دکترولایتی در گفت‌وگو با مثلث درباره بر جام و همچنین مسائل منطقه سخن گفته است

دکتر ولایتی هفته گذشته ما را در دفترش پاسخگوی سوالات هفته نامه مثلث در مورد مسائل مهم سیاست خارجی بود . او بی شک در زمره معدود افرادی است که در حوزه سیاست خارجی تا این حد از امور آگاه است و البته مورد اعتماد و مشورت.

او یک دیپلمات با سابقه است که در همه سال‌های بعد از انقلاب تا کنون تاثیر مهمی بر سیاست خارجی ایران داشته است. سال ها وزیر خارجه بوده، قطعنامه 598 را به سرانجام رسانده و حالا در برجام هم نقش تعیین کننده ای داشته چه در مقام مشورت و چه در قالب حمایت از اعضای تیم مذاکره کننده برای رسیدن به نتیجه. چنین است که او در مورد علت قبول برجام توسط حاکمیت به مثلث می‌گوید: «ما نرفتیم مذاکره کنیم که فقط مذاکره کرده باشیم، بلکه می‌خواستیم به یک نتیجه برسیم. بالاخره با ضرب‌الاجل‌هایی که داشتیم و جدول زمان‌بندی‌ که در اختیار بود به اینجا رسیدیم و بنایمان بر این بود که اگر اصلی که فواید حداکثر و زیان‌های حداقل داشته باشد، حاکم باشد، بپذیریم. پس اصل بر این بود که به نتیجه‌ای برسیم که همین برجام است. همانطور که گفتم اشکالاتی دارد و تیم مذاکره‌‌کننده هم این موضوع را نفی نکرده‌اند ولی دیگر زمانی باقی نمانده بود. معلوم نبود اگر زمان تعیین‌شده یا توافق‌شده را بیش از این ادامه می‌دادیم، نتیجه خیلی بیشتر ‌یا بهتری می‌گرفتیم.»

او البته نکاتی را هم در این مورد در ذهن دارد و می گوید :« تعهد آقای اوباما بر برچیده شدن تحریم‌ها باید مکتوب باشد که بعدا دبه درنیاورند. زیرا از این طرف آنچه مربوط به ما می‌شود را عملا انجام می‌دهیم و سانتریفیوژها را جمع می‌کنیم، مواد غنی‌سازی‌ شده را به کشور دیگری می‌دهیم و به جای آن کیک زرد می‌گیریم و بقیه اقداماتی که انجام خواهد شد. درحالی که طرف مقابل هیچ‌کاری برای برداشتن تحریم‌ها انجام نمی‌‌دهد.» دکتر ولایتی هشداری هم به طرف مقابل می دهد :« آنها اگر به تعهدات خودشان عمل نکنند ما نیز عمل نخواهیم کرد و ممکن است همه چیز سر جای اولش بازگردد ولو سخت باشد.»

علی اکبر ولایتی در مورد سوریه که یکی از موضوعات مهم حوزه سیاست خارجی است بر این عقیده است که: «من کسی را نمی‌شناسم که سوری باشد و نفوذ مردمی‌هم داشته باشد و بتواند جایگزین بشاراسد شود. من بدیلی برای بشاراسد نمی‌شناسم.» او مدافع ماندن بشار اسد در قدرت است و می‌گوید غربی ها هم دیگر چندان اصراری بر رفتن اسد ندارند .

او که می گوید: «هیچ چشم‌اندازی در مذاکره دوجانبه نمی‌بینم» در عین حال بر این باور است که می‌شود با اروپایی‌ها کار کرد بدون اینکه مستلزم این باشد که با آمریکایی‌ها رابطه‌ را نزدیک کنیم.

متن کامل این گفت‌وگو به زودی منتشر می‌شو