گزارش‌ها حاکی از این است که شبکه اجتماعی تلگرام که این روزها کاربران زیادی دارد، سعی در نقاطی از کشور از دسترس خارج شده است. مثلث به بررسی مساله فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از ابتدا تاکنون پرداخت است.

از آغاز به کار دولت یازدهم مساله فیلترینگ از سایت‌ها به نرم‌افزارهای ارتباط جمعی در موبایل‌ها کشیده شد. اگر تا پیش از آن شورای عالی فضای مجازی کار فیلترینگ سایت‌هایی که خلاف قانون عمل می‌کردند را دنبال می‌کرد، با ورود دولت یازدهم و گسترش روز افزون شبکه‌های اجتماعی موبایلی بحث نظارت بر عملکرد آنها قوت گرفت.
در سال های گذشته چند شبکه موبایلی در فضای مجازی بیشتری کاربر و محبوبیت را داشت. ابتدا برنامه «وی‌چت» به عنوان اولین شبکه موبایلی که اجازه ارتباط مجانی میان کاربران را فراهم می کرد در بین کاربران ایران گسترش پیدا کرد، اما عمر وی‌چت چندان طولانی نبود. با این حال همان زمان کوتاه نیز کافی بود تا آنها که نیاز داشتند یکدیگر را پیدا کنند. بلافاصله بعد از فیلتر شدن وی‌چت که دولت یازدهم با آن مخالف بود اما شورای عالی فضای مجازی به آن اعتقاد داشت، دو نرم افزار در بین ایرانیان کاربرد بیشتری پیدا کرد.
کاربران موبایلی که دارای سیستم عامل‌های اندروید و آی‌او‌اس بودند، شروع به استفاده همزمان از «وایبر» و «واتس‌آپ» کردند. شورای عالی فضای مجازی بر روی این دو شبکه بار دیگر دست گذاشت و قصد فیلتر کردن آنها را داشت. بارها خبر رسیده بود که این دو نرم افزار به زودی فیلتر می شوند، اما این اتفاق نیفتاد. اما رفته رفته وضعیت استفاده از نرم افزار وایبر آنقدر خراب شد که کاربران کمتر رقبتی به آن داشتند. حالا همه به دنبال یک نرم افزار جایگزین بودند، اینجا بود که تلگرام وارد بازار شد. این نرم افزار به سرعت جای خود را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی باز کرد. سرعت بالا و همچنین سرعت انتقال تصاویر و فیلم‌ها در این نرم افزار سبب محبوبیت آن شد. اما حالا خبر می‌رسد که این نرم افزار نیز در برخی نقاط فیلتر شده است. اما این بار نه از سوی شورای عالی فضای مجازی، بلکه از سوی مخابرات.
در جریان فیلتر شدن واتس‌آپ، لاین و وابیر، این شورای عالی فضای مجازی بود که متولی این امر بود، اما دولت مخالفت می‌کرد، حالا شرایط فرق کرده است. گزارشاتی که روز گذشته در رسانه‌های منتشر شد نشان می‌دهد که نرم افزار تلگرام که رفته رفته جای بسیاری از نرم افزارها را گرفته، در نقاطی از تهران در دسترس نبود.
بنابر گزارشات این نرم افزار در نقاطی که اینترنت آن از سوی مخابرات ارائه شده بود، از دسترس خارج شده است.
تلگرام، یکی از شبکه های اجتماعی موبایلی است که در چند ماه اخیر، مخصوصا بعد از اختلالات وایبر، محبوبیت زیادی بین کاربران ایرانی یافته است. مخصوصا خبرنگاران و افراد فعال در حوزه رسانه در گروه های متعدد تلگرام عضو هستند و اخبار و اطلاعات خود را در این گروه ها به اشتراک می گذارند.
هنوز هیچ منبع رسمی راجع به این مساله واکنش نشان نداده است، اما دو فرضیه در این ارتباط دور از ذهن نیست.
اول اینکه ممکن است این موضوع به خاطر اختلالات شبکه‌های اینترنتی صورت گرفته باشد که در آن صورت حتما مسئولان در این باره توضیحاتی را ارائه کرده و مساله حل و فصل خواهد شد.
گمانه دوم این است که روندی که پیشتر در مورد سایر نرم‌افزارها انجام شد اینبار نیز اجرایی شود. به این معنا که با کند شدن و یا انتشار شایعات مبنی بر فیلتر شدن این نرم افزار، کاربران شبکه‌های موبایلی به سمت شبکه‌ای جدید هجوم بیاورند.