هیئت وزیران ، لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات را در بخش محیط زیست و خدمات شهری تصویب کرد.

هیئت وزیران ، لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی و سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری تصویب کرد.

این جلسه که به ریاست آقای روحانی، رئیس جمهور برگزار ش ، گزارش سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص «تغییرات آب و هوایی و نقش ایران در آن»، ارائه شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بهبود محیط زیست از حیث مسئولیت دولت درخصوص سلامت مردم برای کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: دولت مصمم است که با هدفگذاری‌های روشن، شاخص‌های محیط زیست را بهبود بخشد؛ هنر ما در این است که بتوانیم با حفظ حرکت پرشتاب رشد و توسعه ، شرایط زیست محیطی را نیز ارتقا دهیم.

آقای روحانی همچنین با یادآوری اینکه کشور ما طی سال‌های تحریم‌های ظالمانه و محدودیت در دسترسی به فناوری‌های نوین آسیب‌هایی دیده است، توجه به این محدودیت‌ها و لزوم دسترسی به سرمایه‌گذاری‌ها و فناوری‌های نوین را در پذیرش تعهدات بین‌المللی ضروری دانست.

در گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، تهدیدهای ناشی از افزایش دما بر اثر انتشار گازهای گلخانه‌ای از قبیل سیل و خشکسالی و به تبع آن آسیب‌پذیری سلامت انسان، زیستگاه‌های حیات وحش و کاهش امنیت منابع تأمین تغذیه بررسی شده است.

همچنین رویکردهای اندیشمندان و متخصصان امر در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بررسی شد.

در همین راستا سازمان حفاظت محیط زیست برای مشارکت جمهوری اسلامی ایران در اجرای فرایند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای درخواست کرده است که دولت ظرفیت‌های لازم را از طریق واردات و استفاده از فناوری‌های نوین به کشور، صدور مجوز مربوط به فروش گواهی انتشار، تأمین منابع کافی و بهینه سازی فرهنگ استفاده از صنایع انرژی‌بر فراهم کند.

بررسی لایحه شفاف‌سازی منابع مالی و هزینه‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به انتخابات به منظور ایجاد ساز و کار لازم برای قانونمند کردن فعالیت‌های مالی مربوط به انتخابات احزاب و تشکل‌های سیاسی مجاز و نامزدها، در جلسه امروز هیئت وزیران نیز ادامه یافت و ضمن تصویب این لایحه، مقرر شد که با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

بررسی و تصویب سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست و خدمات شهری _ بخش حمل و نقل و ترافیک - از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه بود.

در سند یاد شده به مجموعه اقداماتی که باید در حوزه‌های مختلف از قبیل تصادفات شهری و ایمنی، سامانه‌های حمل و نقل عمومی در سفرهای شهری، مدیریت تقاضای سفر، مدیریت یکپارچه حمل و نقل بار و مسافر در شهرها و حمل و نقل شهری و آلودگی هوا صورت گیرد، پرداخته و دستگاه‌های مرتبط با اجرای پیشنهادها نیز مشخص شده است.