آخرین ماده از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

آخرین ماده از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تصویب شد.


مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی تشکیل جلسه علنی داد و مجلس به عنوان اولین دستور، آخرین ماده از طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را به رای گذاشت که به تصویب رسید.

در آخرین ماده از این طرح آمده است: این قانون از زمان تصویب لازم الاجراست.

این طرح طی جلسات گذشته در مجلس بحث و بررسی و 15 ماده آن بررسی و برخی مواد آن نیز تصویب شده بود.

مجلس هم اکنون تعدادی از مواد این طرح را که در زمان بررسی به کمیسیون ارجاع شده بود هم اکنون در صحن علنی به بررسی مجدد و رای نهایی گذاشته است.

قرار است در ادامه جلسه امروز طرح حمایت از صنعت برق کشور، لایحه شوراهای حل اختلاف برای تطبیق مدت اجرای آزمایشی آن و طرح نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی که از شورای نگهبان برگشت داده شده بود به بحث و بررسی گذاشته شود.

همچنین طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده و طرح تعیین تکلیف بیمه اعضای موسس صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز و تحت پوشش قرار گرفتن آنان از سوی سازمان تامین اجتماعی در دستور جلسات این هفته مجلس شورای اسلامی قرار دارد.


تاریخ تولد اولیه،‌ ملاک سن اشخاص برای ثبت نام درانتخابات

نمایندگان مجلس ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت نام در انتخابات را تاریخ تولد اولیه ثبت شده در شناسنامه رسمی تعیین کردند.

نمایندگان با افزودن تبصره ای به عنوان تبصره چهار به ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تصریح کردند: ملاک محاسبه سن اشخاص برای ثبت نام در انتخابات براساس تاریخ تولد اولیه ثبت شده در شناسنامه رسمی است و تغییرات بعدی توسط دستگاه های ذیربط به استثنای محاکم قضایی ملاک عمل نیست.

همچنین وکلای ملت بندی را به عنوان بند یک به ماده 66 قانون انتخابات مجلس اضافه کردند که در آن تصریح شده است: از قبیل هرگونه اقدام به خرید و فروش مستقیم و غیرمستقیم رای، توزیع اقلام و لوازمی که برای پذیرنده جنبه انتفاعی داشته باشد و همچنین کمک های نقدی و جنسی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی و هیات و امور خیریه بعد از ثبت نام در انتخابات.

تامین نظر شورای نگهبان


نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، طرح حمایت از صنعت برق کشور اعاده شده از شورای نگهبان را به بحث و بررسی گذاشتند و در نهایت برای تأمین نظر شورای نگهبان آن را تصویب کردند.

شورای نگهبان خواستار اصلاح دو ماده از این طرح که اشکال قانون اساسی داشت شده بود و نمایندگان مجلس برای تأمین نظر شورای نگهبان با حذف این دو ماده موافقت کردند.

تصویب آزمایشی لایحه شوراهای حل اختلاف


مجلس شورای اسلامی لایحه شوراهای حل اختلاف را به صورت آزمایشی و به مدت سه سال تصویب کرد.

لایحه شوراهای حل اختلاف بر اساس اصل 85 قانون اساسی پیش از این به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع داده شده بود.