باوجودی که رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا هنوز به صورت گسترده به این اتفاق نپرداختند، اما در یک نقطه اشتراک نظر دارند که این اتفاق مقدمه‌ای است برای روابط کامل

نشریه واشنگتن پست مدعی شد دولت آمریکا برای اولین بار و پس از ۳۵ سال از تاریخ قطع روابط بین دو کشور به دولت ایران اجازه داد تا دفتر حفاظت منافع خود را که تا به حال ذیل سفارت پاکستان قرار داشته است به دفتر کاری جدید و در فضایی مستقل انتقال دهد.

به گزارش مثلث آنلاین، واشنگتن پست با اعلام این خبر افزود در مقابل نیز ایران اجازه داده است تا دفتر حافظ منافع آمریکا در ایران دارای دفتری دیگر و مستقل و خارج از سفارت سوئیس گردد.

از طرف دیگر ایران نیز می‌تواند ساختمان دفتر حافظ منافعش در خیابان «ویس کانسین» رابه خیابان 23 سوم واشنگتن منتقل کند و

یک منبع مطلع که واشنگتن پست نامش را فاش نکرده است به گفته: «وجه مشخصه دیپلماسی، اقدام متقابل است و این یک معاوضه و تبادل بین دو طرف است».

ایران اعلام کرده است که این جابه‌جایی هیچ ارتباطی با گفت‌وگوهای هسته‌ای میان ایران و 1+5 ندارد.

نکته مهم در ارتباط با این خبر این است که به اعتقاد بسیاری این مساله مقدمه‌ای است برای بازگشایی سفارت هر دو کشور. این موضوع درمورد ساختمان ایران در آمریکا چندان اهمیت ندارد، اما به عکس آن این اتفاق در داخل ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ساختمان سفارت آمریکا در ایران بعد از اشغال در سال 58 توسط دانشجویان پیرو خط امام، در اختیار بسیج دانشجویی قرار دارد و تاکنون امورات کنسولی میان دو کشور از طریق ساختمان سفارت سوئیس در تهران انجام می‌گرفت. به عبارت روشن‌‌تر، آمریکا در ایران هیچ ساختمانی نداشت که نماد این کشور باشد، اما حالا شرایط تغییر کرده است.

انتشار این خبر در واشنگتن پست در آخرین ساعات جمعه اتفاق افتاد از این رو بسیاری از روزنامه‌های ایران این موضوع را نتوانستند پوشش دهند و یا به تحلیلی آن بپردازند و باید برای دیدن اصل واکنش‌ها تا فردا (یکشنبه 20 اردیبهشت) صبر کرد. اما با این حال روزنامه آرمان این موضوع را به تیتر اصلی خود تبدیل کرد و رجانیوز که از منتقدان سیاست‌‌ خارجی دولت روحانی است آن را بازتاب داد و نسبت به آن انتقاد کرد.

رجانیوز: دولت مشغول آماده سازی شرایط پس از توافق است

سایت رجانیوز با انتشار گزارش این تغییر در ساختمان‌ها معتقد است که دولت برنامه‌ای هدفمند را برای عادی سازی روابط ایران و آمریکا در دستور کار دارد. این سایت در بخشی از گزارش خود نوشت: «از آغاز مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱, دولت ایران به انحای گوناگون تلاش کرده است تا به عادی سازی روابط و برداشتن گام نهایی برای ایجاد دوستی بین ایران و ایالات متحده آمریکا نماید. صحبت تلفنی رئیس جمهور روحانی با اوباما در آخرین لحظه های حضور وی در نیویورک و در هواپیما در سال گذشته, دیدارهای دوجانبه ظریف و کری, دعوت از هیئات های تجاری-سیاسی و جریانات فکری-دینی آمریکایی برای بازدید کاری از ایران, برنامه ریزی برای ایجاد تعاملات علمی در قالب دیپلماسی علم و فناوری و فرصت سازی برای حضور شرکت های نفتی و همچنین شرکت های دانش بنیان آمریکایی و همچنین مکالمات تلفنی ظریف و کری در مورد مسائل منطقه و اتفاقات یمن و در اخرین موارد حضور کری در خاک دیپلماتیک ایران در ایالات متحده و توافق بر سرجابجایی دفاتر نمایندگی دو کشور از این موارد است که به صورت تفصیلی و در گزارش های جداگانه و مستند در رجانیوز منتشر خواهد گردید.

گفتنی است دولت در یک سال گذشته از یک سو ضمن فضاسازی های گسترده ی رسانه ای روی توافق هسته ای و گره زدن ان به رفع مشکلات اقتصادی به صورت نرم آغاز به ایجاد تعاملات و ارتباطات مختلف به صورت پله ای با طرف آمریکایی نموده است تا اولا به کاهش حساسیت های عمومی جامعه ایران که دارای نفرت شدیدی از آمریکا هستند پرداخته و هر گونه واکنشی را نسبت به تعاملات جدی و آشکار را خنثی نموده و در ثانی عقبه لازم ارتباطی و تعاملی لازم را برای روزهای پس از توافق آماده نماید.

آرمان: برداشتن قدمی دیگر به سمت روابط کامل

روزنامه آرمان از میان روزنامه‌های اصلاح طلب تنها رسانه‌ای بود که به این موضوع پرداخت. این روزنامه زیر عنوان «نو شدن ساختمان ها» به بازتاب گزارش واشنگتن پست پرداخت و اینطور نتیجه گیری کرد: «بازگشایی دفاتر دیپلماتیک را نمی‌توان به معنی به رسمیت‌شناختن کامل دیپلماتیک دانست. اما شاید بتوان گفت ایجاد یک دفتر حافظ منافع یک قدم پیش از روابط کامل دیپلماتیک دو کشور باشد. این در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور سال گذشته گفته بود عدم‌رابطه و شرایط ایران و آمریکا تا قیامت نخواهد بود.دو سال پیش نیز بخش ویژه ایران اندیشکده شورای آتلانتیک با ارائه تحلیلی در مورد سیاست‌های راهبردی آتی آمریکا در رابطه با ایران، نوشته بود که؛ آمریکا باید با ایران به صورت مستقیم وارد مذاکره شده و دفتر حافظ منافع خود در تهران را فعال سازد. این اندیشکده زمانی چنین تحلیلی را ارائه داده بود که انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برگزار نشده بود. در این گزارش تحلیلی که بر مبنای بیش از دو سال تحقیقات گسترده در مورد مسائل مربوط به ایران نوشته شده بود به آمریکا استراتژی بلندمدتی پیشنهاد شد تا با پیش گرفتن آن همراه با برو‌ن‌رفت از مساله هسته‌ای ایران، فضا برای رابطه بهتر با مردم این کشور فراهم آمده و از فشار بر ایرانیان پرهیز شود. در این گزارش به آمریکا توصیه شده بود در رابطه با مناقشه اتمی با ایران راه‌حل‌های واقع‌گرایانه‌ای در نظر بگیرد که به کاهش تحریم‌های نفت و بانک مرکزی ایران در ازای مهار قابل اثبات برنامه هسته‌ای ایران منتهی شود و مطالبات هسته ای خود از ایران را از طریق مذاکره از جمله مذاکره مستقیم با ایران دنبال کند.»

این احتمال وجود دارد که رفته رفته صدای مخالفت‌ها از ارائه یک ساختمان جداگانه به آمریکا در ایران بلند شود چرا که هر دو جریان موافق و مخالف دولت بر این باورند که این اتفاق در واقع قدم‌هایی است به سمت ایجاد روابط کامل.