عضوجبهه پایداری می‌گوید: درباره گذشته بعد از تأیید آقا وارد بحث نمی شوم

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود گفتند که تدین، مهمترین نقطه قوت دکتر ظریف است و در مذاکرات هسته‌ای، دکتر ظریف و همکارانشان آزمون خوبی از سر گذراندند به نظر شما بعد از این صحبت مقام معظم رهبری توهین کنندگان و تهدیدکنندگان آقای ظریف چه وظیفه ای دارند؟

مقام معظم رهبری همانطور که قبلا مسیر را ریل گذاری کردند تیم مذاکره کننده را همیشه حمایت و تأیید کردند اما این حمایت تیم مذاکره کننده به معنای حمایت از نتایج مذاکرات نیست به همین دلیل در نامه ای که حضرت آقا در موضوع برجام نوشتند نگرانی خود را صراحتا بیان و اشکالاتی هم که در موضوع برجام بود مطرح کردند و تأکید داشتند که باید مراقبت شدید و دقیق بر اجرای برجام شود. پس تأیید اشخاص به معنی تأیید نتیجه کار آنها نیست. آنها افراد متدینی بودند تلاش خود را نیز کردند بیشتر از این هم از دست شان بر نمی آمد. حالا اینکه در بحث مذاکرات باید این طور می رفتیم یا نمی رفتیم دیگر بحثش گذشته است.

اینکه برخی آقای ظریف را به دفن در قلب راکتور اراک تهدید کردند و برخی نیز به او اتهام خیانت به کشور و نظام زدند حالا چه تکلیفی دارند؟

اینها هوچی گری می شود کسی آقای ظریف را تهدید به دفن در رآکتور اراک نکرد من خودم در آن زمان بودم یک مزاحی بین آنها بود.

اما آقای حسینیان بعد گفت که آن حرف را جدی گفته است؟

حالا به نظر من که جدی نبود.

آنها که به آقای ظریف می گفتند در مذاکرات هسته ایی خیانت کرده است چه طور؟

این موضوع را می توان با نگاه های متفاوت نگریست اگر به نتایج نگاه کنند می گویند آنچه به دنبالش بودیم به آن نرسیدیم اما اگر به خود فرد را نگاه کنند او شخصی متدین است و کسی حق ندارد نسبت به این موضوع نقطه نظر دیگری را اعلام کند.

پس شما می گویید آقای ظریف در آزمون مذاکرات هسته ای نمره قبولی را گرفته حالا اینکه نتیجه چه بود بحث دیگری است درست است؟

آقای ظریف در مسیر خود تلاشش را انجام داد مثال می زنم دو راه وجود دارد یکی راه اصلی و جاده آسفالته و اتوبان است اما یک راننده اتوبان نمی رود می اندازد جاده خاکی و تمام تلاشش را هم می کند تا به مقصد برسد به چنین فردی می گوییم "تمام تلاشت را کردی که به مقصد برسی معجور هم هستی اما این معنایش این نیست که اگر در اتوبان هم می رفتی در همین وضعیت بودی". ما اگر بر اقتصاد مقاومتی می ایستادیم و روی خطوط اصلی که مقام معظم رهبری به عنوان خطوط قرمز گذاشته بودند آن مسیر به جای 2.5 سال وقت گذرانی طی می شد امروز در وضعیت بهتری بودیم. این معنایش این نیست که کسی به تیم مذاکره کننده توهین کند و بگوید اینها خائن هستند.

بالاخره آقای ظریف آزمون مذاکرات را خوب از سر گذراند یا خیر؟

در این مسیری که رفتند خوب رفتند.

مسیری هم که تیم مذاکره کننده رفت مقام معظم رهبری از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد کردند؟

راجع به این الان صحبت نکردم چون گذشته است دیگر من درباره گذشته بعد از تأیید آقا وارد این بحث نمی شوم.