ستاد آفریقا در دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور تاسیس شده که شاهدی بر وجود اراده مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با همه کشورهای آفریقایی است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ستاد آفریقا در دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور تاسیس شده که شاهدی بر وجود اراده مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات با همه کشورهای آفریقایی است.


در همایش معرفی برنامه ها و فرصت های همکاری اقتصادی ایران و آفریقا، رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهور پیام آقای اسحاق جهانگیری به این نمایشگاه را قرائت کرد.

جهانگیری در پیام خود اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول حیات 37 ساله خود باوجود چالش های زیاد از جمله جنگ تحمیلی، تحریم ها و کارشکنی های غرب هیچ گاه از سیاست اصولی خود در قبال آفریقا دست نکشیده و همواره خود را در کنار مردم و دولت های آفریقا حفظ کرده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: اتفاق نظر مقامات عالی کشورهای آفریقایی بر همکاری جمعی و رفع فقر و تبعیض برگرفته از فرهنگ اصیل آفریقایی اتفاق خوشایندی است که امیدواریم به بار بنشیند.

جهانگیری گفت: اطمینان داریم ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، بهداشت، سلامت، توسعه زیرساخت ها، آموزش های نیروی انسانی، علمی و فناوری و حمل و نقل می تواند کمک بزرگی در اجرای برنامه های کلان اقتصاد آفریقا محسوب شود.

وی افزود: از سفرای آفریقایی حاضر در این جلسه و همچنین سفرای ایرانی مشغول کار در آفریقا انتظار داریم با معرفی فرصت های موجود بین ایران و آفریقا زمینه را برای تحرک بخشیدن و تعمیق همکاری های جاری مهیا کند.

جهانگیری گفت: سفرا می توانند با استفاده از شرایط پس از برجام اقدام لازم جهت افزایش همکاری های ایران و آفریقا و همچنین همکاری های بخش های مختلف خصوصی و دولتی دو طرف را با جدیت به انجام برسانند.

همایش معرفی فرصت‌های اقتصادی ایران و افریقا

همایش معرفی فرصتهای همکاری اقتصادی و تجاری ایران و آفریقا در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران آغاز شد.

شناسایی فرصتهای همکاری تجاری با کشورهای افریقایی ، شناسایی موانع و مشکلات همکاری با کشورهای آفریقایی و ارائه طرح جامع 5 ساله توسعه روابط تجاری با قاره آفریقا از مهمترین اهداف این همایش یک روزه است.

قرار است در این همایش وزیرصنعت و معدن و تجارت در باره جایگاه و نقش آفریقا در روابط اقتصادی و تجارت خارجی ایران سخنرانی کند.

همچنین قرار است معاون عربی و افریقایی وزیر امور خارجه درباره جایگاه و نقش آفریقا در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کند.

سخنرانی برخی از سفرای کشورهای آفریقایی در تهران ، رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران و سخنرانی چند نفر از سفرای ایران در کشورهای آفریقایی از دیگر برنامه های این همایش است.

همچنین نشست های تخصصی درباره فرصتها و زمینه ها و راهکارهای توسعه همکاریهای ایران و آفریقا برگزار می شود.