نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) با یک فوریت لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه‌های توسعه مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) با یک فوریت لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه‌های توسعه مخالفت کردند.

لایحه دائمی شدن برخی احکام برنامه‌های توسعه در جلسه علنی امروز مجلس و با قید یک فوریت از سوی دولت ارائه شد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سخنگوی دولت نیز با حضور در مجلس از یک فوریت این لایحه دفاع کرد و در ادامه نیز نمایندگان موافق و مخالف یک فوریت این طرح نظرات خود را در این زمینه مطرح کردند.

نهایتا نمایندگان مجلس با 59 رای موافق 123 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 222 نماینده حاضر با یک فوریت این طرح مخالفت کردند.

علی لاریجانی رییس مجلس با اشاره به عدم تصویب یک فوریت گفت که این طرح به صورت عادی در دستور کار کمیسیون مشترک قرار می‌گیرد و دولت باید به صورت جداگانه لایحه برنامه ششم را به مجلس را ارائه کند.

محمدرضا پورابراهیمی در مخالفت با یک فوریت این طرح گفت: انتظار ما از دولت این بود که برنامه ششم را بر اساس رویکرد جامع و سرفصل‌های مشخص برای یک برهه زمانی تعیین شده ارائه می‌کرد، اما دولت درخواست دائمی شدن احکام برنامه را داده است. این در حالی است که برنامه تعریف مشخصی دارد و سیاست‌های ابلاغی رهبری برای برنامه ششم مشخص شده و دولت باید برای پنج سال برنامه ریزی کند.

وی افزود:‌ چه مفهومی دارد که رویکرد برنامه زمان‌دار را به قانون دائمی تبدیل کنیم؟ همچنین سوال این جاست که کمیسیون اصلی بررسی این لایحه کدام کمیسیون خواهد بود و چه کمیسیون مشترکی می‌تواند تشکیل شود که در ترکیبش هم بهداشت و درمان، هم کشاورزی و هم مالیات را داشته باشد؟

علی لاریجانی در این میان گفت: کمیسیون مشترکی برای بررسی این لایحه تشکیل می‌شود و از همه کمیسیون‌های مرتبط نیز در آن حضور خواهند داشت.

پورابراهیمی ادامه داد: امکان ارجاع قانون دائمی با محتوای متعدد به یک کمیسیون وجود خارجی ندارد. علاوه بر اینکه احکام برنامه‌های قبلی رویکرد اقتصاد مقاومتی را ندارد و این که ما احکام قبلی را به قانون دائمی تبدیل کنیم هنر دولت نیست؛ حتی اگر پیشنهاد تمدید برنامه پنجم ارائه شود بهتر از این خواهد بود.

نماینده مردم کرمان در پایان از نمایندگان خواست به دلیل وجود ایرادات جدی به فوریت این لایحه رای ندهند.

جعفر قادری نیز در موافقت با یک فوریت این لایحه گفت: البته موافقت من به معنی تایید محتوا نیست و محتوا می‌توانست بهتر از این باشد.

وی افزود: موضوع دائمی شدن احکام برنامه کار خوبی است اما رافع مسئولیت دولت برای ارائه برنامه ششم پیش از بودجه نیست و دولت مکلف است طبق قانون لایحه برنامه را پیش از بودجه 95 ارائه کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه احکام برنامه‌های توسعه نباید در هر دوره تکرار شود اضافه کرد: ما اصل دائمی شدن برخی از احکام را تایید می‌کنیم اما تاکید داریم که احکام عددی و ریالی برنامه ششم پیش از بودجه 95 ارائه شود.