اسفنانی گفته که قبل از آنکه نرم افزارها وارد زندگی مردم شود راهکار مناسب برخورد با آن را پیدا کنند

محمدعلی اسفنانی عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی در گفتگو با مثلث آنلاین درباره فیلتر شدن تلگرام گفت‌وگو کرده است.

در اخبار آمد که تصمیم گیری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی درباره تلگرام به مدت 2 هفته به تعویق افتاد شما که عضو این کارگروه هستید بفرمایید نگاه غالب چیست انسداد تلگرام یا فیلترینگ هوشمند آن؟

هنوز مشخص نیست چون جلسه رسمیت نداشت امکان رأی گیری نبود فقط یک گزارشی از وضعیت موجود تلگرام ارائه شد حالا باید دید جلسه بعد تصمیم گیری به چه سمتی می رود.

فکر می کنید انسداد دسترسی کاربران به اپلیکیشن تلگرام راهکار درستی است؟

نمی توانم بگویم حتما کار درستی است ولی گاهی وقت ها شاید لاجرم باشد دولت و حاکمیت در هر کشوری وقتی ببیند که با اپلیکیشنی نقض مقررات اخلاقی، امنیتی و اجتماعی صورت می گیرد و این روند آسیب زننده است یک تصمیماتی می گیرد. اگر بشود راهی پیدا کرد که این کار صورت نگیرد قطعا به آن عمل می شود. تفکر غالب در کارگروه عدم بسته شدن است منتها آنجا که تصمیم بستن اپلیکیشن شود مطمئن باشید که هیچ راه دیگری برای اعضای کارگروه باقی نمانده بود که در نهایت چنین تصمیمی گرفته شد.

به فرض تصمیم آن باشد که دسترسی به نرم افزار تلگرام در ایران بسته شود کاربران به نرم افزار دیگری مراجعه می کنند اتفاقی که برای وایبر افتاد آن زمان کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی چه کار می کند؟

بالاخره دولت سازوکاری تدوین کند قبل از آنکه نرم افزارها وارد زندگی مردم شود راهکار مناسب برخورد با آن را پیدا کنند وگرنه من هم قبول دارم این خیلی منطقی نیست که اول در فضای مجازی یک شبکه اجتماعی پا بگیرد و جای خود را در جامعه بازکند بعد تازه به فکر کنترل آن بیفتند.

اینکه گفته می شود تلگرام 14 میلیون کاربر ایرانی دارد درست است؟

بله، درست است.

14 میلیون کاربر ایرانی تلگرام چه معنایی دارد؟ حتی رسانه ها، شخصیت های سیاسی، مسئولان اجرایی و تقنینی کشور در تلگرام صفحه و کانال ارتباطی باز کردند؟

بله همین طور است باید دید نهایتا چه تصمیمی گرفته خواهد شد و هنوز هیچ چیزی مشخص نیست.

یک مسئله ای که در رسانه های بیگانه به آن پرداخته می شود این است که مدیر تلگرام ادعا کرده بود "ایران در پی جاسوسی از کاربران نرم‌افزار تلگرام است" پاسخ چیست؟

کذب مطلق است اصلا این ادعا به طور مبنایی غلط است جاسوسی این است یک گروهی اطلاعات جمعی را شنود کند و به طرف معاند منتقل کند مگر دولت می تواند از مردم خودش جاسوسی کند طرح این حرف اصلا جایی ندارد. درخواست ایران این بود که به کنترل صفحات غیر اخلاقی دسترسی داشته باشد اما مسئولان تلگرام متأسفانه برای آنکه یک کار تبلیغاتی کنند این مطالب دروغ و کذب را طرح کردند.

آیا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی به سطحی رسیده که پیشگیرانه عمل کند یعنی قبل از فراگیر شدن استفاده از یک نرم افزار درباره آن نرم افزار تصمیم بگیرد؟

این کار کارگروه نیست، وظیفه وزارت ارتباطات است چون متولی اینترنت است.