روابط جمهوری اسلامی ایران و‌آلمان روابط دیرینه ای است که مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک برای دو کشور و دو ملت بوده است.

وزیر امور خارجه گفت:‌ روابط جمهوری اسلامی ایران و‌آلمان روابط دیرینه ای است که مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک برای دو کشور و دو ملت بوده است.


محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود افزود: خوشحالم که آقای اشتان مایر معاون صدر اعظم آلمان و وزیر امور خارجه این کشور که سال‌هاست در سمت‌های مختلف به عنوان یک چهره آشنا برای روابط بین ایران و آلمان و همکاری‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران و اروپا نقش بسیار فعالی داشته، امروز نخستین بار به همراه یک هیئت بلندپایه به تهران سفر کرده است.

وی گفت: امروز ما راه‌های گسترش روابط دو کشور ایران و آلمان را بررسی کردیم.

ظریف با بیان اینکه از هفته‌های گذشته شاهد سفر مقامات عالی‌رتبه آلمانی مانند وزیر اقتصاد و هیئت‌های مختلف تجاری، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و صنعتی آلمان به ایران بوده‌ایم افزود: امیدواریم این سفرها زمینه جدید برای افزایش و گسترش روابط دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی دو کشور با هم آشنایی خوبی دارند و می توانند به عنوان موتور گسترش روابط دو کشور فعالیت کنند گفت: گفتگوهای سیاسی ما شامل روابط دوجانبه و موضوعات مورد علاقه دو کشور از جمله افراط‌گرایی، تروریسم، مواد مخدر، حقوق بشر و خلع سلاح است که در این باره امروز گفتگوهای خوبی انجام دادیم و این گفتگوها را ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در حوزه اقتصادی زمینه‌های مختلفی برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

ظریف با بیان اینکه در موضوعات منطقه ای نیز می توانیم با یکدیگر کار کنیم گفت: ما از نقش آلمان در منطقه استقبال می کنیم و معتقدیم آلمان می تواند نقش مثبتی در ثبات خلیج فارس و منطقه پیرامونی ما ایفا کند.

وی تصریح کرد: روابط دو کشور می تواند برای منطقه و روابط ما با اروپا نمونه باشد.

ظریف با بیان اینکه هم‌اکنون نشست امنیتی مونیخ در خاورمیانه از ساعتی پیش در تهران آغاز شده است ، افزود: هر دوی ما قرار است در این نشست سخنرانی کنیم.