براساس برنامه تدوین شده امروز اتحادیه اروپا کار برداشتن تحریم‌ها را آغاز خواهد کرد

نود روز از روز توافق وین گذشته است و حالا زمان آن فرا رسیده تا پس از برداشتن گام‌های لازم از سوی ایران در زمینه شفافیت برنامه هسته‌ای خود، غرب تعهداتش را عملی کند. طی ده سال گذشته پرونده هسته‌ای به یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌های علیه ایران تبدیل شد و دستاویزی بود برای اجماع کشورهای غربی علیه ایران و برنامه هسته‌ای. طی ده سال گذشته بیشترین تحریم‌ها و ظالمانه‌ترین آنها برعلیه ملت ایران وضع شد تا سرانجام به نقطه امروز رسیدیم که به گفته معاون وزیرخارجه روز اجرای برجام از سوی اتحادیه اروپاست و برجام از فردا در آمریکا نیز اجرایی خواهد شد. در خصوص آمریکا رئیس‌جمهور این کشور باید کنگره را از تصمیم خود مبنی بر لغو تحریم‌های ایران آگاه کند و اتحادیه اروپا نیز در نشست امروز خود برداشته شدن تحریم‌ها را اعلام نماید.

بر این اساس، اتحادیه اروپا امروز یکشنبه 18 اکتبر (26 مهرماه)، چارچوب قانونی برای لغو تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی مربوط به موضوع هسته‌ای ایران را تصویب و اعلام خواهد کرد.

در جلسه امروز اتحادیه اروپا، اقداماتی برای تعلیق و سپس لغو تحریم‌های اقتصادی، مالی و فردی که طی یک دهه گذشته علیه ایران تصویب شده بود، صورت خواهد پذیرفت، اقداماتی که پیشتر یک تصمیم رسمی است و اجرای آن به پس از برداشتن گام های موازی از سوی ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای بر اساس برجام، موکول خواهد شد.

عباس عراقچی، درباره برنامه های پیش روی ایران و 1+5 برای اجرای برجام گفت: با توجه به اینکه روال قانونی در ایران طی شده و روال قانونی در کشورهای 1+5هم پیش از این طی شده بود، روز یکشنبه راس موعد 90 روز را روز تصویب یا - Adoption Day - اعلام خواهیم کرد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: در این روز اقای ظریف و خانم موگرینی بیانیه مشترکی صادر می کنند و طبق برجام در همان روز شورای وزیران اتحادیه اروپاتحریم های اروپا را لغو می کند و رییس جمهور امریکا هم دستورات اجرایی را لغو و اجرای تحریم های کنگره را متوقف خواهد کرد. اینها رسما اعلام خواهد شد.عراقچی خاطرنشان کرد: قوانین لغو تحریم ها زمانی اجرایی خواهد شد که ایران هم اقدامات خود را انجام دهد و پس از آن در 'روز اجرایی شدن'، لغو تحریم ها جنبه عملی به خود خواهد گرفت.وی ابراز امیدواری کرد که این روز ظرف یک تا دو ماه آینده باشد.

دیپلمات‌های غربی در این باره عنوان داشتند که هر چند لغو تحریم‌ها که فهرستی از بانک‌ها، شرکت‌های نفتی و گازی ایران را شامل می‌شود، عملا اواخر دسامبر و یا اوایل سال آینده میلادی اجرا خواهد شد، اما روز یکشنبه دومین نقطه عطف مهم در اجرای این توافق است که در ماه ژوییه میان ایران و گروه ۱+۵ در وین حاصل شد. بر اساس این گزارش، ۱۸ اکتبر در واقع پایان ۹۰ روز بعد از حصول توافق هسته‌ای وتصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این خصوص و آغاز مرحله عملیاتی شدن توافق است و روز اجرای این توافق دو ماه دیگر خواهد بود.

علی اکبر صالحی، مدیرکل سازمان انرژی اتمی کشورمان روز گذشته عنوان کرد تحریم‌ها به صورت رسمی رفع خواهند شد اما عملیاتی شدن آن یکی دو ماه طول می‌کشد و خوشبختانه مشکلات زیادی باقی نمانده و ان‌شاءالله در اواخر آذر یا اوایل دی‌ماه شاهد به نتیجه رسیدن برجام خواهیم بود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز در حاشیه نشست اجلاس امنیتی مونیخ که در تهران در حال برگزاری است گفت: هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که امروز(یک‌شنبه) اتحادیه اروپا تحریم‌های علیه ایران را لغو می‌کند و مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.

تاریخ اعمال تحریم

نهاد/ کشور تحریم کننده

جزئیات تحریم

۸۹/۳/۱۹

شورای امنیت سازمان ملل

* ایران نبایستی نفعی در هیچ فعالیت اقتصادی در یک کشور دیگر شامل، استخراج معدن اورانیوم، تولید یا استفاده از مواد و فناوری هسته ای کسب نماید.

* تمام دولت ها باید از ارائه، فروش یا انتقال تانک های جنگی، وسایل نقلیه زرهی، سیستم های توپخانه ای کالیبربالا، هواپیم های نظامی، بالگردهای تهاجمی، کشتی های جنگی، موشک یا سیستم های موشکی جلوگیری کنند.

* دولت ها باید تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از انتقال فناوری ها یا مساعدت های تکنیکی مربوط به موشک های بالستیک قادر به حمل تسلیحات هسته ای، را اتخاذ نمایند.

* همچنین قطعنامه مشتمل بر مقرراتی برای کمک به قطع استفاده ایران از نظام مالی بین المللی است. علی الخصوص بانک های ایرانی که ممکن است برای تامین مالی فعالیت های اشاعه و هسته ای مورد استفاده قرار گیرند.

* قطعنامه به دولت ها در رابطه با ارتباط بالقوه میان درآمدهای بخش انرژی ایران و فناوری های مربوط به انرژی و اشاعه هشدار داده و پانلی را برای کمک به نظارت و تضمین اجرای تحریم ها تاسیس می نماید.

۸۹/۱۰/۲۴

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی ۲۴ شرکت کشتیرانی بین المللی را بعلت تجارت با ایران تحریم کرد.

۸۹/۰۸/۰۷

آمریکا

آمریکا تحریم های جدیدی را علیه ۳۷ شرکت اروپایی و ۵ نفر از شهروندان ایرانی که گفته می شود در بخش کشتیرانی ایران فعالیت دارند، اعمال کرده است.

۸۹/۰۳/۰۸

مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه تحریم آندسته از شرکت هایی که با ایران معاملات تجاری دارند را به تصویب درآورد.

۸۹/۰۳/۲۷

آمریکا

این اقدامات ضد ایرانی آمریکا دربرگیرنده "پست بانک ایران" می شود و وزارت خزانه داری آمریکا همچنین اقداماتی را علیه چندین شرکت کشتی رانی ایران اتخاذ کرده است و ۲۲شرکت نفتی، انرژی و بیمه که توسط دولت ایران اداره می شود و در ایران و بخش های مختلف جهان از جمله لندن، سنگاپور و دبی فعالیت می کنند را مورد هدف قرار داده است.

۹۰/۱۱/۰۳

اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در راستای اعمال فشار بیشتر بر ایران بمنظور وادار کردن کشورمان به صرفنظر

از برنامه هسته ای خود، با اعمال تحریم تدریجی بر نفت ایران و بانک مرکزی موافقت کردند. طبق توافق اعضای اتحادیه اروپا، از این پس انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع خواهد بود و تمامی قرارداهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران نهایتا تا اول ژوئیه لغو خواهد شد.

۹۰/۱۲/۱۰

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا بانک دوبی را به خاطر آنچه کمک به ایران در راستای فرار از تحریم های بین المللی خوانده است، تحریم کرد.

۹۰/۱۱/۰۴

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی پس از تصویب تحریم هایی علیه بانک مرکزی ایران، تحریم هایی را علیه بانک تجارت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

۹۰/۱۱/۲۸

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا در اقدامی وزارت اطلاعات ایران را به دلیل آنچه که آن را حمایت از دولت سوریه خواندند در لیست تحریم های آمریکا قرار داد. طبق این تحریم ها،دارایی های وزارت اطلاعات ایران توقیف شده و به مقامات این وزارتخانه برای سفر به آمریکا روادید داده نمی شود.

۹۰/۱۰/۱۱

آمریکا

اوباما تحریم بانک مرکزی ایران را امضا کرد. بر این اساس، شرکت های خارجی را که با بانک مرکزی ایران دست به معامله بزنند، مشمول جریمه خواهند شد.

۹۰/۰۹/۱۰

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا در اقدامی خصمانه، بیش از ۱۸۰ شرکت و شخصیت ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داد. علت این تحریم ها مخالفت ایران با خواسته های بین المللی برای توقف برنامه هسته ایش خوانده شده است.

۹۰/۰۹/۲۲

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که دو مقام نظامی ایران "حسن فیروز آبادی" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و "عبدالله عراقی" جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه را تحت تحریم قرار داده است.

۹۰/۰۹/۳۰

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که اقدامات تحریمی علیه ایران در زمینه ۱۰ شرکت کشتیرانی اعمال خواهد شد.

۹۰/۰۷/۲۷

انگلیس و کانادا

کانادا و انگلیس در اقدامی بحث برانگیز ۵ تبعه ایرانی را در ارتباط با سناریوی ترور سفیر عربستان در واشنگتن تحت تحریم قرار دادند. این پنج نفر شامل "منصور ارباب سیار"، ۵۶ ساله، شهروند آمریکا که دارای پاسپورت ایرانی است و "غلام شکوری" عضو نیروی سپاه قدس، دارایی های "حامد عبداللهی" افسر ارشد سپاه قدس، "عبدالرضا شهلایی" و "قاسم سلیمانی" از فرماندهان سپاه قدس هستند.

۹۰/۱۰/۰۲

سوئیس

سوئیس اعلام کرد که دارایی های ۱۸۰ شخص حقیقی و شرکت را مسدود می کند

۹۰/۰۶/۰۲

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا سپاه قدس ایران را به دلیل آن چیزی که از آن به عنوان پشتیبانی از حکومت سوریه در سرکوب معترضان در این کشور خوانده، تحریم کرد. این اتحادیه نام ۱۵ فرد و ۵ نها را از جمله سپاه قدس را در فهرست تازه تحریم های خود در ارتباط با وقایع سوریه قرار داده است.

۹۰/۰۴/۰۲

آمریکا

آمریکا تحریم هایی را علیه شرکت "ایران ایر" اعمال کرد و آمریکایی ها را از انجام هرگونه معامله با این شرکت هواپیمایی منع کرد.

۹۰/۰۴/۰۳

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا بزرگترین شرکت حمل و نقل هوایی ایران (ایران ایر) و یکی از مهمترین اپراتورهای کشتیرانی در بنادر ایران را تحریم کرد

۹۰/۰۴/۰۳

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا بدون ارائه حتی یک سند سه تن از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به اتهام دخالت در امور داخلی سوریه در لیست تحریم های جدید خود قرار داد. بر این اساس حساب های این افراد مسدود و ورودشان به خاک اتحادیه ی اروپا ممنوع شده است. سردار سرلشگر "محمد علی جعفری"، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار "قاسم سلیمانی" و "حسین طائب" در فهرست تحریم های جدید اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

۹۰/۰۴/۰۹

آمریکا

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی و احمد رضا رادان معاون وی به بهانه آنچه کمک به سوریه عنوان شده است، در لیست تحریم قرار گرفته اند.

۹۰/۰۱/۲۳

اتحادیه اروپا

وزیر امور خارجه انگلیس گفت اتحادیه اروپا با اعمال تحریم بر ۳۲ مقام ایرانی به دلیل آنچه نقض حقوق بشر خوانده شده، موافقت کرده است.

۹۱/۱/۲۳

اتحادیه اروپا

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس خود در بروکسل تصمیم گرفتند واردات نفت از ایران به کشورهای اروپایی را تحریم کنند.

۹۱/۰۴/۲۳

آمریکا

۵۰ شرکت و موسسه مالی ایران با هدف مقابله با برنامه موشک های بالستیک ایران مورد تحریم قرار گرفت. این موسسات از وزارت دفاع ایران، نیروهای مسلح و سازمان صنایع فضایی ایران، شرکت خطوط کشتیرانی ایران و سپاه پاسداران اتقلاب اسلامی ایران هستند. علاوه بر آن، "شرکت نفتکش ملی ایران" به همراه ۵۸ کشتی و ۲۷ موسسه و نهاد وابسته به آن در میان این تحریم ها قرار دارند.

۹۱/۰۱/۰۵

اتحادیه اروپا

وزیران خارجه اتحادیه اروپا ۱۸ نام جدید را در "لیست سیاه" ایران گنجانده اند. ورود این افراد به اتحادیه اروپا ممنوع است و حساب های بانکی آنها در این اتحادیه نیز توقیف می شود.

۹۱/۰۱/۰۹

آمریکا

یک شرکت هواپیمایی و سه تن از فرماندهان نظامی ایرانی در فهرست تحریم های ایالات متحده بر ضد ایران قرار گرفتند.

۹۱/۱۲/۲۱

اتحادیه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا ضمن تمدید تحریم های علیه مقامات ایرانی، نام ۹ شخصیت ایرانی دیگر را نیز به لیست سیاه خود اضافه کردند. فرادی که نام آن ها در این لیست باشد، از ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع شده و حساب های آن ها در بانک های اروپایی مسدود می شود.

۹۱/۱۱/۱۸

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و�عزت الله ضرغامی� رئیس آن را تحت تحریم های جدید خود قرار داد.

۹۱/۱۰/۰۱

سازمان ملل

شورای امنیت سازمان ملل متحد ۲ شرکت ایرانی را به اتهام آنچه صادرات تسلیحات به سوریه خوانده شده، تحریم کرد.

۹۱/۱۰/۰۱

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا ۴ شرکت و یک شهروند ایرانی دیگر را به اتهام ارتباط با برنامه هسته ای و موشک های بالستیک ایران در لیست تحریم های خود قرار داد.

۹۲/۰۳/۱۰

آمریکا

۸ شرکت پتروشیمی تحت تحریم های آمریکا قرار گرفتند. این نخستین بار است که واشنگتن صنعت پتروشیمی ایران را تحریم می کند و منبع گسترده ای از درآمدهای خارجی ایران پس از نفت را هدف قرار داده است.

۹۲/۰۲/۲۰

آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا یک بانک مشترک ایران و ونزوئلا را تحریم کرد.