این سند به امضای وزرای خارجه ۱+۵ و خانم موگرینی رسیده است و طی روزهای آینده در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

وزیر امور خارجه در خصوص سند باز طراحی رآکتور آب سنگین اراک: این سند به امضای وزرای خارجه ۱+۵ و خانم موگرینی رسیده است و طی روزهای آینده در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.


ظریف افزود: باید با همکارانمان در 1+5 هم مشورت کنیم و در زمان مناسب که همه آمادگی داشته باشند این سند به صورت رسمی منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بحث بازطراحی اراک یک بحث پیچیده سیاسی و فنی ‌است گفت: قسمت سیاسی آن کاملاً حل و فصل شده و معلوم شده است که بازطراحی اراک چه چارچوب هایی خواهد داشت و قسمت سیاسی آن شامل توافقات متعددی خواهد بود که جمهوری اسلامی ایران مسئولیت اصلی آن را بر عهده دارد و سازمان انرژی اتمی در همکاری با سایر اعضای 1+5 کار را به پیش خواهد برد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما یقین داریم نتیجه این کار یک رآکتور بسیار پیشرفته‌تر و دارای قابلیت‌های بیشتر خواهد بود.

ظریف گفت: کار مذاکره سند با همکاری سازمان انرژی اتمی تمام شده و سند امضا شده و مابقی موارد کاملاً تخصصی است که بهتر است خود دکتر صالحی و همکارانش درباره آن نظر دهند.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره نشست هفته جاری با 1+5 در وین اظهار داشت: یک نشست در رابطه با آژانس خواهد بود که همکاران من با دبیرخانه آژانس در اجرای توافقی که در وین در حاشیه مذاکرات 1+5 برای حل و فصل موضوعات گذشته و حال بوده است صحبت خواهند کرد.

وی افزود: همچنین دومین جلسه کمیسیون مشترک برای اجرای برجام را نیز دوستان ما در وین برگزار خواهند کرد تا نحوه اجرای توافق را بررسی کنند.

سازمان ملل نباید بازیچه سیاسی و انحراف برخی گروه‌ها قرار گیرد

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در خصوص تصویب دو قطعنامه ضدایرانی گفت: متاسفانه در سازمان ملل متحد برخی ملاحظه‌کاری‌ها وجود دارد و برخی دولت‌ها سال‌هاست به خطر اصلی منطقه دامن می‌زنند.

ظریف خطر اصلی منطقه را خطر افراط و حرکات تکفیری دانست و افزود: این دولت‌ها در سال‌های اخیر به صورت فعال‌تری وارد این حوزه شده اند و به خودشان اجازه می دهند بدون اینکه کمترین شرکتی در زمینه حقوق بشر داشته باشند، قطعنامه حقوق بشر تنظیم کنند که حتی دوستان خودشان را نگران کرده‌اند.

وی گفت: متاسفانه این کشورها به دلیل ملاحظات سیاسی حاکم با روش‌های غیردموکراتیک کار را پیش می‌برند و این نشان دهنده نداشتن اعتبار واقعی چنین حرکت‌هایی است.

ظریف تصریح کرد: ما احساس می کنیم که بهتر است سازمان ملل در حوزه حقوق بشر با واقعیات و خطرهایی که این منطقه با آن مواجه است برخورد کند.

وی افزود: متاسفانه موضوع رعایت حقوق بشر که باید یکی از اهداف اصلی حقوق بشر باشد و از وظایف اصلی کشورهاست، نباید اجازه بدهیم این هدف مقدس بازیچه کارهای سیاسی و اهداف و اغراض کوتاه‌نظرانه گروهی قرار بگیرد که واقعاً با حقوق بشر بیگانه‌اند و هیچ نقشی در این باره ندارند.