عوض حیدرپور در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین در مورد آخرین تحولات هسته ای سخن گفته است.

مثلث آنلاین: عوض حیدرپور در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین در مورد آخرین تحولات هسته ای سخن گفته است.

عوض حیدرپور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و عضو فراکسیون رهروان ولایت در گفتگو با خبرنگار مثلث آنلاین در مورد آخرین تحولات هسته ای سخن گفته است.

سنای آمریکا طرح الزام رئیس جمهور ‌این کشور به ارائه هر توافق هسته ای با ایران به کنگره را به اتفاق آرا تصویب کرد. نظر شما چیست؟

این مصوبه نشان داد دولت آمریکا که پای مذاکره با ایران آمد به رغم ادعاهایش هیچ اختیاری از خود ندارد. ما هم توافق نامه هسته ای را باید به صحن مجلس شورای بیاوریم و پس از بررسی جزئیاتش تصمیم گیری شود که نحوه رفتار دولت درباره عمل به این توافق چگونه باشد. طرح دو فوریتی این موضوع آماده است چندی پیش در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اش صحبت شد و این هفته در صحن مجلس مطرح و تصویب می شود.

از آنجا که بخشی از تحریم ها متأثر از موصوبات کنگره است اگر کنگره توافق هسته ای 1+5 با ایران را تصویب کند روند لغو تحریم ها تسهیل نمی شود؟

خیر چون یک نوع بهانه تراشی است اگر سناتورهای آمریکایی چنین قصدی داشتند در مصوبه شان درج می کردند که نظر به نحوه لغو تحریم های کنگره این طرح را تصویب کردند حال آنکه چنین پیش فرضی را در طرح نیاورند بنابراین هدف سناتورهای آمریکایی سنگ اندازی و مانع تراشی در مسیر مذاکرات ایران و 1+5 است.

این مصوبه بعد از سنا باید در کنگره هم بررسی شود به نظر شما اوباما مصوبه را وتو می کند؟

به نظر نمی آید که اوباما چنین قدرتی داشته باشد چراکه از 100 سناتور جز یک سناتور که اعلام مخالفت کرد و یک سناتور دیگر که غایب بود 98 سناتور دیگر به طرح رأی مثبت دادند.

به نظر شما با این مصوبه توافق هسته ای ایران و 1+5 چه سرنوشتی پیدا می کند؟

باید منتظر ماند و دید بعدها چه پیش می آید اما این مصوبه یک کارشکنی و سنگ اندازی اساسی در مسیر اجرای توافق جامع هسته ای با 1+5 است و می تواند هر گونه توافقی را متوقف کند.

اگر توافق جامع هسته ای در قالب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در آید اجرای آن برای آمریکا الزام آور نمی شود؟

یکسری تحریم ها ضد ایران براساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اعمال می شد اگر توافق جامع در قالب قطعنامه شورای امنیت بیاید و قطعنامه های قبلی در موضوع هسته ای را ملغی کند فقط تحریم هایی لغو می شوند که براساس قطعنامه شورای امنیت هستند یعنی کشورهای تحریم کننده باید تحریم ها را بردارند و یکی از این کشورها آمریکاست که با این طرح سنا دولت اوباما برای اجرای توافق هسته ای به مشکل می خورد. یعنی قطعنامه شورای امنیت نمی تواند دولت ها و کشورها را ملزم به لغو تحریم ها علیه ایران کند.

اگر دولت اوباما توافق هسته ای را با ایران امضا کند اما کنگره با اجرای توافق مخالفت کند اعتبار آمریکا در مجامع جهانی زیر سئوال نمی رود؟

فکر می کنم اگر رئیس جمهور آمریکا و وزیر امورخارجه اش از قصه دق کنند حق دارند چون قطعا اعتبار رئیس دولت و دستگاه دیپلماسی آمریکا زیر سئوال می رود و نشان می دهد که آنها توانایی و اختیار تصمیم گیری ندارند بلکه بی خود در مذاکرات مختلف شرکت می کنند و وقت دیگر کشورها و ملت را می گیرند و تلف می کنند.