حمید رسایی مدیرمسئول هفته‌نامه 9 دی از دلایل وزیر برای توقیف این نشریه قانع نشد و موضوع را به صحن علنی کشید

رسایی از پاسخ‌های علی جنتی مبنی بر اینکه وزارت ارشاد در زمینه توبیخ و تذکر به مطبوعات به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیست و عدم رعایت مصوبه شورای عالی امنیت ملی از جمله مواردی است که موجب توقیف هفته نامه 9 دی شده، قانع نشد و خواستار آن شد که سوال در صحن علنی مطرح شود.

به گزارش مثلث آنلاین، هفته نامه 9 دی چندبار با دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف و پس از برگزاری جلسه دادگاه رفع توقیف شد. حمید رسایی مدیرمسئول این هفته نامه که از نمایندگان مجلس است این موضوع را به عنوان سئوال از وزیر در جلسه کمیسیون فرهنگی مطرح کرد و حالا بعد از قانع نشدن قرار است به عنوان یک مساله ملی به صحن علنی مجلس برود.

سیدعلی طاهری نماینده گرگان و از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دستور دوم جلسه امروز با حضور وزیر فرهنگ برای پاسخگوی به سوالات نمایندگان پیگیری شد، افزود: در این جلسه آقای رسائی نماینده تهران در رابطه با دلیل توقیف غیرقانونی هفته‌نامه 9 دی و تذکر به روزنامه‌ کیهان، رجانیوز و ارجاع وطن امروز به دادگاه سوال‌ها کرد و وزیر ارشاد در پاسخ توضیح داد که ارشاد در این زمینه به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیست و یکی از اعضاء هیات منصفه مطبوعات محسوب می‌شود به همین دلیل این وزراتخانه پاسخگوی اقدامات این هیئت نخواهد بود.

طاهری به نقل از وزیر ارشاد توضیح داد:‌ عدم رعایت مصوبه شورای عالی امنیت ملی از جمله مواردی است که در تصمیماتی که برای هفته نامه 9 دی گرفته شده، وجود دارد؛ البته مصوبه شورای عالی امنیت ملی درخصوص موضوعات هسته‌ای به تمامی روزنامه‌ها داده شده ولی گویا به دلیل سهل انگاری به دست هفته نامه 9 دی نرسیده و درواقع کوتاهی پس از ابلاغ مصوبه قابل پیگیری بود.

توهین به مقامات دلیل احضار 9 دی و وطن امروز به دادگاه

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه وزیر ارشاد توضیح دادند توهین به مقامات از سوی هفته نامه 9 دی صورت گرفته است و به همین دلیل این نشریه و برخی نشریات دیگر به دادگاه احضار شده‌اند، اضافه کرد: آقای رسایی ادله وزیر ارشاد را نپذیرفته و به مطالبی مانند سخنرانی رهبری، مواردی از قانون مطبوعات و مصوبات شورای عالی امنیت ملی اشاره کرد.

وی خبر داد: سوال رسایی نماینده مردم تهران از وزیر درخصوص وضعیت برخی از روزنامه‎ها به دلیل عدم توجیه وی و دیگر نمایندگان به‌عنوان یک موضوع ملی به صحن علنی مجلس ابلاغ خواهد شد.

طبیب‌زاده قانع نشد/ موضوع حضورخبرنگاران BBC در کشور و تکخوانی زنان به صحن رفت

طاهری همچنین درمورد مجوز حضور خبرنگار بی بی سی انگلیسی در ایران گفت:‌ زهره طبیب‌زاده نماینده تهران نیز سه سوال مطرح کرد؛ ابتدا اینکه چرا به خبرنگاران BBC اجازه ورود به کشور داده شده است و وزیر ارشاد پاسخ داد که میانBBCفارسی و BBCبه عنوان یک شبکه انگلیسی زبان جهانی تفاوت قائل هستند؛ چراکه شبکه فارسی زبان کلا یک رسانه برانداز و مخالف است که به هیچ عنوان اجازه ورود به داخل کشور را ندارند اما مجوز به BBCانگلیسی که شبکه جهانی است داده می‌شود و مشابه این مجوز در سال‌های 88 و 89 داده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس به نقل از وزیر ارشاد با بیان اینکه تصمیم‌گیری برای ارائه چنین مجوزهای از سوی یک کمیته از سوی وزراتخانه های ارشاد و امورخارجه صورت می‌گیرد، گفت: در تمام مدتی که این خبرنگاران در ایران حضور داشتند یک نفر از وزارت ارشاد دائما همراه آن‌ها بوده است؛ نهایتا طبیب‌زاده تفاوتی میان این دو شبکه قائل نشد و پاسخ وزیر برای وی قانع کننده نبود.

وی با تاکید براینکه سوال بعدی این عضو کمیسیون آموزش و پرورش در رابطه با مجوز تکخوانی به زنان در تالار وحدت بود، افزود: موضوع اپرای عاشورا نیز در این رابطه مطرح شد اما وزیر ارشاد توضیح داد تاکنون مجوز تکخوانی با زنان داده نشده است و فیلمی که هم از تکخوانی یکی از زنان ایرای عاشورا پخش شده مربوط به تمرینات آنها بوده است؛ ولی خانم طیب‌زاده با استناد به اطلاعاتی که خودش در این زمینه داشت از پاسخ‌های وزیر ارشاد قانع نشد و به همین دلیل این موضوع نیز به صحن ارجاع داده شد.