معاون وزیر کشور گفت: روادید سفر به عراق از ۱۵ شهر کشور صادر می شود.

معاون وزیر کشور گفت: روادید سفر به عراق از ۱۵ شهر کشور صادر می شود.


ذوالفقاری در حاشیه جلسه ستاد اربعین که با حضور استانداران و نمایندگان دستگاه‌های عضو در این ستاد تشکیل شد در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر چهار شهر تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه که کشور عراق در آنجا دفاتر کنسولی دارد قرار است در شهرهای خرمشهر، سوسنگرد، ایلام، تبریز ، مازندران، یزد ، کرمان ، شیراز ، اصفهان و همچنین قم و کرج دفاتری راه اندازی و روادید سفر به عراق برای شرکت در مراسم اربعین در این محل ها مستقیم صادر شود.

وی افزود: در جلسه هماهنگی با استانداران قرار شد هماهنگی های لازم برای راه اندازی دفاتر در این شهرها صورت پذیرد.

ذوالفقاری گفت: امنیت زائران اربعین در داخل کشور تا نقطه صفر مرزی به عهده نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و وزارت اطلاعات است و در آن سوی مرز عملا به عهده دولت عراق است.

مسئول ستاد اربعین افزود: براساس مذاکره با دولت عراق قرار است هیچ فردی بدون گذرنامه وارد این کشور نشود.

وی از زائرانی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند خواست بدون ویزا به مرز مراجعه نکنند.

معاون وزیر کشور افزود: افرادی نیز که به صورت انفرادی مراجعه کنند باید منتظر بمانند تا به شکل کاروانی در مرز ساماندهی شوند.

ذوالفقاری با بیان اینکه پیش بینی می شود 2 میلیون و حداکثر 3 میلیون نفر در مراسم امسال حضور یابند افزود: برای انتقال مستقیم زائران به آن سوی مرز هماهنگی هایی با مقامات عراقی صورت گرفته و بنده نیز تماس تلفنی با وزیر کشور عراق داشتم آنها نیز قول بررسی دادند.

وی گفت: اگر آنها بتوانند سوخت و تعمیرات وسایل نقلیه را در عراق برقرار کنند امکان انتقال زائران از مبدا تا مقصد وجود دارد.

مسئول ستاد اربعین افزود: در حال حاضر این گونه برنامه ریزی شده که در یک بخش زائران تا مرز انتقال یابند از مرز تا یک نقطه پس از مرز، ناوگان حمل و نقلی که شهرداری تهران و استان البرز مسئولیت آن را به عهده دارند در مرز مهران زائران را منتقل خواهند کرد و در حوزه مرز چزابه تا بصره و شلمچه نیز شهرداری‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل مسئولیت انتقال زائران را به عهده گرفته اند و از آن به بعد در سه راه کوت در حوزه مرز مهران، سپاه پاسداران با ناوگان حمل و نقلی که در اختیار دارد زائران را به نقطه بعدی تا نجف انتقال می دهد.

معاون وزیر کشور افزود: به علاوه ناوگان حمل و نقل عمومی، عراق نیز در این کشور به زائران سرویس دهی خواهد کرد.

وی گفت: کمیته حمل و نقل ستاد، پیش بینی های لازم برای مستقر شدن خودروهای شخصی در پارکینگ های نزدیک مرز را داشته و سوخت این خودروها نیز تامین خواهد شد.

ذوالفقاری افزود: چنانچه بتوانیم تغییرات و تسهیلات دیگری برای انتقال زائران به وجود آوریم و هماهنگی های تازه ای صورت بگیرد اطلاع رسانی خواهیم کرد.