خطوط هوایی مسافربری ایران هفته گذشته یک فروند هواپیمای ساخت انگلیس خریداری کرد تا نظامیان و سلاح به سوریه منتقل کند. مق

پایگاه اینترنتی الوطن العربی در گزارشی نوشت یکی از خطوط هوایی مسافربری ایران با خرید هواپیمای انگلیسی برای انتقال سربازان و مهمات به سوریه برای حمایت از بشار اسد متحد ایران، توافق هسته ای امضاء شده بین تهران و قدرتهای بزرگ را نقض کرد.

پایگاه اینترنتی روزنامه « اینترنشنال بیزینس تایمز» آمریکا دیروز در گزارشی به نقل از منابع مرتبط با مقامات عالیرتبه آمریکا گفتند خرید هواپیما توسط یک طرف ایرانی نگران کننده است و به روشنی نقض کننده توافق هسته ای است. ایران براساس این توافق، متعهد شد برنامه هسته ایش را کاهش دهد و در مقابل تحریمهای بین المللی لغو شود.
این گزارش به نقل از مقامات آمریکا اعلام کرد خطوط هوایی مسافربری ایران هفته گذشته یک فروند هواپیمای ساخت انگلیس خریداری کرد تا نظامیان و سلاح به سوریه منتقل کند. مقامات آمریکایی این اقدام را نقض آشکار توافق هسته ای امضاء شده با پنج بعلاوه یک توصیف کردند.
سخنگوی اداره اطلاعات مالی و تروریسم در وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد، روند کاهش تحریمها آغاز شد اما شامل خرید یا اجاره کامل هواپیماها نمی شود. این مقام وزارت امور خارجه آمریکا به اینترنشنال بیزینس تایمز گفت: واشنگتن از این موضوع با خبر است و تحقیقاتی در این زمینه انجام می دهد.
مقامات و کارشناسان در زمینه تحریمها گفتند براساس توافق هسته ای ایران نمی تواند قبل از تائید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره پایبندی ایران به تعهداتش، هواپیماهای آمریکا یا دولتهای اروپایی را خریداری کند.
گفته می شود شرکت هواپیمایی ماهان با خریداری هواپیماها از یک طرف اروپایی، تحریمها را نقض کرده است.