بر ‌اساس این گزارش گفته می‌شود که در مذاکرات نیویورک متن کامل توافق نهایی نوشته شده است که البته پرانتز‌هایی دارد.

مثلث آنلاین: بر ‌اساس این گزارش گفته می‌شود که در مذاکرات نیویورک متن کامل توافق نهایی نوشته شده است که البته پرانتز‌هایی دارد
در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در هتل کوبورگ وین ادامه دارد، چانه‌زنی‌های سیاسی و جدال‌های لفظی بیرون از اتاق مذاکرات در سطح بالا دنبال می‌شود.آن‌سوتر در آمریکا باراک اوباما در مصاحبه با الشرق‌الاوسط با لحنی تند علیه ایران سخن گفته و اینجا در تهران محمد‌جواد ظریف او را به فرافکنی متهم کرده و البته همزمان با این تحولات آنگلا مرکل رسیدن به توافق را بعید دانسته است.خبرهای دست اول!

در این میان خبرنگار مثلث به اخبار جدیدی از محتوای مذاکرات دست یافته است. بر ‌اساس این گزارش گفته می‌شود که در مذاکرات نیویورک متن کامل توافق نهایی نوشته شده است که البته پرانتز‌هایی دارد. پرانتز‌هایی که درباره کلمات است نه راه‌حل‌ها. به‌عنوان مثال در یک پرانتز سه پیشنهاد ارائه شده که باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود.گفتنی است سید‌عباس عراقچی در پایان مذاکرات نیویورک گفته بود: «ما الان در مرحله‌ای هستیم که بیانیه لوزان را به متن یک تفاهم‌نامه تبدیل می‌کنیم.» عراقچی در پاسخ به این سوال که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در حال حاضر روی متن لوزان کار می‌کند یا توافق‌نامه ژنو گفته بود: «ما در لوزان متنی نداریم، بلکه در لوزان تنها یک بیانیه صادر شد در لوزان به مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها رسیدیم، راه‌حل‌هایی که در مذاکرات مفصل چند‌‌ساعته بین همه وزرای خارجه بحث شد و نهایتا مورد توافق واقع شد. در لوزان به این راه‌حل‌ها رسیدیم که در اراک، فوردو و نطنز چه اتفاقی قرار است بیفتد و بحث نظارت‌ها، بحث رفع تحریم‌ها من جمله تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت چگونه خواهد بود و بر سر قطعنامه‌های شورای امنیت چه خواهد آمد و همه اینها راه‌حل‌هایی است که ما در لوزان به آن رسیدیم و الان در مرحله‌ای هستیم که این راه‌‌حل‌ها را مکتوب کنیم.»مساله مهم بازرسی‌ها

اما یکی از نکاتی که اکنون به چالش مذاکرات تبدیل شده است، موضوع بازرسی‌ها است. آن‌گونه که خبرها حکایت می‌کند طرف مقابل به‌شدت دنبال بازرسی از بعضی اماکن نظامی و دسترسی به برخی افراد از جمله کامران دانشجو، فریدون عباسی و یک شخصیت مهم امنیتی است.

آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که حرف ایرانی‌ها در مورد بازرسی‌ها متفاوت از لوزان است و ایران به‌دنبال مذاکره مجدد در این مورد است. گفته می‌شود که یکی از اعضای حاضر در مذاکرات هم انتقادهایی در مورد موضوع بازرسی‌ها باتوجه به روزهای مذاکره در لوزان دارد.

درباره بازرسی‌ها البته طرف مقابل بازی هماهنگی را با آژانس انرژی اتمی‌ آغاز کرده است. چنین است که رئیس آژانس به بیان مطالبی خلاف پروتکل‌های قانونی موجود پرداخته است. اما درباره این اظهارات که واکنش یک مقام فنی محسوب می‌شود، سازمان انرژی اتمی ‌هم جوابیه‌ای داشته است. سخنگوی این سازمان گفته است: «درباره اظهارات آمانو سه، چهار ملاحظه وجود دارد، نخست آنکه آقای آمانو تکلیفی برای جمهوری اسلامی ایران مشخص نکرده، بلکه تفسیر مورد نظر خودش را که به اصطلاح حقوقی تفسیر موسع از پروتکل الحاقی است، ارائه کرده است.»

کمالوندی افزوده است: «نکته دوم این است که ما اکنون پروتکل الحاقی را اجرا نمی‌کنیم و اگر قرار بر اجرای ‌آن باشد، در مرحله‌ای هم باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، بنابراین حتی اگر ملاحظاتی داشته باشند مربوط به زمانی می‌شود که ما آن را اجرا کنیم. ملاحظه دیگر درباره خود پروتکل است. هیچ ماده‌ای در این پروتکل که صراحتا دسترسی به سایت‌های نظامی را تجویز کرده باشد وجود ندارد. تنها موردی که وجود دارد در بند «ج» ماده پنج است که در آنجا اشاره شده است چنانچه آژانس بنا به دلایلی که دارد بخواهد به سایت‌های غیرهسته‌ای دسترسی داشته باشد این دلایل و مستندات را باید با کشورهای عضو در میان بگذارد و راه‌حلی برای آن پیدا شود. البته معمول نیست که در متن مقررات شواهد و مثال آورده شود آنجا گفته‌اند که می‌توان از روش‌هایی مانند دسترسی دادن به منطقه همجوار با محل مدنظر یا با روش‌های مورد توافق دو طرف این خواسته را اجابت کرد. بنابراین در خود پروتکل هم چیزی که تاکید کند کشورهای عضو حتما باید به آژانس دسترسی بدهند تا وارد سایت‌های نظامی شود نداریم.»حریم‌ها؛ معضل حل‌نشده

بر اساس گزارش خبرنگار مثلث آنلاین در مورد تحریم‌ها همچنان اختلافات محتوایی وجود دارد. اختلاف اصلی درباره نحوه تخصیص دادن تحریم‌ها به اقدامات ایران است. زمان‌بندی این جدول چهار هفته‌ای است یعنی اقدامات ایران چهار هفته طول می‌کشد. آنچه رخ داده این است که طرف غربی در موضوع هسته‌ای بنا ندارد هم وزن تعهدات و اقدامات ایران کاری انجام دهد. در حال حاضر نگرانی‌ها در این مورد بیشتر شده است. سید‌عباس عراقچی در جدیدترین مصاحبه‌اش در این مورد گفته است: «بحث تحریم‌ها مهمترین بحثی است که در مذاکرات داشتیم. طبق آنچه مد‌نظر ماست، تحریم‌ها در ابتدای شروع توافق باید برداشته شود. توافقات به دست آمده در زمینه رفع تحریم‌ها بر این مبناست که تمام تحریم‌های اقتصادی و مالی در روز اجرای توافق باید لغو شوند و این صورت خواهد گرفت. ما باید قوانین مربوطه تحریم‌ها را روشن کنیم و اینها را روی کاغذ بیاوریم و لغو کنیم. روزی که توافق امضا شود یا نهایی شود، دو طرف باید اقداماتی را برای اجرا آماده کنند. به‌طور مشخص کنگره آمریکا وارد شده و دخالت می‌کند و در حال تصویب لایحه‌ای هستند که ممکن است توافق را به تاخیر بیندازند. ممکن است روزی که توافق به دست می‌آید تا روز اجرا، فاصله زمانی داشته باشد. در این فاصله، دو طرف اقداماتی را که بر عهده گرفتند، اجرا می‌کنند. آنها باید آیین‌نامه‌های خود را تغییر بدهند و ما نیز در حال تهیه مقدماتی برای اجرای تعهدات خود خواهیم شد تا به روزی برسیم که هر دو اعلام کنیم آماده اجرای توافق نهایی هستیم و در آن روز هر دو، اعلام می‌کنیم متن توافق را اجرایی می‌کنیم.» عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران گفت: «آنها در ابتدای توافق و روز توافق، تحریم‌ها را لغو می‌کنند و اجرایی‌شدن این لغو در روزی است که توافق توسط هر دو طرف اجرایی شود. اقدامات ما نیز طبیعتا در یک روز نمی‌تواند انجام شود. باید اقداماتی کنیم و زمینه‌چینی کنیم. ولی آنها در روز توافق اعلام می‌کنند قوانین تحریم‌ها را لغو می‌کنند. در روز اجرایی کردن نیز تصمیمات دو طرف اجرایی می‌شود و لغو تحریم‌ها نیز از آن روز اجرایی می‌شود.»وضع مهم سنا

در این میان اما یک اتفاق مهم دیگر مذاکرات هسته‌ای را تحت تاثیر قرار داده است. طرحی که نمایندگان آمریکا برای نظارت بر توافق تهیه کرده این نگرانی را به‌وجود آورده که اولا زمان اجرای توافق به تعویق بیفتد و ثانیا کنگره مانع آن شود که تحریم‌های مربوط به خودش لغو شود. خبرنگار مثلث گزارش کرده است که آمریکایی‌ها در مذاکرات به ایران گفته‌اند سنا از تبدیل شدن تفاهم هسته‌ای به یک معاهده جلوگیری کرده‌اند، بنابر این اختیار تصویب ندارند، بلکه اختیار بازبینی دارند. سوال ایران این است که اگر کنگره تفاهم را تصویب نکرد تکلیف تحریم‌های کنگره چه می‌شود؟ پاسخ روشنی به این سوال از سوی آمریکا داده نشده و با وتو هم نمی‌توان تحریم‌های کنگره را برداشت.حمله و دفاع اوباما

در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه برگزاری نشست کمپ دیوید از تلاش برای حصول توافق با ایران دفاع کرد، اما مدعی شد که کشورهای منطقه حق دارند نسبت به فعالیت‌های ایران نگران باشند!

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه برگزاری نشست دو روزه کمپ دیوید با مقامات ارشد کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس در گفت‌وگو با روزنامه‌ عربی الشرق الاوسط بار دیگر از تلاش‌هایش برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در این گفت‌وگو مدعی شد که ایران از تروریسم در منطقه حمایت می‌کند و گفت: «این کشور از رژیم اسد در سوریه پشتیبانی می‌کند. همچنین از حزب‌الله در لبنان و حماس در نوار غزه حمایت می‌کند. ایران به نیروهای حوثی در یمن کمک می‌کند. بنابراین کشورهای منطقه حق دارند تا نسبت به فعالیت‌های ایران به ویژه در دیگر کشورها نگران باشند.» اوباما ادامه داد: «ما به تامین امنیت خلیج‌(فارس) متعهد هستیم. واضح است که ایران با عملکرد و اقدامات خطرناک خود ثبات منطقه را بر هم می‌زند.»

وی تاکید کرد:‌ «بنابراین آمریکا همواره نسبت به فعالیت‌ها و اقدامات ایران در منطقه هوشیارانه عمل خواهد کرد، ما به حضور نظامی و قدرتمند خود برای کمک به کشورهای حاشیه خلیج‌(فارس) برای مقابله با تهاجمات ادامه می‌دهیم.» رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه با تکرار ادعای ‌بی‌اساس خود مبنی‌بر حمایت ایران از تروریسم گفته است: «ما به اجرای تحریم‌ها علیه ایران به دلیل حمایتش از تروریسم و برنامه‌ موشک‌های بالستیکش به‌طور کامل ادامه داده‌ایم و این تحریم‌ها را حتی اگر بتوانیم به یک توافق هسته‌ای با تهران دست پیدا کنیم، حفظ خواهیم کرد.»

وی همچنین درباره‌ آینده توافق هسته‌ای با ایران و تاثیرات آن اظهار کرده است: «من نمی‌توانم درباره‌ آینده ایران پیش‌بینی انجام دهم اما اگر توانستیم در خصوص مساله‌ هسته‌ای به یک توافق جامع دست پیدا کنیم و تحریم‌ها علیه ایران کمتر شود، احتمالا منجر به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در اقتصاد ایران و فرصت‌های بزرگتر برای مردم این کشور می‌شود.»

این اظهارات اما واکنش تند محمد‌‌جواد ظریف را هم به‌دنبال داشت. وزیر امور‌خارجه ایران در‌خصوص اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با الشرق‌الاوسط گفت: «صحبت‌های رئیس‌جمهور آمریکا صرفا تکرار اتهامات ‌بی‌اساس قبلی و برای آرام‌کردن متحدانشان صورت می‌گیرد. بی‌اعتباری این ادعاها بارها ثابت شده و سیاست‌های ما در منطقه مبتنی‌بر تقویت دوستی و همکاری و اقدام مسئولانه برای تقویت ثبات و تضمین امنیت در منطقه است.» وزیر امور خارجه با مردود دانستن این ادعاها اضافه کرد: «آمریکا برای راضی‌کردن متحدان منطقه‌ای‌اش به فرافکنی روی آورده است.»مرکل: توافق با ایران بعید است

اما در میان اظهارنظرهای مختلف، صدراعظم آلمان حرف‌های مهمی ‌زده است. مرکل گفته است: «باتوجه به نزدیک‌شدن به ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای، حصول یک توافق با ایران بعید به نظر می‌رسد.» آنگلا مرکل همچنین یادآور شده است: «دستیابی به این توافق می‌تواند مانع توسعه ظرفیت هسته‌ای ایران شود.» صدراعظم آلمان در حالی حصول توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 تا پایان ژوئن را بعید توصیف کرده است که وی اوایل هفته جاری در دیدار با رئیس‌جمهور روسیه گفته بود: «شانس دستیابی به توافق نهایی میان تهران و گروه 1+5 در خصوص برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد.» مرکل همچنین گفته بود: «من بر این باورم که نشانه‌های امیدوار‌کننده‌ای در خصوص مسأله هسته‌ای ایران وجود دارد و همکاری میان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان با ایران منجر به حصول نتیجه شده است.» وی تاکید کرده است: «ما امیدواریم که بتوانیم یک توافق را امضا کنیم.»