سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفتگو با مثلث آنلاین در مورد حاشیه های جلسه مجلس در تصویب برجام واکنش نشان داد .

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در گفتگو با مثلث آنلاین در مورد حاشیه های جلسه مجلس در تصویب برجام واکنش نشان داد .

بررسی برجام و تصویب کلیات و جزئیات در مجلس به پایان رسید اما با توجه به حواشی جلسات بفرمایید که این مسئله آرایش ائتلاف سیاسی اصولگرایان را در انتخابات مجلس نهم دستخوش تغییر قرار خواهد داد یا خیر؟

بالاخره موثر است اما اینکه منجر به تغییر شود برای قضاوت هنوز زود است. به هر حال داستان فتنه آزمون مجلس انتخابات مجلس هشتم بود تأثیراتی را بر آرایش ائتلاف اصولگرایان داشت چون با وجودی که هیچ کدام از اصولگرایان با فتنه همراهی نداشتند اما برخی سکوت کردند یا خود را کنار کشیدند در مقابل گروهی با فتنه مقابله کردند؛ حالا آزمون مجلس نهم هم برجام بود.

جریان استعفای برخی نمایندگان جبهه پایداری از نمایندگی مجلس به کجا رسید؟

جدی نیست بعید می دانم کسی استعفا دهد. فقط یک نفر چنین تصمیمی داشت که با صحبت دوستان این منش با رویکردی که ما برای انجام وظیفه در انقلاب اسلامی دنبال می کنیم همخوان نیست بنابراین آن نفر هم از آنچه گفته بود منصرف شد.

بعضی می گویند تندروی های جبهه پایداری و سلایق سیاسی همسو با آن در موضوع برجام موجب ریز پایگاه اجتماعی اصولگرایان می شود حال آنکه باید به حداقل ها کفایت کرد و اقبال عمومی را از دست نداد نظر شما چیست؟

در اقبال عمومی یک زمانی ملاک رأی مردم است اما وظیفه نخبگان براساس آگاهی که دارند این نیست وقتی می بینند کشور در معرض ناامنی و جنگ قرار می گیرد ولو اینکه مردم متوجه آن نباشند بعدها مردم در تاریخ به ما می گویند "شما را برای چنین مقاطع تصمیم گیری انتخاب کردیم اما به وظیفه تان عمل نکردید".

اگر برجام رد می شد جنگ به وجود نمی آمد؟

بحث رد برجام مطرح نبود مصلحت نمی دانستیم که رد شود.

اما اصلاح پذیر هم نبود؟

همین طرح یک فوریتی 9 بند دارد که اجرای برجام را کنترل می کند اما این 9 بند برای اصلاح برجام کافی نیست. این سند آنقدر پر عیب بود که حتی طرفداران مطلق دولت هم نتوانستند از آن حمایت کنند بر همین اساس اصلاح طلبان مجلس و آقای لاریجانی مجبور شدند که این طرح را بیاورند.

نگاه شما چه بود؟

ما گفتیم مثل آمریکایی ها رفتار کنیم. کنگره آمریکا برجام را به رأی نگذاشت بلکه رد برجام را رأی گیری کرد به عبارت دیگر اکنون برجام در آمریکا تصویب نشده است ما تصویب کردیم، گفتیم حداقل مثل آمریکاییها عمل کنیم. کمیسیون برجام نظرش را داد و ایرادات برجام را اعلام کرد نظر ما این بود که برجام را به رأی نگذاریم تا دولت باید قدرت مانور داشته باشد اما به حرف ما توجه نکردند. پیشنهاد بعدی ما این بود که اگر هدف بستن زوایای مشکل دار برجام است درست این کار انجام شود یعنی موضوعات تحریم و امنیت اصل قرار گیرند چون بقیه اش حرف است. ما می خواهیم از طریق اجرای برجام دچار تهدیدات امنیتی نشویم ضمن آنکه تحریم ها نیز برداشته شود اما طرحی که تصویب شد این دو موضوع را درست نکرد. در واقع می دانستند برجام پر از عیب است و نمی توانند همین طوری مجوز اجرا دهند بنابراین یک طرح فورمالیته درست کردند تا بگویند یک کاری برای اصلاح آن کرده اند.