آیا بچه‌ هیاتی‌ها بار دیگر به احمدی‌نژاد اعتماد خواهند کرد ؟


مثلث آنلاین: این رجعت البته از آن رجعت‌ها که احمدی‌نژاد در نامه خود بعد از مرگ چاوز نوشت نیست، احمدی‌نژاد رجعت کرده است، اما نه از عالم مافوق به عالم مادون. او بار دیگر به پایگاه اجتماعی خود بازگشته است.

محمود احمدی‌نژاد این روزها در مراسم‌های زیادی شرکت می کند. پرکار است، اما نه در دانشگاه، در هفته یک یا دو جلسه در میان مردم حاضر می‌شود. مجسد امام صادق، مسابقات قرآن، مسجدی در آمل یا مسجدی در جنوب شهر تهران، برای او تفاوت نمی‌کند. او این روزها با دو ویژگی مهم دیده می شود. اول: بدون مشایی و بقایی. دوم: در هیات‌های مذهبی و مساجد.
احمدی نژاد کار خودش را از همینجا آغاز کرد. از ابتدا هیاتی بود و در مساجد فعالیت می‌کرد. میانه خوبی با احزاب نداشت، همچنان که بعدها در دوره ریاست‌جمهوری‌اش آن را اثبات کرد. «بچه‌ هیاتی‌ها» در سال 84 رایشان را نه تنها به سبد او ریختند، بلکه پای او ایستادند، اما تاجایی که حس کردند اودر مسیر است.

محمود احمدی‌نژاد پس از ریاست جمهوری ٨٤ در هیات مذهبی

احمدی‌نژاد در روزهای پایانی دولتش گفت که به دانشگاه، خانه اصلی‌اش باز می‌گردد. به صورت نمادین هم روز اول برگشت به علم و صنعت. او که رأیش را از میان بچه هیاتی‌ها در سال ٨٤ کسب کرده بود، در اولین قدم به دانشگاه پلی‌تکنیک رفت تا دانشجویان را هم با خود همراه کند. میل او به همراه کردن پایگاه رای اصلاح‌طلبان بسیار زیاد بود. اما تلاش‌های او در دور اول ریاست‌جمهوری‌اش با واکنش شدید دانشگاهیان روبه‌رو بود. ناچار آن را تا سال ٨٩ رها کرد.
دور دوم ریاست‌جمهوری احمدی نژاد مصادف شد با حوادث پس از انتخابات ٨٨ و مهمتر از آن معاونت اولی مشایی. اتفاقی که اولین جرقه‌های جدایی میان احمدی‌نژاد و پایگاه‌ رای‌اش را ایجاد‏ و بعدها تشدید کرد. مداحان مشهور شهر دیگر از او برای حضور در هیاتشان دعوت نمی کردند و بعضا انتقادات تندی را در میان مراسم به او وارد می‌کردند. احمدی‌نژاد آن زمان تصمیم گرفت تا بار دیگر به سمت پایگاه رای اصلاح‌طلبان شیفت کند. ابزار این انتقال نیز مشایی بود. دوقلوی به احمدی‌نژاد چسبیده‌ای که برای او هزینه‌های زیادی به همراه داشت.
از آن زمان به بعد دغدغه احمدی‌نژاد دیگر این نبود. حتی بعضی اوقات برای عزاداری به هیات‌های مشهور نمی‌رفت و ترجیح می‌داد در همان مسجد نهاد ریاست‌جمهوری حضور پیدا کند. نظرات فرهنگی مشایی و اقدامات و اظهارنظرهای فرهنگی اجتماعی احمدی‌نژاد رفته رفته با واکنش هایی مواجه میشد.. ورود زنان به ورزشگاه‌ها، مخالفت با گشت ارشاد، اظهارنظرهای متفاوت او درباره نهادهایی خاص و نامه‌نگاری با روسای قوا، همه و همه باعث می‌شد تا او روز به روز بیشتر به طیف همیشه معترض نزدیک شود.مشایی مامور شد تا همچنان که رئیس‌دولت اصلاحات به تئاتر می رود و یا در میان هنرمندان و دانشجویان حضور پیدا می‌کند‏، با هنرمندان ارتباط برقرار کند. او با هدیه تهرانی عکس می‌گرفت و برای ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری با «ترفندی عجیب» عزت الله انتظامی را با خود همراه کرد. با این حال پروژه احمدی‌نژاد با رد صلاحیت مشایی رنگ باخت.
بعد از ریاست‌جمهوری مدتی را در سکوت گذراند. حتی دفترش در «ولنجک» هم شد نمادی از اینکه او طبقه اجتماعی‌اش را تغییر داده است. اما این روزها بار دیگر باز گشته است. احمدی‌نژاد بعد از ریاست‌جمهوری در میان دانشجویان حاضر نشد و این روزها خوب فهمیده است که باید به پایگاه‌ رای خودش «رجعت» کند. از همین رو ابایی ندارد تا به جای حضور در هیات‌های بزرگ شهر، در «هیات الربیع» دیده شود که تاریخ تاسیسش «بهار ٩٤» و در مسجدی کوچک در جنوب شهر است.
احمدی‌نژاد حالا به خوبی فهمیده است که برای پرواز دوباره، ناچار است بر همان سکویی قرار گیرد که اولین بار، پر کشید. اما این بار یک تفاوت اساسی با دفعه قبل دیده می شود. دیگر مذهبی های مشهور شهر از او حمایت نمی‌کنند.

حرکت مردم به سمت مسجدی که احمدی‌نژاد در آنجا حضور دارد

اگررئیس دولت اصلاحات همچنان به تئاتر می‌رود و با دانشجویان دیدار می‌کند‏،احمدی‌نژادی نیز با حضور در این مساجد بار دیگر می‌خواهد نشان دهد که قدر چیزهایی که از دست داده را فهمیده است. او می‌داند تنها جایی که برای او می‌سرایند «شعار هرچی مرده، احمدی بر می‌گرده» همینجاست. در این میان یک سئوال اصلی وجود دارد:‌ «آیا بچه‌ هیاتی‌ها بار دیگر به احمدی‌نژاد اعتماد خواهند کرد» ؟