اقدام هفته گذشته مجلس در رأی قاطع به اعتماد به وزیر راه و شهرسازی موجبات قدردانی دولت را فراهم کرد.

سخنگوی دولت با تقدیر از نمایندگان مجلس ، گفت: اقدام هفته گذشته مجلس در رأی قاطع به اعتماد به وزیر راه و شهرسازی موجبات قدردانی دولت را فراهم کرد و امروز با تصمیم تاریخی نمایندگان نسبت به برجام نشان داد که همواره با درک درست واقعیت کشور تصمیمات سنجیده ای اتخاذ می کند.


محمدباقرنوبخت در جلسه هفتگی با خبرنگاران افزود: باید از این تصمیم واقع بینانه و شایسته هیئت رئیسه مجلس بویژه آقای علی لاریجانی رئیس مجلس نیز تشکر کنم و امیدوارم با این دو تصمیم مناسب با واقعیات کشور شرایطی فراهم شود تا همه مسئولان نظام در شرایط پساتحریم بتوانند حقوق به تعویق افتاده ملت ایران را استیفا کنند و با شرایطی که در پیش داریم شاهد شتاب بخشی به رشد و توسعه کشور باشیم.وی گفت: تا اجرای برجام که پیش بینی می شود به اواخر امسال و اوایل سال آینده بیانجامد، شرایط متفاوتی فراروی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و به همین خاطر دولت برنامه کوتاه مدتی برای 5 ماهه باقیمانده سال طراحی کرده است.

نوبخت گفت: ‌امشب رئیس جمهور در یک برنامه زنده رسانه ای کلیت این برنامه را به اطلاع مردم می رساند و ستاد اقتصادی دولت در آغاز هفته آینده جزئیات آن را بیان خواهد کرد.

نوبخت افزود: اقتصاد بیماری که از سال 92 مراقبت و بهبودش به دولت تدبیر و امید سپرده شد، به صورت مرتب رصد و شاخص های اقتصادی آن کنترل می شود.

وی گفت: حداقل دو بار با حضور رئیس جمهور همه شاخص های اقتصادی جمع بندی می شود و متناسب با آن برنامه ها و شرایط مقتضی اتخاذ می شود.

نوبخت افزود: ما نمی توانیم همه فعالیت های خود را محدود و معطوف به برنامه 5 ساله پنجم که 5 سال پیش تصویب شد بکنیم و حتی نمی توانیم به بودجه سال 94 مرتب استناد کنیم بلکه باید لحظه به لحظه شرایط کشور را پیش بینی کنیم و متناسب با آن نسخه بپیچیم .

سخنگوی دولت گفت: از این جهت حتی ممکن است در طول این مدت نیازمند تصمیمات جدیدی باشیم و امید مردم به دولت تدبیر و امید برای همین است که ما متناسب با واقعیت برای بهبود وضع اقتصادی کشور تلاش خواهیم کرد.

اتمام رسیدگی به پیش نویس لایحه احکام دائمی برنامه ششم


سخنگوی دولت گفت: در جلسه گذشته هیئت وزیران کار رسیدگی به پیش نویس لایحه احکام دائمی قانون برنامه ششم به اتمام رسید.

نوبخت افزود: الان اماده هستیم تا این لایحه را با قید یک فوریت به مجلس تقدیم کنیم و مجلس تا نیمه آخر می تواند این لایحه را بررسی کند و بعد طبق سنوات گذشته در مهلت مقرر لایحه بودجه سال 95 را تقدیم مجلس می کنیم.

وی با بیان اینکه بودجه سال آینده در واقع بودجه سال اول برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری درباره برنامه ششم خواهد بود، مجلس بعد از فراقت از تصویب احکام دائمی برنامه ششم به لایحه بودجه رسیدگی می کند و بعد متناسب با زمان برای انتخابات آینده مجلس فرصتی در اختیار مجلس خواهد بود.

نوبخت گفت: بعد از آن جداول و اهداف کمی برنامه ششم همراه مستندات تقدیم مجلس می شود که امیدواریم مجلس نهم به نحو شایسته ای آثار ماندنی از خود برای مجلس دهم به یادگار بگذارد.