سعید جلیلی یکشنبه سوم خرداد با حضور در دانشگاه امیر کبیر به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.

مثلث آنلاین : دکتر سعید جلیلی نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی یکشنبه سوم خرداد همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر ضمن حضور در دانشگاه امیر کبیر به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت.
به گزارش مثلث آنلاین، این مراسم به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امیر کبیر با عنوان خرمشهر را خدا آزاد کرد نه کدخدا! یکشنبه سوم خرداد از ساعت ۱۵ در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه امیرکبیر برگزار خواهد شد.
گفتنی است هفته نامه مثلث در شماره اخیر خود در گزارشی در مورد اکت های سیاسی سعید جلیلی نوشته بود :«تحرکات اخیر سعید جلیلی او را سوژه رسانه‌ها کرده و موجب شده بر‌خی بگویند او با این اکت‌های سیاسی‌اش شاید بنای انتخاباتی داشته باشد. جلیلی به سفرهای استانی می‌رود، خودش به تنهایی و مانند همیشه به سادگی!
در تصاویری که در سفرهای مختلف از او ثبت شده، سعید جلیلی با یک کیف دستی وارد فرودگاه می‌شود، به گلزار شهدا می‌رود با چهر‌ه‌های ارزشی آن شهر دیدار می‌کند و دست آخر هم به سخنرانی می‌پردازد‌؛ سخنرانی‌هایی که می‌توان به‌راحتی رگه‌های نقد به شرایط موجود را در آن دید.
برای مثال او در سفر به بوشهر گفته است:«‌استراتژی امنیت ملی آمریکا یک سند رسمی با مقدمه رئیس‌جمهور آمریکاست. دعوای انقلاب اسلامی با آمریکا این است که نمی‌پذیرد آمریکا رهبر جهان باشد، نمی‌پذیرد که او بخواهد تصمیم بگیرد‌ و او حد تحقیق و توسعه را تعیین کند. شما می‌دانید در یکی دو سال گذشته من بسیار پرهیز داشته‌ام که این بحث مشخص شود. حقوق هسته‌ای ملت ایران باید تثبیت شود. حق غنی‌سازی، حق ملت ایران است که در NPT آمده است در سطوح مختلف و متناسب با نیازهای صلح‌آمیز. دستاورد ما اینجاست که هیچ قیدی را برای این حق غنی‌سازی نپذیرفتیم. اگر برای ایستادگی و احقاق حق ملت ایران، قطعنامه علیه ما بدهند، چه کسی باید معذرت‌خواهی کند؟ کسانی که حق ملت را احقاق کردند یا کسانی که ظلم کرده‌اند؟ امروز اگر کشور ما یک امنیت مثال‌زدنی در منطقه دارد، به برکت مقاومت شهداست. حق هسته‌ای همین‌‌گونه است. دفاع از حق هسته‌ای دفاع از همه حقوق ملت ایران است.»
جلیلی این حرف‌ها را در پاسخ به دانشجویی زده که در اعتراض به او گفته چرا نتوانسته در مدت مسئولیتش به توافق با غرب برسد. ‌ او در پاسخ به سوال دیگری برای اولین‌بار از توافق لوزان انتقاد کرده و گفته است: «در توافق نهایی مذاکرات باید منافع کشور و ملت به بهترین شکل استیفا شود. «فکت شیت» آمریکا نقشه راه این کشور را در مذاکرات نشان می‌دهد. در بحث نظارت، آژانس طبق NPT نظارت را انجام می‌دهد. در مذاکرات سال 82 ‌تا 84 تعلیق غنی‌سازی و اجرای پروتکل الحاقی به‌طور داوطلبانه انجام گرفت که مجلس اجرای پروتکل را متوقف کرد. در بیانیه لوزان، نظارت‌های غیرمتعارفی مطرح کرده‌اند که قابل قبول نیست.»
اما سعید جلیلی در این سفرها تلاش کرده یک نکته را بیش از همیشه نمایان کند و آن هم دیدگاهش در سیاست خارجی و نحوه مواجهه با غرب و آمریکا متفاوت از دولت یازدهم است. مساله‌ای که روزهای انتخابات 92 را به یادمان می‌آورد و ماجرای دو‌قطبی سازش و مقاومت.
برای مثال او در یکی از این سفرهای استانی گفته است: «اینکه شما بعضا می‌شنوید برخی بیان می‌کنند که سیاست خارجی جای اصول نیست. سیاست خارجی جای آرمان نیست‌، سیاست خارجی جای ارزش‌ها نیست. سیاست خارجی جای مباحث اندیشه‌ای و ایدئولوژی نیست و یک چیزهای این فرمی ‌بیان می‌شود. من دوست دارم در این محیط دانشگاهی شما این را بپرسید. اگر جوابی هست به من هم بفرمایید که اگر در دنیا یک کشور پیدا شد که اینها در سیاست خارجی‌اش نبود و بیان نکرد‌، گفت سیاست خارجی ما اصول ندارد، اهداف ندارد، ارزش ندارد‌، آرمان ندارد‌ و مکتب ندارد‌ اینها خیلی خوب است ببینیم کجا است. ببینیم این حرف یک حرف واقعی است یا یک حرف رمانتیک است؟ حداقل من در جست‌و‌جوهایی که داشتم کشوری را ندیدم که حتی چنین ادعایی داشته باشد. حتی چنین ادعایی را بکند. از کشورهای خیلی مطرحی که امروز خودشان را مطرح می‌کنند تا کشورهای کوچک.‌ در همین کشورهای غربی وقتی شما ملاحظه می‌فرمایید‌ می‌بینید وقتی می‌خواهند سیاست خارجی‌شان را بیان بکنند همین چیزها را بیان می‌کنند. به صراحت هم بیان می‌کنند. اصلا طراحی سیاست خارجی‌شان بر‌اساس این مولفه‌ها‌است که حالا عرض خواهم کرد.
اما آن چیزی که سوال من است این است که در این کشورهایی که در دنیا وجود دارد، طبیعی است که سیاست خارجی هر کشوری به مثابه یک پارادایم می‌شود. یک چارچوب. یک مولفه‌های این فرمی ‌شکل می‌گیرد و پارادایم سیاست خارجی آن کشور را شکل می‌دهد. آن موقع از نقاط اشتراکی که بین سیاست خارجی کشورها پیش می‌آید و شکل می‌گیرد، آن نقاط همکاری یا فرصت ایجاد می‌شود. از نقاط افتراقشان نقاط تقابل یا تهدید ایجاد می‌شود. این یک چیزی است که در صحنه سیاست‌خارجی وجود دارد. البته فقط هم به این بسیطی نیست. بعضی وقت‌ها از روابط کشور الف با ب ممکن است یک همکاری‌هایی ایجاد بشود که برای کشور جیم تهدید تولید بکند یا بالعکس. مثلا از روابط کشور جیم و دال یک تقابل‌هایی ایجاد بشود که برای کشور دیگر یک فرصت ایجاد بکند.» عضو شورای راهبردی روابط خارجی البته نقدی بزرگتر هم به تفکر حاضر در سیاست‌خارجی امروز ما دارد. او با بیان اینکه از اعتمادسازی آمریکا و ژاپن 70 سال گذشته اما هنوز نتیجه‌ای برای ژاپن در پی نداشته است، گفت: «استکبار خودش را در موضع رهبری جهان قرار می‌دهد و می‌خواهد از زور و تزویر برای تثبیت و استمرار رهبری خود استفاده کند. در چنین شرایطی، ملت ایران با پیروزی انقلاب اسلامی و با مقاومت و پیشرفت‌های مستمر، سلطه آمریکا را به چالش کشیده است.»