بدون تردید در همه کشورهای منطقه دارای نفوذ معنوی هستیم.

معاون وزیر خارجه گفت: بدون تردید در همه کشورهای منطقه دارای نفوذ معنوی هستیم.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه، امروز (دوشنبه) در سخنانی درباره تحولات و مقاومت منطقه در دانشگاه صنعتی شریف افزود: اما این نفوذ به معنای مداخله ما در کشورهای منطقه نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که آتش‌بس به پیشنهاد ایران در بیانیه پایانی و جمع‌بندی مذاکرات وین درباره سوریه گنجانده شده است گفت:‌ بله موضوع آتش‌بس با پیشنهاد روشن و صریح آقای ظریف در بیانیه پایانی گنجانده شد.

این مقام وزارت خارجه ایران در ادامه با اشاره به تحولات در غرب آسیا و منطقه خاطرنشان کرد: آن چه در منطقه به ویژه در رابطه با پدیده بیداری اسلامی شاهد هستیم این است که برخلاف نظر برخی که معتقدند بیداری اسلامی و یا همان بهار عربی شکل نگرفته است، ما با تمام وجود در رفت و آمدهای‌مان به منطقه بیداری اسلامی یا بهار عربی را لمس کرده‌ایم و این پدیده را به برکت انقلاب اسلامی تحکیم و تعمیق اندیشه‌های بنیاد گذار انقلاب اسلامی (امام خمینی (ره)) و ادامه مسیر توسط مقام معظم رهبری می‌دانیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: این مسیر توسط شهدای گرانقدر انقلاب، دفاع مقدس و نیز مدافعان حرم ادامه یافته است. آن‌ها کمک کرده‌اند تا انقلاب اسلامی این فرصت را پیدا کند تا در منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا نفوذ خاص معنوی پیدا کنند.

وی ادامه داد: وقتی تحولات در مصر اتفاق افتاد جوانان مصری به ما گفتند در دانشگاه آن چه ما را به مبارزه متمایل کرد ارتباط و نقش جوانان در ایران و انقلاب اسلامی با پیشرفت و توسعه بود که ما از آن الگوگیری کردیم. آن‌ها می‌گفتند رسانه‌های مصری و جهان عرب همواره این گونه القا می‌کردند که رهبران جمهوری اسلامی ایران جنگ طلبند و در دهه دوم انقلاب همین فضای رسانه‌یی دنبال شد و رهبران ایران را عقب افتاده خطاب می‌کردند. اما در دهه سوم انقلاب وقتی خودمان به درک سیاسی و اجتماعی رسیدیم دیدیم آن چه به پدران‌مان گفته شده درست نیست؛ اگر شما جنگجو بودید چگونه است که هر روز شاهد یکی از دستاوردهای بزرگ‌تان در حوزه‌های مختلف علمی، دفاعی و هسته‌ای بوده و هستیم.

معاون ظریف ادامه داد: البته امروز دیگر از این خانم‌ها و آقایان مصری در فضای مصر خبری نیست. اما آن‌ها در آن مقطع چنین دیدگاهی داشتند به ویژه آن که به مسأله هسته‌ای و مذاکرات ایران با شش قدرت بزرگ دنیا اشاره می‌کردند و می‌گفتند این حضور شما در مقابل شش قدرت دنیا برای ما روحیه بخش بود و مذاکرات هسته‌ای را همواره دنبال می‌کردند.

او در ادامه خاطرنشان کرد: مصری‌ها نسبت به تاریخ بزرگ و طولانی‌شان بسیار افتخار می‌کنند و هم‌چنین از این که شخصیتی مثل آقای محمد البرادعی در جایگاه مهم بین‌المللی و هسته‌ای قرار گرفته است خرسندند و سخنان او برای‌شان قابل توجه است. آن‌ها می‌گفتند وقتی آقای البرادعی در مصاحبه‌ای گفت میانگین سنی دانشمندان ایران 25 تا 27 سال است برای ما بسیار قابل توجه بود و به ما انگیزه می‌داد.

معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه با بیان این که گفتمان انقلاب اسلامی مهم‌ترین مسأله در منطقه و فضای بین‌الملل برای ایران است گفت:‌ این گفتمان نماینده نظام جمهوری اسلامی است و بعد از آن دستاوردهای علمی، دفاعی و تاریخ هشت ساله دفاع مقدس و نیز اقتدار کلامی و اعمالی رهبری که قوی‌ترین پشتوانه است را می‌توان به عنوان مهم‌ترین بخش‌های قدرت ایران ترسیم کرد. غربی‌ها همواره بیان می‌کنند که بزرگ‌ترین ذخیره ایرانی‌ها مواضع قاطع و راسخ رهبری در سطوح مختلف است.

امیرعبداللهیان با اشاره به آن چه دخالت ایران در منطقه از سوی رسانه‌های غربی و مقامات این کشورها عنوان می‌کنند، گفت: ما بدون تردید در همه کشورهای منطقه دارای نفوذ هستیم اما این نفوذ به معنای مداخله ما در کشورهای منطقه نیست. برخی کشورها و دیپلمات‌های ارشد آن‌ها در ارتباط با ما مطرح می‌کنند که ایران نفوذ خود را در منطقه نادیده بگیرد. اما کدام کشور این کار را انجام می‌دهد؟

وی ادامه داد: پس از37 سال ایران با توجه به گفتمان و رفتار منطقی‌اش در منطقه نفوذ پیدا کرده است و ما آن را در راستای تامین حداکثری منافع و امنیت ملی و نیز کمک به جهان اسلام به کار می بریم. حالا اگر برخی طرف‌ها نفوذ ایران را به دخالت ترجمه می‌کنند مشکل و کج فهمی آن‌هاست.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: ایران مداخله‌ای در کشورهای منطقه ندارد.