نمایندگان مجلس در بررسی لایحه قانون انتخابات اعضای شورای نگهبان و رئیس جمهور از اعلام‌نظر در انتخابات منع کردند

براساس آخرین بررسی قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی اعضای شورای نگهبان و رئیس‌جمهور و اعضای ستاد انتخابات کشور نمی‌توانند به نفع یا زیان نامزدها و جریانات سیاسی در انتخابات اعلام‌نظر کنند.

به گزارش مثلث آنلاین، در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 88 یکی از ایرادات وارده معترضان به مجریان انتخابات، حمایت برخی از اعضای شورای نگهبان به صورت علنی و در تریبون‌های عمومی به نفع یک کاندیدا و علیه کاندیدای دیگر بود. حالا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس به اصلاح ماده 60 این قانون پرداختند.

طبق این اصلاح اعضای شورای نگهبان، اعضای هیأت‌های نظارت شورای نگهبان، رئیس جمهور، وزیر کشور و معاونان و مشاوران آنها، رئیس و اعضای ستاد انتخابات کشور، رئیس و اعضای ستاد انتخابات استان، استانداران، فرمانداران و معاونان و مشاوران آنها و اعضای هیأت‌های اجرایی انتخابات و بازرسان و سایر دست‌اندرکاران امور اجرایی و نظارتی انتخابات نمی‌توانند به نفع و یا به ضرر نامزدها و جریانات سیاسی در انتخابات اعلام نظر کنند.
با تبصره‌ای که نمایندگان به این ماده الحاق کردند در صورت تخلف از حکم این ماده مرتکبان به جزای نقدی درجه 6 موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی مصوب اول اردیبهشت 92 محکوم می‌شوند.