در 36 سال گذشته تجربه ملت ما در مبارزه با آمریکا غنی‌سازی شده است و در هر سالی که گذشت بر غنی‌سازی تجربه ملت ما افزوده شده است.

جلیلی گفت: در 36 سال گذشته تجربه ملت ما در مبارزه با آمریکا غنی‌سازی شده است و در هر سالی که گذشت بر غنی‌سازی تجربه ملت ما افزوده شده است.

سعید جلیلی در سومین همایش «زنده باد مرگ بر آمریکا» که در دانشگاه تهران برگزار شد با بیان اینکه هنر بزرگ امام (ره) این بود که ترس انسان‌ها از ابرقدرت‌ها را شکست اظهار کرد: امام (ره) هنر لایتغیر الهی را از حوزه‌ها به درون جامعه و صحنه سیاست و اجتماع آورد و این سنت را در جامعه ایجاد کرد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

وی با اشاره به اینکه ملت ما راه امام را اجابت کرد و سنن الهی را به عرصه میدان آورد و یکی از بزرگترین نمادهای آن روز 13 آبان است تصریح کرد: در این روز افسانه شکست ناپذیری قدرت های استکباری و در راس آن آمریکا شکسته شد و در 36 سال گذشته هر روز و هر ماه این باور به تجربه ملت ما تبدیل شد و هر سال بر غنی سازی تجربه ملت ما افزوده شد.

جلیلی با اشاره به اینکه همواره مفاهیمی چون آزادی و عدالت دغدغه انسان‌ها بوده است افزود: آنچه آزادی را تعالی می‌بخشد و از تعرض مخالفان مصون نگه می‌دارد، حقیقت است.

وی با بیان اینکه افراد بسیاری برای آنکه مانع آزادی انسان‌ها شوند به فرار از حقیقت متمسک می‌شوند خاطرنشان کرد: آن‌ها از حقیقت تصویری را ارائه می کنند تا اهداف خود را دنبال کنند. تصاویری مثل اینکه حقیقت سیال و نسبی است و از این طریق حتی می‌توانند ضد آزادی بشر و حقوق انسان‌ها عمل کنند اما شعار آزادی دهند. به طور مثال امروز می‌بینیم آقای جان لاک در دانشگاه‌ها نماد اندیشه آزادی شده است در حالی که از سهامداران شرکت‌های برده داری بوده است.

جلیلی تاکید کرد: اگر از حقیقت تعریف وارونه شود حتی می‌تواند به اسم آزادی بدترین جنایت را انجام دهد.

وی با بیان اینکه اهرم مستکبران در انکار حقیقت ترساندن است گفت: اینکه بگویند گزینه نظامی روی میز است یعنی ترساندن انسان‌ها و تروریسم نیز به معنای ترساندن بزرگ و شوک آور است.

جلیلی خاطرنشان کرد: کسی که امروز بزرگ ترین تروریسم است آن کسی است که بیشترین ترساندن را انجام می‌دهد و امروز خطر اصلی در صحنه جهان به عنوان تهدید آزادی انسان‌ها از جانب کسی انجام می‌شود که بیشترین ترساندن را علیه ملت‌ها دارد.

وی با طرح این پرسش که آیا رفتار دولت آمریکا غیر از تروریسم است؟ گفت: یک روز می گویند گزینه نظامی روی میز است و روز دیگر از تحریم و صدور قطعنامه سخن می‌گویند که نمادهایی از رفتارهای استکباری برای نادیده گرفتن حقیقت و حقوق انسان‌ها بر مبنای ترساندن است و تروریسم غیر از این نیست.

جلیلی اضافه کرد: پیاده نظام دیگر تروریسم کسانی هستند که مردم و انسان‌ها را از قدرت او می‌ترسانند بنابراین یک پیاده نظام تروریسم داعش است و پیاده نظام دیگرش رسانه‌هایی هستند که تلاش می‌کنند انسان‌ها را از این قدرت بترسانند اما آیا قدرت خداوند برای نترسیدن کافی نیست؟

سعید جلیلی با اشاره به اینکه 36 سال مقاومت ما در برابر آمریکا باعث شده موفقیت‌های مختلف را رقم بزنیم گفت: این دستاوردها به این دلیل بوده است که ما نترسیدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مراسم گرامیداشت 13 آبان با بیان اینکه یکی از نکات مورد توجه این است که چرا این قدر اصرار دارند برای مبارزه با ملت ایران 18 روز مذاکره کنند و به توافق برسند اظهار کرد: آیا آن‌ها فقط نگران چند سانتریفیوژ هستند. او که خود چند هزار کلاهک دارد چرا آنقدر مهم است؟ به این دلیل است که او می‌بیند یک اندیشه‌ای شکل گرفته است که 36 سال در این کشور ظهور پیدا کرده است.

جلیلی با اشاره به اینکه آمریکا می‌بیند که الگویی از مردم سالاری در این نظام شکل گرفته که موجب هم افزایی و هماهنگی مردم است خاطرنشان کرد: امروز نگرانی آن‌ها این موضوع است که مدلی از مردم سالاری در ایران شکل گرفته که نقشه های آمریکا را نقش بر آب می‌کند.

وی تاکید کرد: آن‌ها می خواستند با همین بهانه هسته‌ای توان ما را مختل، انقلاب ما را مهار و وحدت ما را نشانه بگیرند. چه موفقیتی به دست آوردند. نتیجه آن شد که با یک دژ مستحکم و مردم سالاری دینی روبرو شدند.

جلیلی با بیان اینکه تدابیر حکیمانه رهبری تمام نقشه‌های آن‌ها را ناکام گذاشت افزود: همان طور که رهبری گفتند نتیجه این مذاکرات آن شد که جامعه رشد و آگاهی پیدا کند. مردم دیدند که آزادی که در دنیا دیده می‌شود در نظام جمهوری اسلامی به طور واقعی وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه تمام نگرانی آمریکا این است که می‌بیند با نظامی روبرو است که پشتوانه مردم سالاری دارد و نه چند کار اداری بروکراتیک گفت: وقتی می بینند که جنگ می شود یک دفاع مردمی را مشاهده می‌کنند.

سعید جلیلی با اشاره به نقش همزبانی و همدلی و ارتباط آن با برجام گفت: همزبانی و همدلی شروعی است برای هم افزایی نیروهای انقلاب. این همدلی چیست؟ اینجاست که همه باید در همه عرصه‌ها فعال شوند و در جبهه بزرگی که ایجاد شده همه وظیفه خود را انجام دهند.

وی تاکید کرد: آن‌ها اگر بخواهند نقطه‌ای از تحرکات خود را انجام دهند این موضوع نباید از دید یک دستگاه غافل بماند بلکه همه با یک رصد 70 میلیونی اجازه ندهند که آن‌ها تحرکی انجام دهند.

جلیلی با اشاره به اینکه نگرانی آمریکا امروز از این است که می‌بیند مردم امر به معروف را مثل نماز واجب می‌دانند گفت: یکی از بزرگترین معروف‌ها ممانعت از ورود دشمن است. اگر جامعه‌ای با این تفکر شکل بگیرد آمریکا از این موضوع احساس خطر می‌کند. اگر امروز از همدلی صحبت می‌شود کمک به دولت است برای رفع ضعف‌ها نه پوشاندن آن‌ها.

وی تاکید کرد: همه اذعان دارند که آنچه که در نامه رهبری آمده ضامن امنیت و پیشرفت و عزت کشور است. مبنایی است برای آنکه برجام در راه تحقق حقوق ملت فرجام پیدا کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وقتی دشمن با همه توانش به میدان می آید وظیفه همه سربازان امت است که در هر سنگر از نفوذ دشمن مواظبت کنند اظهار کرد: نامه رهبری سنگری باز کرده که همه وظیفه خود را انجام دهند. این جبهه بزرگ دشمن را نمی‌توان با خوش خیالی رها کرد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا باید بداند که امروز با یک جبهه متحدی روبروست و همه رفتارهای آمریکا را زیر نظر دارد گفت: اگر این میدان جنگ باز شود تبدیل به گورستان خواهد شد.

جلیلی با بیان اینکه پس از برجام است که حقانیت منطق اسلامی و غیرقابل قبول بودن آمریکا را جهان و مردم بهتر خواهند دید اظهار کرد: همان طور که رهبری گفته بودند که آمریکا در این قضیه و هر مساله‌ای دیگر رویکردی جز خصومت در پیش نگرفته در قضیه هسته‌ای نیز رویکرد خصمانه آن‌ها پس از برجام خود را نشان داد. اینکه سنت الهی و توصیف صحیح از واقعیت‌ها توسط قرآن بیان شده که می‌فرماید «آن‌ها بر عهدهایشان وفادار نیستند»، حقیقتی الهی است.

جلیلی با اشاره به پیوست پنجم برجام مبنی بر اینکه روز پذیرش توافق باید آن‌ها اعلام کنند که همه موارد تحریم که در برجام پذیرفته‌اند را در روز 26 مهر لغو خواهند کرد، خاطرنشان کرد: اما ما می‌بینیم در روز 26 مهر چند سند در آمریکا منتشر می‌شود. نخست اعلامیه رسمی رییس جمهور آمریکاست که در آن نه تنها به لغو تحریم‌ها عمل نمی‌کند بلکه بیانش آن است که «آمادگی برای کاهش تحریم‌ها شروع شود».

وی تاکید کرد: در سند دیگر که دستورالعمل به چند وزیر و از جمله وزیر خارجه آمریکا است بیان می‌کند برای آماده شدن لغو برخی از تحریم ها که در برجام پذیرفته اند عملی کنند، 120 و 180 روزه از آن اغماض کنند(تحریم‌ها را لغو کنند).

جلیلی با اشاره به سند وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با برجام گفت: در 26 مهر قدم اول آمریکا این بحث بود که به وزیر خارجه اعلام کند که کدام موارد را می‌خواهند اغماض کنند، موارد اغماض چیست؟ در سند برجام دولت آمریکا مطابق با پیوست پنجم موظف است که پس از اقدامات ایران مثلا مواردی را مورد اغماض قرار دهد.

وی تاکید کرد:‌ اما در سند وزارت خارجه آمریکا که 9 صفحه است، چهار مورد اصلی از موارد برجام که آمریکا موظف به انجام آن بود از قلم افتاده است. در این اعلامیه وزارت خارجه 4 مورد اصلی از قلم افتاده است. این نکته ای است که می گوییم به آمریکا بی اعتماد هستیم و شاهد و گویای آن است.

جلیلی با اشاره به اینکه همدلی و همزبانی این است که موافقان و منتقدان برجام براساس نامه رهبری و سند برجام با نقض عهد آن مقابله کنند گفت: این سند گویای حقانیت شعار مرگ بر آمریکاست. این است که دانشجویان ما همایش می گیرند با عنوان زنده باد مرگ بر آمریکا.

وی با بیان اینکه آمریکا باید بداند مرگ بر آمریکا نتیجه اقدامات خصمانه اوست اظهار کرد: این موضوع است که ملت ما را در مسیر مبارزه با آمریکا مصمم می‌کند.

جلیلی با اشاره به اینکه موفقیت‌های زیادی در انتظار ملت ایران است تاکید کرد: آمریکا حرکتی که برای مبارزه نکردن با او انجام می‌دهد به این خاطر است که ملت ایران هر بار مبارزه‌ای در پیش گرفته توانسته اراده خود را اثبات کند و آمریکا می‌داند که اگر مبارزه‌ای شکل بگیرد محکوم به شکست است. اصل مبارزه اصلی است که برای ملت ما دستاوردهای بزرگی را رقم می‌زند. تلاش آن‌ها این است که این دستاوردها را کوچک بشمارند و هزینه‌های آن را زیاد کنند.

وی در پایان با اشاره به سالروز 13 آبان گفت: امام راحل برای ما این ارمغان را برجا گذاشت که مبارزه با آمریکا را معطوف به چند عروسک سرسپرده مثل شاه نکرد. ان‌شاالله روز به روز با صلابت بیشتر این حرکت را ادامه می‌دهیم.