با وجود این عودت مهاجران غیرمجاز، روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر نیز از مرزها وارد کشور می‌شوند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه ایران روزانه ۲۰۰۰ مهاجر غیرمجاز را از کشور عودت می‌دهد اظهار داشت: با وجود این عودت مهاجران غیرمجاز، روزانه بین ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ نفر نیز از مرزها وارد کشور می‌شوند.


رحمانی فضلی در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی که به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس مرکز آمار ایران، در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، با اشاره به موضوع مهاجران افغانی در کشور گفت: نابرابری در حوزه امنیتی مهم‌ترین عامل ورود مهاجران از افغانستان به ایران بوده است .

وی با اشاره به بحث امنیت ایران در مقابل ناامنی افغانستان افزود: ما به دلایل انسانی و اعتقادی پذیرای مهاجران زیادی از کشور افغانستان بوده‌ایم.

رحمانی فضلی در ادامه اظهار داشت: پس از رفع این مشکل در افغانستان، متاسفانه شاهد بازگشت این مهاجران به کشور خود نبوده‌ایم و حتی در مراحل دیگری شاهد تقویت این الگوهای مهاجرتی بوده‌ایم.

وی با اشاره به پذیرش مهاجران ازجانب دولت ایران و آمار این افراد در کشور اظهار داشت: ایران می تواند الگوی مناسب مطالعاتی برای تمام کشورهایی باشد که در بحث پذیرش مهاجران آمار بالایی دارند.

رحمانی فضلی با اشاره به حضور مهاجران افغانی در ایران افزود : ما با دو نوع مهاجر افغانی در ایران روبه‌رو بوده ایم، یک نوع آن مهاجرانی هستند که سازمان ملل متحد آنها را به عنوان پناهنده قبول دارد و این افراد در زمان اشغال به ایران وارد شده اند و نوع دوم نیز مهاجرانی هستند که سازمان ملل متحد با توجه به قوانین و دستورالعمل‌های خود آنها را به عنوان مهاجر قبول نمی‌کند.

وزیر کشور در ادامه گفت: سازمان ملل متحد در مواقعی که می خواهد از حقوق این افراد دفاع یا کمکی ارائه کند، تنها آمارهای خود را قبول دارد و به افرادی که از آنها به عنوان پناهنده نام می‌برد کمک می کند.

وی در ادامه با اشاره به علت بازنگشتن مهاجران به افغانستان افزود: نابرابری در امکانات دو کشور و شرایط بهتر ایران موجب افزایش روز افزون این مهاجرت شده است .

وزیر کشور با اشاره به نبود کنترل صحیح برخی از کشورهای همسایه بر مرزها تاکید کرد: یکی از دلایل این افزایش مهاجرت، نبود امنیت در مرزهاست و باید اذعان داشت در برخی از این کشورها امکان کنترل مرزها در حد صفر است و این موضوعی است که خود این کشورها نیز در مذاکراتشان با ما همواره به آن اذعان دارند.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به نحوه برخورد با این موضوع افزود : نحوه برخورد باید به گونه‌ای باشد که این موضوع درچارچوب یک موضوع برنامه ریزی شده و دارای یک اصول مشخص انجام شود که در آن، هم شرایط منطقه مهاجرفرست در سطح ملی و بین المللی و هم حقوق مهاجران و هم شرایط کشور مهاجرپذیر در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به حضور دو و نیم میلیون مهاجر در کشور گفت: همه ما با مشکلاتی که به دلیل حضور مهاجران به وجود آمده است روبه‌رو هستیم اما باید اشاره کنم نگاهمان باید یک رویکرد انسانی به موضوع باشد و نباید صرفاً با نگاه سیاسی و امنیتی به بحث مهاجرت توجه کنیم.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به آمیختگی مهاجران افغانی در کشور افزود: باید مهاجرت ها را در حوزه تعاملات فرهنگی و اجتماعی و همچنین به عنوان یک مسئله پویا و جامع بنگریم و توجه کنیم که آمیختگی دو جمعیت با شرایط مختلف و در سطح ملی، متضمن ایجاد شرایطی خواهد بود که گاهی با عدم جامعه پذیری، تضادها ، اختلاف ها و در برخی از موارد با خشونت ها مواجه خواهد شد.

وی اضافه کرد: همواره تلاش ما در نظام اداری، تبلیغاتی و اعتقادی، پذیرش بحث جامعه پذیری و تعامل با مهاجران به عنوان بخشی از جامعه بوده است به گونه‌ای که به کنترل تضادها و درگیری‌ها منجر شود.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به تعامل ایجاد شده بین مهاجران و جامعه افزود: همگرایی و جامعه‌پذیری را در هر دو طرف جامعه و مهاجران می توان مشاهده کرد.

وی اظهار داشت: مهاجران پذیرفته اند که در اقلیت قرار دارند و باید تحت حکومت اکثریت باشند و همچنین اکثریت جامعه نیز آنها را تحت عنوان شرایط انسانی و اعتقادی مورد پذیرش قرار داده اند.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به نبود برنامه ریزی صحیح برای مهاجران در کشور اذعان داشت: متأسفانه تاکنون نتوانسته ایم در خصوص اتباع مهاجر، یک برنامه‌ریزی صحیح را برای کنترل توزیع، مسیر حرکت، محل استقرار، مشاغل و فعالیت آنها طراحی کنیم و آنها در سراسر جامعه ما استقرار پیدا کرده‌اند.

وی افزود: باید شرایطی را فراهم کنیم که در هر لحظه، امکان اعمال حاکمیت و مدیریت بر مهاجران وجود داشته باشد.

رحمانی فضلی گفت: از دو، سه سال قبل یک برنامه ریزی برای کنترل این مسئله در چارچوب قانون انجام شده و همچنین برنامه‌ریزی هایی در این خصوص با کشور مبدأ در دست اجراست.