعامل با دنیا را با خود به سازمان ملل ببرد.

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در امور حقوقی و بین‌الملل در هفتادمین بزرگداشت روز سازمان ملل متحد در تهران با اشاره به حضور یان الیاسون معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت: آقای الیاسون یک دوست واقعی و خوب و همیشگی برای ایران بوده است. این بار دوم است که ایشان به ایران می‌آیند و اتفاقاً سال گذشته نیز برای شرکت در مراسم گرامیداشت تأسیس سازمان ملل به تهران آمدند. البته حضور ایشان در سال جاری یک تفاوت بزرگ با سفر قبلی‌شان به ایران دارد و آن این است که الان ما یک توافق هسته‌ای داریم. (این صحبت با تشویق حاضران همراه بود)

وی گفت: امیدوارم سفر آقای الیاسون به ایران به تقویت همکاری و نزدیکی بیشتر ایران و سازمان ملل بیانجامد.

معاون ظریف همچنین با اشاره به فاجعه منا و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان گفت: ما تاکنون تعداد زیادی از حاجیان‌مان را از دست داده‌ایم و تعدادی هنوز مفقود هستند و پیگیر وضعیت آنها نیز از مراجع مختلف هستیم که امیدوارم این موضوع به نحوی مثبت مشخص شود.

وی با بیان اینکه سازمان ملل تلاش‌های زیادی برای تحقق اهداف خود طی سال‌های طولانی داشته است، گفت: اما این تلاش‌ها کافی نیست و نیاز داریم سازمان ملل درباره اهداف خود بیشتر تلاش کند. جمهوری اسلامی ایران از کشورهای فعال عضو این سازمان بوده است و همیشه همکاری مثبتی داشته است.

عراقچی با اشاره به برگزاری اجلاس توسعه پایدار در نیویورک و هم‌زمان با اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل که چندی پیش برگزار شد و رئیسگ جمهور کشورمان نیز در این اجلاس حضور یافت، گفت: ایران همواره با اولویت‌های بین‌المللی به اهداف توسعه هزاره کمک کرده است و در اجرای این اهداف در سطح ملی و منطقه‌ای نیز آمادگی همکاری دارد و به طور فزاینده به ملتی قابل اعتماد که بتوان برای حل بحران‌های منطقه‌ای به او تکیه کرد تبدیل شده است.

وی گفت: ایران امروز جزیره ثبات و آرامش است و می‌تواند به حل بحران‌های منطقه‌ای کمک کند. ما توانستیم در موضوع هسته‌ای به توافق با گروه 1+5 دست یابیم و این نمونه‌ای از تلاش ایران برای حل مسائلش است.

عراقچی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم آقای الیاسون در بازگشت به نیویورک این پیام را با خود به سازمان ملل ببرد که ایران به دنبال صلح و گفتمان است و تمایل به تعامل با دنیا دارد.