امروز همان هایی که از انتخابات آزاد در سوریه سخن می‌گویند که در کشورهای خودشان انتخابات آزاد برگزار نمی‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ‌امروز همان هایی که داعش را ساختند با مقابله با این گروه مخالفت می‌کنند و کسانی از انتخابات آزاد در سوریه سخن می‌گویند که در کشورهای خودشان انتخابات آزاد برگزار نمی‌شود.

محمد جواد ظریف بعد از ظهر امروز (شنبه) با حضور در مراسم افتتاحیه همایش هفتادمین سالگرد سازمان ملل متحد با اشاره به قطع‌نامه اخیر سازمان ملل در قبال سوریه گفت:‌ من تعجب می‌کنم حاکمانی که در کشورهای خودشان انتخابات آزاد برگزار نمی‌شود چطور در مورد برگزاری انتخابات در سوریه صحبت می‌کنند و همین طور تعجب می کنم که سازندگان داعش با مقابله با داعش مخالفت می‌کنند.

وی ادامه داد: وقتی قرار است عملکرد هفتادساله سازمان ملل مورد بررسی قرار بگیرد باید هم نقاط ضعف و هم نقاط قوت این سازمان را بررسی کنیم . همچنین اگر هفتاد سال پیش پدران‌مان این سازمان را تاسیس نکرده بودند امروز ما باید به فکر بنا نهادن چنین سازمانی بودیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به هفتادمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد گفت: در برخی حوزه‌ها دیدگاه‌های سیاسی امنیتی بر تلاش‌های این سازمان اثر می‌گذارد ولی به طور کلی این سازمان به توفیق‌های زیادی دست یافته است و با همکاری‌های بین‌المللی جهت توسعه حقوق بشر و جلوگیری از جنگ اقدام کرده است. هدف اصلی تاسیس سازمان ملل متحد این بوده که کشورها گرد هم آمده تا جلوی افزایش جنگ‌ها و خشونت ها را بگیرند و بنابراین همه اقدامات سازمان ملل متحد در حوزه‌های جلوگیری از جنگ و کمک به برقراری صلح و ثبات در جهان مورد تحلیل جدی قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: البته کاستی‌هایی در عملکرد سازمان ملل وجود دارد و در برخی از مواقع ملاحظات سیاسی بر تصمیم‌گیری‌های این سازمان غلبه می‌کند مانند قطع‌نامه‌ای که اخیراً سازمان ملل متحد در رابطه با حقوق بشر صادر کرده است و شاهد هستیم کسانی از انتخابات آزاد در سوریه صحبت می‌کنند که در کشور خودشان انتخابات آزاد برگزار نمی‌شود و همچنین می‌بینیم سازندگان داعش از مقابله با این گروه امتناع می‌کنند.

ظریف با اشاره به ماده دو منشور سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما نمی‌توانیم اصول را تغییر بدهیم بلکه لازم است دیدگاه‌های خود را تغییر بدهیم چرا که در حال حاضر ما در حال عبور از دوران گذار هستیم و اصول اساسی سازمان ملل متحد مورد قبول همه کشورها قرار گرفته است و به راحتی قابل تغییر نیست. بنابراین تغییر دیدگاه‌های ما دست‌یافتنی‌تر از تغییر اصول کلی هستند.