آخرین شماره هفته نامه مثلث با پروند‌هایی درباره 13 ابان و ائتلا‌ف‌های سیاسی منتشر شد

در این شماره، مثلث ابتدا به سراغ سخنرانی های متعدد فعالان سیاسی به مناسبت سالروز ۱۳ آبان که اولین سالروز گروگان گیری پس از برجام محسوب می شود، پرداخته و در ادامه مناظره ای میان محمد سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان و محمد جواد حق شناس، استاد علوم سیاسی درباره پیچیدگی های روابط تهران و واشنگتن مورد توجه قرار گرفته است.

داریوش قنبری نیز از دیگر فعالان سیاسی است که در این باره با مثلث گفتگو کرده و گفته اگر آمریکا منافع کشورمان را به رسمیت بشناسد، مشکلی در برقراری رابطه نیست. حشمت الله فلاحت پیشه دیگر فعال سیاسی است که در این باره از تثبیت گفتگوهای ایران و آمریکا درباره مسائل منطقه ای در دولت روحانی سخن گفته و ناصر ایمانی اما تاکید کرده که واشنگتن اهل فریبکاری است.

احدیان در این باره گفته: آمریکا سیاست براندازی نظام جمهوری اسلامی را کنار گذاشته است چون نتوانسته به نتیجه برسد. چه از راه نظامی که بعد از جنگ نیابتی 33 روزه دریافت که راه نظامی پاسخ نمی‌دهد و بعد از ان هم این عدم پاسخ دادن، تقویت شد و چه از راه سیاسی که بعد از حوادث 88 نتوانست مج سواری کند و به این نتیجه رسید که نمی تواند براندازی را در داخل جمهوری اسلامی ادامه دهد.

مثلث همچنین در گزارشی ویژه به بررسی روند تحولات رابطه ایران و پس از واقعه 13 آبان 58 پرداخت و به خصوص اتفاقات سال‌های اخیر میان ایران و آمریکا که در آن اتفاقات زیادی برای اولین بار رخ داده است، بررسی کرده است.

در ادامه همین پرونده، مثلث گزارش هایی تاریخی درباره صف آرایی های سیاسی در سال ۵۸ و در هنگام تسخیر سفارت آمریکا به چاپ رسانده و با فیاض زاهد درباره آینده روابط و با هاشم صباغیان از فعالان ملی مذهبی پیرامون حال و روز دولت موقت پس از ۱۳ آبان ۵۸ به گفتگو نشسته است. در همین رابطه روایتی از مرحوم عزت الله سحابی از روز ۱۳ آبان نیز منتشر شده است.

دکتر زاهد در این باره به مثلث گفته که حتی اگر جمهوری‌خواهان در آمریکا به قدرت برسند، خحواهیم دید آنگونه که در برجام رفتار کردند، نخواهد بود و این رفتارها فقط یک جنگ روانی بوده است. کلیت حاکمیت در ایالات متحده آمریکا از اینکه وضعیت جحدیید را در ارتباط با ایران رقم بزند، اتفاق نظر دارند.

مهندس هاشم صباغیان نیزکه از نزدیکان مهندس بازرگان بود که در دولت موقت به وزارت کشور رسیده بود در گفت‌وگو با مثلث گفته است که سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در آن مقطع در تعاتمل با دولت موقت خوب عمل نمی کردند و بعد از حزب توده این سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که ضددولت موقت کارشکنی می کرد و چوب لای چرخ دولت موقت می کرد.

مثلث در این پروند همچنین گفت‌وگوی عزت الله سحابی را در کتاب سقوط دولت بازرگان منتشر کرده است که حاوی مطالب مهمی است. او گفته است که بازرگان با انقلابیون لجاجت می کرد.

در این شماره مثلث، افزون بر پرونده مبسوط ۱۳ آبان، پرونده ای هم به پیروزی اردوغان در انتخابات اخیر پارلمانی ترکیه پرداخته و سپس در گزارشی، موضوع پرونده شیخ نمر در عربستان در کانون توجه قرار گرفته است.

مثلث اما در ادامه پرونده های انتخاباتی خود، انتخابات درون حزبی موتلفه را نیز محور یکی از این پرونده ها قرار داده و با تاکید بر اینکه مخالفان ائتلاف موتلفه با پایداری می خواستند محمدنبی حبیبی را از دبیرکلی موتلفه کنار بزنند، انتخاب دوباره حبیبی را به معنی ادامه سیاستهای پیشین این حزب در نزدیکی به جبهه پایداری قلمداد کرده است. اسدالله بادامچیان هم در گفتگویی با مثلث تاکید کرده است که هم پایداری را قبول داریم و هم لاریجانی را.

پرونده دیپلماتیک این شماره مثلث نیز به طرح ایران برای گذار سوریه از بحران سیاسی اختصاص یافته و در آن تاکید شده است که آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا از طرح ایران در نشست وین حمایت کردند. صباح زنگنه در این پرونده تاکید کرده است که تنها بشار اسد است که می تواند امنیت را به سوریه بازگرداند.

شماره ۲۸۶ مثلث که در ۸۸ صفحه و با قیمت ۵۰۰۰ تومان به چاپ میرسد، همچنین پرونده پایانی خود را به جدال کی روش و اسدی در تیم ملی فوتبال اختصاص داده است.