برگزاری موفقیت‌آمیز این انتخابات نشان‌دهنده بلوغ سیاسی مردم ترکیه و وجود مردم سالاری در این کشور است.

معاون اول رئیس جمهور گفت : جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ سال گذشته روابط خوب و دوستانه‌ای با دولت ترکیه و حزب اعتدال و توسعه داشته است و امیدواریم در دوره جدید نیز بتوانیم گام‌های بلندتری برای تقویت و تحکیم روابط برداریم.

اسحاق جهانگیری در گفتگوی تلفنی با «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه با تبریک برگزاری موفقیت آمیز انتخابات مجلس ملی ترکیه گفت: برگزاری موفقیت‌آمیز این انتخابات نشان‌دهنده بلوغ سیاسی مردم ترکیه و وجود مردم سالاری در این کشور است.

وی با تأکید بر اینکه لازم است هر چه سریع‌تر روند توسعه روابط و گسترش همکاری‌های دوجانبه تهران - آنکارا با جدیت بیشتری نسبت به گذشته فعال شود، تصریح کرد: دو کشور باید سطح همکاری ها و مناسبات خود را در همه زمینه از جمله موضوعات مهم اقتصادی و سیاسی ارتقا دهند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به حساسیت های موجود در منطقه، بر لزوم تقویت و توسعه همکاری های دو کشور در جهت مقابله با گروه های تروریستی و حل مسائل منطقه تأکید کرد.

آقای جهانگیری افزود: ایران و ترکیه باید از ظرفیت های سیاسی خود برای حل و فصل بحران سوریه و عراق استفاده کنند و همکاری های خود را در این زمینه افزایش دهند.

معاون اول رئیس جهمور در این گفتگوی تلفنی همچنین برای دولت و ملت ترکیه موفقیت و سربلندی در عرصه های مختلف را آرزو کرد.

«احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به روند رو به رشد مناسبات تهران و آنکارا در دوره مسئولیت حزب عدالت و توسعه گفت: حزب عدالت و توسعه در چهار سال آینده نیز دولت را در اختیار خواهد داشت و امیدواریم شاهد توسعه بیش از پیش روابط ایران و ترکیه در همه زمینه ها باشیم.

نخست وزیر ترکیه با تأکید بر اینکه گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت های دولت ترکیه محسوب می شود، تصریح کرد: روابط دو کشور به خصوص در مقطع فعلی از اهمیت فراوانی برای حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه برخوردار است.

احمد داود اوغلو همچنین از آمادگی ترکیه برای گسترش روابط و توسعه مناسبات در همه زمینه‌ها با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و اظهار امیدواری کرد گام های بلندتری در راستای ارتقای سطح مناسبات فی‌مابین برداشته شود.