خطیب جمعه تهران با یادآوری دعوت ایران به مذاکرات سوریه ‌گفت: این دعوت نشان دهنده عظمت ایران است.

خطیب جمعه تهران با یادآوری دعوت ایران به مذاکرات سوریه ‌گفت: این دعوت نشان دهنده عظمت ایران است.

آیت‌الله محمد امامی کاشانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای اظهار کرد:‌ طبق قانون اساسی، تشخیص مذاکره در موضوع خاص با ولی امر است و رهبر معظم انقلاب در مذاکرات هسته‌ای هم حمایت کردند و هم هدایت.
امامی کاشانی با بیان این که تیم مذاکره کننده هسته‌ای با شجاعت و امانت و دیپلماسی خیلی دقیق در مذاکرات حرکت کرد، اضافه کرد: پس از بررسی برجام در شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، رهبر معظم انقلاب با بیان الزمات نه‌گانه، بر اجرای دقیق آن تاکید کردند.
وی اظهار امیدواری کرد که برجام با همان درایت و شجاعت که تیم مذاکره‌کننده وزارت امورخارجه دارد، به‌درستی اجرا شود.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان این که در نظام جمهوری اسلامی ایران گاهی اوقات باید به جای مراجعه به منابع دینی به سراغ تجربیات کسب شده از قبل رجوع کنیم، افزود: در مسائل مختلف استفاده از منابع دینی برای همه آزاد است ولیکن مسموع نیست. با این حال در نظام جمهوری اسلامی و از آنجایی که بر اساس اصل 110 قانون اساسی ترسیم نظام جمهوری اسلامی و نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده ولی امر است، نظر متبع، مسموع و قانونی نظری است که ایشان مطرح می‌کند.
امامی کاشانی با بیان این که در موضوع مذاکرات نیز نظر رهبری متبع، مسموع و قانونی است، گفت: استدلال امری تجربی است. به طور مثال چنان چه به تاریخ نگاه کنیم درمی‌یابیم آمریکا و استکبار از روزهایی که ما خود را شناخته‌ایم در حال استعمارگری و استبداد بوده‌اند. امروز نیز مشاهده می‌کنیم که این وضعیت هم در داخل و هم در کشورهای دیگر از جمله عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن و هم‌چنین کشورهای دیگر ادامه دارد.
اقتدار ایران در نشست وین
وی با اشاره به ناامنی‌های موجود در یمن تأکید کرد: حکام آل‌سعود افرادی پست هستند که تبدیل به نوکر آمریکا و اسرائیل شده‌اند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به حضور ایران در نشست وین درباره سوریه اضافه کرد: دعوت از ایران برای حضور در این نشست نشان از اقتدار کشورمان است.
امامی کاشانی گفت: همگان در این نشست مشاهده کردیم که تیم ایرانی و وزارت امور خارجه کشورمان چگونه توانستند در آن‌جا اظهار نظر کنند و نظرات آن‌ها در آن‌جا حاکم شود. این اتفاق بیانگر اقتدار و عزتی است که امروز جمهوری اسلامی ایران کسب کرده است و دشمنان اسلام نمی‌خواهند این عزت و عظمت باقی بماند.
حصار کشی برای مقابله با نفوذ
وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم جلوگیری از نفوذ و ورود بیگانگان به کشور گفت: در شرایط امروز باید با تجربه خود جلوی نفوذ را بگیریم. طبیعی است زمانی که انسان می‌خواهد جلوی نفوذ را ببندد باید حصاری در مقابل آن بکشد و این حصار است که نمی‌گذارد غیر وارد شود.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: همان‌طور که توحید یک حصار است و نمی‌گذارد که شرک وارد شود کشور نیز باید دارای حصاری باشد تا مسائل سیاسی، اقتصادی و اخلاقی در آن قرار بگیرد.
امامی کاشانی با تأکید بر این که حصارها باید باشند و باید مراقبت کنیم که کسی از بالای آن‌ها وارد نشود، به تأکیدات مقام معظم رهبری در نامه 9 بندی به رئیس‌جمهوری مبنی بر لزوم پیگیری اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطرنشان کرد: ایران از لحاظ شرایط زندگی به گونه‌ای تبدیل به کشوری مستقل و متکی به خود شود. در کشور باید صادرات و تولید و مسائل مربوط به اقتصاد مطابق با قانون عمل شود.
وی هم‌چنین با اشاره به برگزاری مراسم 13 آبان توسط دانش‌آموزان و دانشجویان کشورمان افزود: در 13 آبان دیدیم که دانشجویان و دانش‌آموزان عزیز صدایی رساتر از گذشته که علیه آمریکا سر داده می‌شد سر دادند. شعار مرگ بر آمریکای آن‌ها واکنش و بازتابی بود به حرکات ظالمانه‌ای که استکبار انجام می‌داد.
نواقص قانون کار
وی با اشاره به برخی مشکلات و نواقص موجود در قانون کار، گفت: مجلس باید تلاش و بررسی کند و مشکلات قانون کار را پیدا کند. مجلس باید در این زمینه با شجاعت وارد شود و به گونه‌ای عمل کند که رضایت کارگران جلب شود.
خطیب نماز جمعه این هفته تهران هم‌چنین بر لزوم شکسته شدن انحصار در جامعه و هم‌چنین توجه به تولید تأکید کرد و گفت: باید از ورود اجناس غیرضروری به کشور خودداری شود.
امامی کاشانی افزود:‌امام علی (ع) هم‌چنین می‌فرمایند کسی که خداوند به او نعمات زیادی داده است محتاجان زیادی به سراغش می‌روند؛ چنان چه این آدم برای خدا قیام کند خداوند این نعمات، قدرت و نام نیک را برای او نگه می‌دارد اما اگر به وظایف خود عمل نکند و در مجلس و در دولت به آن چه که باید عمل کند بی‌توجهی کند و در کار خود سستی کند و از مشورت بپرهیزد، خداوند این نعمات را از او می‌گیرد.