از فردای اجرای بر جام، شر‌کت‌های خارجی بدون هیچ‌گونه مشکلی نسبت به عقد قراردادهای تجاری و اقتصادی با طرف‌های ایرانی خود می‌توانند اقدام کنند.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان در دیدار با سفرا و نمایندگان خارجی مقیم تهران در خصوص آخرین تحولات مربوط به بر جام و همچنین قطعنامه حقوق بشر درخصوص کشورمان که قرار است در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شود، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد .

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان در این دیدار به آخرین تحولات اجرایی برجام از جمله زمان بندی و راهنمای لغو تحریم‌ها و همچنین تعهدات طرفین اشاره و سفرای مقیم را نسبت به نحوه شروع همکاریهای تجاری و اقتصادی دولت و یا شرکت و بانک‌های کشور متبوعشان با جمهوری اسلامی ایران مطلع کرد.

عراقچی اظهار داشت : از فردای اجرای بر جام، شر‌کت‌های خارجی بدون هیچ‌گونه مشکلی نسبت به عقد قراردادهای تجاری و اقتصادی با طرف‌های ایرانی خود می‌توانند اقدام کنند. هر چند قبل از روز اجرای بر جام و از هم اکنون مذاکرات مربوطه می‌تواند آغاز شود.

وی از سفرای مقیم کشورمان خواست اگر هر گونه ابهام و سوالی در این خصوص داشته باشند، به ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه منعکس نمایند.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص قطعنامه حقوق بشری در مورد جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به همکاری خوب جمهوری اسلامی ایران با سازو کارهای حقوق بشری سازمان ملل از جمله با گزارشگران ویژه و موضوعی و ارائه دومین گزارش ملی کشورمان به ساز و کار یو.پی.آر و همچنین دعوت از برخی از گزارشگران موضوعی از برخورد دوگانه و تبعیض‌آمیز بانیان قطعنامه با حقوق بشر کشورمان انتقاد نمود و افزود : عناصر موجود در قطعنامه مذکور با واقعیت های حقوق بشری موجود در کشورمان مغایرت دارد.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای حقوق بشری با چندین کشور، گفت‌وگو را تنها عامل ارتقا و حمایت از حقوق بشر برشمرده و در پایان خواستار حمایت کشورها از موضع جمهوری اسلامی ایران و مخالفت با استفاده سیاسی از قطعنامه های حقوق بشری شد .

در پایان این نشست تعدای از سفرا به طرح سوالاتی در خصوص موضوعات مطرح شده پرداختند که پاسخ مقتضی توسط عراقچی ارائه شد.