به رغم فراز و فرودها، ایران هیچگاه از سیاست اصولی خود در قبال آفریقا دست نکشیده و همواره خود را در کنار مردم، دولت‌ها و رهبران آفریقا احساس کرده است.

معاون اول رییس جمهور در پیامی به نخستین همایش فرصت‌های همکاری اقتصادی و تجاری ایران و آفریقا با اشاره به چالش‌های مختلف جمهوری اسلامی ایران نظیر جنگ تحمیلی، تحریم‌ها و کارشکنی‌های غرب، گفت: به رغم فراز و فرودها، ایران هیچگاه از سیاست اصولی خود در قبال آفریقا دست نکشیده و همواره خود را در کنار مردم، دولت‌ها و رهبران آفریقا احساس کرده است.

پیام اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و رییس ستاد عالی آفریقا به همایش معرفی برنامه‌ها و فرصت‌های همکاری اقتصادی، سیاسی و تجاری ایران و آفریقا که پیش از ظهر امروز (سه شنبه) توسط کاظم چهره‌گشا رییس دفتر معاون اول رییس جمهور قرائت شد بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ابتدا مایل هستم مراتب خرسندی خود را به مناسبت برگزاری اولین همایش فرصت های همکاری اقتصادی و تجاری ایران و آفریقا که توسط سازمان توسعه و تجارت ایران با همکاری اداره کل آفریقا وزارت امور خارجه برگزار گردیده است ابراز نمایم.

جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس خود روابط دوستانه و مبتنی بر همکاری همه جانبه با آفریقا را به عنوان یکی از اولویت های سیاست خارجی خود مورد توجه قرار داد. هرچند که جمهوری اسلامی ایران در طول حیات 37 ساله ی خود در مقاطع زمانی مختلف با چالش های زیادی از جمله جنگ تحمیلی و تحریم ها و کارشکنی های غرب روبرو بوده است، اما به رغم فراز و فرودها هیچگاه از سیاست اصولی خود در قبال آفریقا دست نکشیده و همواره خود را در کنار مردم، دولت ها و رهبران آفریقا احساس کرده است.

خوشبختانه امروز جهان شاهد رشد اقتصادی تعداد زیادی از کشورهای آفریقایی می باشد که در کنار مولفه های تاثیر گذار همچون جمعیت فزاینده و با انگیزه، وجود منابع طبیعی عظیم و رقابت پذیری قابل توجه، چشم انداز مثبتی را برای تحولی جدید در اقتصاد قاره و حتی جهان برای قاره آفریقا ترسیم می نماید. اتفاق نظر مقامات عالیه ی کشورهای آفریقایی بر همکاری های جمعی و تشریک مساعی در رفع فقر و تبعیض و ترسیم چهره ای جدید از قاره آفریقا که برگرفته از فرهنگ اصیل آفریقا بوده و با محوریت اتحادیه ی آفریقا و ذیل برنامه های کلانی همچون برنامه ی 2063 قرار دارد، اتفاق خوشایندی است که امیدواریم با تلاش ها و پیگیری های همه جانبه ی همه ی کشورهای عضو شاهد به بار نشستن آن به نفع دولت ها و ملت های آفریقا باشیم.

در همین راستا جمهوری اسلامی ایران با اتکا به توانمندی های داخلی و بر اساس اصول تساوی و منافع و احترام متقابل، علاقمند به همکاری با کشورهای آفریقا در همه ی زمینه ها می باشد.

اطمینان دارم ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، بهداشت، سلامت، توسعه زیرساختها، آموزش نیروهای انسانی، علوم و فناوری، حمل ونقل و اقتصاد دریایی و غیره می تواند کمک بزرگی در اجرای برنامه های کلان اقتصادی و اجتماعی قاره آفریقا محسوب گردد.

برای حصول به این مقصود و به منظور تعامل سیستماتیک و هدفمند با کشورهای قاره ستاد آفریقا که ریاست آن را معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد، تاسیس شده است که ایجاد این ساختار، شاهدی بر وجود اراده ی قوی و مستحکم مقامات کشورم برای توسعه ی همه جانبه ی مناسبات با همه ی کشورهای آفریقا می باشد.

از همین فرصت استفاده کرده به سفرای محترم و نمایندگان کشورهای آفریقایی حاضر در این مراسم اعلان می نمایم، انتظار داریم با معرفی فرصت های موجود بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای خود زمینه را برای تحرک بخشیدن به همکاری های دو جانبه و تعمیق همکاری های جاری بیش از پیش مهیا نمایند.

از این رو مناسب خواهد بود تا سفرای محترم با استفاده از شرایط بسیار مثبت بوجود آمده‌ ی پس از برجام، اقدامات لازم جهت ایجاد پیوندهای مستحکم همکاری بین بخش های خصوصی و دولتی فی مابین را با جدیت عملی نمایند.

برای همه شما حضار ارجمند آرزوی سربلندی و موفقیت روز افزون می نمایم.

زنده باد ایران زنده باد آفریقا، زنده باد همکاری ایران آفریقا