یک بار دیگر فریاد مرگ بر آمریکا سراسر ایران را فرا گرفت. یک 13آبان دیگر بهانه‌ای شد برای به‌رخ کشیدن اینکه ایرانی‌ها همچنان خصلت استکبارستیزی خود را حفظ کرده‌اند

هر ساله به مناسبت سالروز تسخیر لانه‌جاسوسی در تهران، مناظره‌ها و محافل دانشجویی برای بررسی این موضوع تشکیل می‌شود. امسال نیز این مساله باتوجه به موضوع گفت‌وگوهای رودرروی ایران و آمریکا و همچنین مساله نفوذ پسابرجام از اهمیت بیشتری برخوردار شد. به‌طور کلی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی سالروز 13 آبان چالش‌هایی را با خودش به همراه داشته است. از سال اول که سخنران مراسمش سعید جلیلی بود تا امسال که حتی اخباری مبنی بر آتش نزدن پرچم آمریکا شنیده می‌شد که سازمان تبلیغات اسلامی آن را تکذیب کرد.
امسال سخنرانی‌های مهم و مناظرات زیادی در این باره برگزار شد. ابراهیم اصغرزاده و زیباکلام رودرروی یکدیگر نشستند تا دو اصلاح‌طلب که یکی شأن از تسخیرکنندگان لانه‌جاسوسی بود که حالا پشیمان شده و دیگری مخالف تسخیر با یکدیگر گفت‌وگو کنند. حسین شریعتمداری به دانشگاه امیرکبیر و به میان دانشجویان جهت شرکت در نشست «سفارت نفوذ» رفت. از سوی دیگر سعید جلیلی و زاکانی نیز در این‌باره سخنرانی کردند و این روز به نوعی تبدیل به روز مخالفان دولت در زمینه سیاست تنش‌زدایی خاصه با آمریکا بدل شد.

سندگویای مرگ بر آمریکا
سعید جلیلی بعد از جلسات کمیسیون برجام از نظرها دور بود. او اما هفته گذشته با همان پراید به دانشگاه تهران رفت تا در مورد آمریکا سخنرانی کند. جلیلی در سخنرانی‌اش به موضوع 13 آبان چندان اشاره‌ای نکرد. بیشتر سخنرانی‌ او به موضوع برجام و آمریکا باز‌می‌گشت.
او تاکید داشت،‌ کسانی که ملت را از تحریم و قطعنامه‌های آمریکا می‌ترسانند، پیاده نظام تروریسم دولتی آمریکا هستند. جلیلی توضیح داد: «دوران پس از برجام حقانیت منطق انقلاب اسلامی و غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را بیش از پیش به همه جهان و ملت ما نشان خواهد داد.» جلیلی همچنین در مورد شعار مرگ بر آمریکا نیز گفت: «این اعلامیه اوباما و وزارت‌خارجه آمریکا سندی گویا بر حقانیت شعار مرگ بر آمریکا و دلیلی روشن برای زنده‌باد مرگ بر آمریکا است و این شعار نتیجه سیاست‌های خصمانه آمریکاست نه مقدمه و بهانه آن.»

دلدادگی به کدخدا، زمینه نفوذ
زاکانی نیز که همچنان بعد از اداره جلسات کمیسیون برجام یکی از منتقدان جدی سیاست‌های خارجی دولت روحانی است، در نشستی که در همین زمینه با عنوان «فصلی نو از مبارزه» در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد شرکت کرد و با بیان اینکه خطرناک‌ترین زمینه نفوذ، فراموش کردن توانمندی‌های داخلی و دلدادگی به کدخدا است گفت: «برخی پیشینه 37 سال مقاومت را نادیده می‌گیرند و با توهین به مدیران کشور می‌گویند ما می‌خواهیم از خارج مدیر بیاوریم.»
او گفت که ذات آمریکا گرگ است و با بیان اینکه اگر ریشه چنین تفکری خشک نشود آسیب‌های ما در داخل دو صدچندان خواهد شد، ادامه داده بود: «برخی در داخل کشور برای دشمن فرش پهن می‌کنند که خود را محتاج آمریکا می‌دانند در حالی که باید پرسید آمریکا در کدام کشور مشکلات آنها را حل کرده که حالا بخواهد در ایران مشکلات از جمله بیکاری را رفع کند؟ آیا در مصر این اتفاق محقق شده است؟ بنابراین وظیفه اصلی مسئولان اصلاحات واقعی و مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است.»
زاکانی تاکید کرد: «یکی از راهکارهای مبارزه با آمریکا در فصل نو عملکرد جهادگونه برای زدودن اندیشه وابستگی به آمریکا از ذهن مسئولانی است که مثل موریانه ذهن آنها را خالی و به ابزار دشمن تبدیل کرده است.»

گلستان ایران پس از آشتی با آمریکا!
چند روز قبل از برگزاری مراسم 13 آبان نیز ابراهیم اصغرزاده و صادق زیباکلام به دانشگاه شریف رفتند تا در همایش «بازخوانی اتفاقات 13 آبان و چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا» شرکت کنند.
اصغرزاده که خود از دانشجویان پیروخط‌امام بود درباره تسخیر لانه جاسوسی گفت: «قرار نبود تسخیر لانه جاسوسی طولانی شود پس از حمایت مردم و امام(ره) بود که این قضیه تبدیل به یک جریان دراز مدت شد که هم اثرات مثبت و هم اثرات منفی داشت.»
این فعال سیاسی تاکید کرد: «من بعدها درباره اشتباهات دانشجویان خط‌امام(ره) و زوایای مثبت و منفی این حرکت حرف‌های بسیاری زدم. ولی الان با تجربه‌ای که دارم اشغال هرگونه سفارتی را نفی می‌کنم.»
او همچنین درمورد تصور آشتی با آمریکا گفت: «این که می‌گویند با آشتی با آمریکا همه چیز در ایران گلستان می‌شود سخت در اشتباهند، چرا‌که اگر این گونه بود باید در عربستان و کشورهای هم‌پیمان شرایط گلستان می‌شد.»
اصغرزاده تاکید کرد: «ما برجام را آغاز راه می‌دانیم همان‌طور که در سال 91 روبه‌روی حسین شریعتمداری در تلویزیون گفتم در انتخابات بعدی مردم به کسی رای می‌دهند که به‌دنبال آشتی با دنیا باشد.» وی همچنین از مخالفت‌هایی که آن دوران با اشغال سفارت شده بود گفت: «وقتی ما سفارت را اشغال کردیم برخی‌ها مخالف بودند، آیت‌الله مهدوی‌کنی تلفن زد و از ما خواست که بیرون بیاییم. البته با این دید که می‌گفت نماز خواندن در این سفارت درست نیست.»

زیباکلام
زیباکلام نیز که خود را یکی از مخالفان شعار مرگ بر آمریکا معرفی می‌کند و توافق وین را «آغاز پایانی بر مرگ برآمریکا» می‌داند در این همایش گفت: «باید به چند سوال پاسخ داده شود؛ اینکه آیا استکبارستیزی و مرگ بر آمریکا گفتن اساسا جزء اهداف انقلاب ایران بوده است یا خیر؟ آیا برای بخشی از انگیزه‌ها و خواسته‌های مردم ایران آمریکا‌ستیزی وجود داشته است یا اینکه اهداف انقلاب چیزهای دیگری بوده است.» و خودش پاسخ می‌دهد: «پاسخ من به این سوالات منفی است. به اعتقاد من آمریکا‌ستیزی جزو اهداف انقلاب اسلامی نبوده است. ما در انقلاب اسلامی خواهان آزادی زندانیان سیاسی، انتخابات آزاد و مسائل اینچنینی بوده‌ایم نه استکبار ستیزی.»
او همچنین نگاهی نیز به مخالفان برجام انداخت و آنها را مخالف دموکراسی خواند و گفت: «کسانی که امروز دشمن سربی آزادی هستند در راس استکبارستیزی قرار دارند. شما یک نفر از مخالفان برجام یا اعضای جبهه پایداری را نشان من بدهید که دغدغه آزادی را داشته باشد. تمام آنهایی که آمریکاستیز هستند پشیزی برای دموکراسی قایل نیستند.»

نفوذ ممنوع
حسین شریعتمداری نیز به دانشگاه امیرکبیر رفت تا در میان دانشجویان از «نفوذ» سخن بگوید. شریعتمداری طی سخنرانی‌اش در همایش «نفوذ ممنوع» گفت: «درگیری ما با آمریکا درگیری ماهوی است. مادامی ‌که ما در حکومت بر اسلام ناب ظلم‌ستیز تکیه داریم نظام سلطه را در تخاصم با خود خواهیم داشت که از اول انقلاب این درگیری شروع شده است.»
شریعتمداری معنای مرگ بر آمریکا را نیز اینگونه تشریح کرد: «منظور ما از مرگ بر آمریکا که امروز هم حضرت آقا گفتند مرگ بر ماهیت استکباری آمریکاست که این قطب نمای حرکت نظام اسلامی است.»
او همچنین درباره سابقه نفوذ و مدل‌های آن گفت: «یکی از راه‌های بسیار موثر نفوذ برای حریف شکار میانجی است؛ میانجی کسی است که باید سابقه مثبت و شناخته شده در میان مردم و مسئولان نظام داشته باشد، این آدم به مجرد اینکه از خط اصلی نظام فاصله بگیرد آماده شکار شدن است. کار میانجی این است که با تابلوی سابقه‌اش در جامعه حضور دارد ولی با شناسنامه کنونی‌اش عمل می‌کند.»
مدیرمسئول کیهان درباره پشیمان‌های واقعه 13 آبان گفت: «عده‌ای انتظار دارند چون از تسخیر لانه جاسوسی پشیمان شده‌اند مردم هم بیایند به دیواری که دارند به آن تعظیم می‌کنند تعظیم کنند و این را کرده‌اند دیوار ندبه؛ مردم چنین کاری نمی‌کنند.»
شریعتمداری همچنین درباره بیرون راندن با عنوان افراطی واکنش نشان داد و گفت: «یکی از راه‌های نفوذ بیرون راندن نیروهای اصلی از صحنه است و ما با بیرون راندن افراد به‌عنوان نیروهای افراطی به‌شدت مخالفیم، اگر نیروهای کف خیابان نباشند دشمن همه را می‌خورد و مسئولان کشور مسئولیت خود را مدیون اینها هستند.»

سفارت نفوذ با حضور فاتحان لانه در سال 58
همچنین ویژه برنامه «سفارت نفوذ با حضور فاتحان لانه در سال 58» با حضور عبدالحسین روح‌الامینی، حسین دهقان پور، جعفر شاکری، اسماعیل ثمنی و محمدرضا فیاض از دانشجویان حاضر در تسخیر سفارت آمریکا در مجتمع فرهنگی 13 آبان برگزار شد.
عبدالحسین روح‌الامینی، فعال سیاسی در ابتدای سخنانش با اشاره به فضای کشور در زمان تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان با اشاره به دعوت آمریکا از شاه برای سفر به آن کشور جهت درمان گفت: «آمریکا فردی را که باید محاکمه می‌شد به آنجا پناه داد و از طرف دیگر سیگنال‌های خطرناکی به دانشجویان و به جامعه می‌رسید که تحرکاتی در عراق در حال صورت گرفتن است و آمریکا از آن حمایت می‌کند.» روح‌الامینی در مورد یک اشتباه روایی در تاریخ نیز معتقد است: «اینجا یک اشتباه تاریخی نیز هست که عده‌ای از در رفته‌اند بالا. البته این افراد هول شدند و این اتفاق افتاد ولی در کل ما از دیوار بالا نرفتیم بلکه محترمانه قفل را باز کردیم، وارد سفارت شدیم و بعد بستیم.»
محمدرضا فیاض نیز که در این نشست به مسائل روز تسخیر لانه جاسوسی پرداخت رمز ماندگاری را حمایت مردم دانست: «حمایت مردم از این اقدام دانشجویان ماه‌ها ادامه داشت و در اطراف سفارت این رفت و آمد مردم به صورت انبوه جهت حمایت از دانشجویان وجود داشت.» دهقان‌پور یکی دیگر از دانشجویان خط‌امام نیز در مورد شیوه آمریکا برای براندازی با اعتقاد بر اینکه از آن زمان تاکنون قصد آمریکایی‌ها برای براندازی جمهوری اسلامی تغییر نکرده است و هم‌چنان در حال توطئه علیه انقلاب هستند گفت: «البته در حال حاضر باتوجه به تجاربی که کسب کرده‌اند هوشیارانه‌تر عمل می‌کنند و روحیه استکباری‌شان را تقویت کرده‌اند و به‌دنبال راهکارهای متعددی جهت تحقق هدف خود هستند.»

برگزاری پرشور روز 13 آبان
همچنین در روز 13 آبان جمع کثیری از دانشجویان، دانش‌آموزان و اقشار مردم در مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند. سخنرانی اصلی این مراسم حجت‌الاسلام رئیسی دادستان کل کشور بود. در مسیر برگزاری این مراسم پلاک‌های متفاوتی نصب شده بود.
روی پلاکاردهایی که در دست حاضران در راهپیمایی قرار داشت و یا پلاکاردهای نصب شده در جایگاه برگزاری مراسم، «مرگ بر حسن علی منصورهای جدید»، «مرگ بر میرزا آقاخان‌های جدید»، «نفوذ اقتصادی و فرهنگی ممنوع»، «نفوذ سیاسی و امنیتی ممنوع»، «دفتر حافظ منافع آمریکا ممنوع»، «لبیک یا حسین(ع)» و نوشته شده بود.
حجت‌الاسلام رئیسی در این سخنرانی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور در ارتباط با برجام و شروط نه گانه‌ای که در آن بیان کردند گفت: «مقام معظم رهبری در این سند در ابتدا به برخی از جنایت‌های آمریکا علیه ایران اشاره کردند که در واقع می‌توان این جنایت‌ها را در کیفرخواستی بلند ارائه کرد.»
همچنین در این مراسم ضمن به آتش کشیدن پرچم آمریکا پرچم عربستان سعودی نیز به آتش کشیده شد. البته پرچم عربستان بدون نام لا‌اله‌الا‌الله به آتش کشیده شد. ماکت موشک عماد و بنرهایی که روی آنها علامت مارک‌های آمریکایی مانند کی‌اف سی، مک دونالد، استارباکس و کوکاکولا بود و روی آنها خط قرمز و نوشته ممنوع به چشم می‌خورد در دست مردم دیده می‌شد. علاوه بر این تصاویر ماکت‌های رژیم‌صهیونیستی که به صورت شیطان در‌آمده بودند در دست تظاهرات‌کنندگان وجود داشت. یکی دیگر از سخنرانان این مراسم فرد سیاهپوستی بود که از آمریکا به ایران سفر کرده و در این کشور به دلیلی اظهارات ضدصهیونیستی‌اش چند بار به زندان افتاده بود. وی با انتقاد از نفوذ آمریکا در کشورهای مختلف گفت: «آمریکا هرکجا می‌رود همه چیز را نابود می‌کند، مردم را می‌کشد.
برای همین من می‌گویم مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل. آنها می‌خواهند همه ما را مقابل هم قرار بدهند.» در پایان نیز تظاهرات کنندگان با قرائت بیانیه‌ای به این مراسم خاتمه دادند.