با وجود ابهامات در اتمام پرونده پی ام دی، ایران همچنان به جمع کردن سانترفیوژ های ادامه می دهد

چهارشنبه شب بود که عباس عراقچی در برنامه ای تلویزیونی حاضر شد و یکبار دیگر تاکید کرد که در صورتی که پرونده ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران بسته نشود، روند اجرای برجام تغییر خواهد کرد. در این وضعیت ایران منتظر ارائه گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای است. ایران تاکید کرده که بسته شدن این پرونده کاری نیست که در عهده آمانو باشد. این وظیفه برعهده شورای حکام است. آمانو و صالحی نیز در این باره اظهارنظر هایی کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگوی اختصاصی با روزنامه لوفیگارو فرانسه ، روابط دیپلماتیک با آمریکا را منتفی دانست و در پاسخ به این سوال که آیا شما خواهید توانست به تعهدات خود در خصوص اجرای توافق هسته ای عمل کنید ، گفت: ما برچیدن سانتریفیوژها از تاسیسات هسته ای مان را همانگونه که آژانس بین المللی انرژی اتمی به آن اذعان کرده است ، آغاز کرده ایم و این فرآیند به مسیر خود ادامه می دهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به سوالی در خصوص بیانات مقام معظم رهبری در قبال آمریکا گفت: این امر به روابط پرتنش ما در گذشته با آمریکا ربط دارد.

اما از سوی دیگر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: با توجه به تکمیل نقشه راه ، آژانس درک بهتری از برنامه هسته ای ایران پیدا کرده است. یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر امروز در یک نشست مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: ایران در اواسط اوت توضیحاتی به ما ارائه داد و بعد از آن جلسات فنی و جمع بندی داشتیم و بازدید از پارچین هم انجام شد و این اقدامات در مجموع سبب شد که درک بهتری از کل فعالیت های ایران داشته باشیم.

وی تاکید کرد: اکنون مشغول تجزیه و تحلیل اطلاعات و تهیه گزارش نهایی ارزیابی خود هستیم. آمانو در پاسخ به این سوال که آیا ابهاماتی هم در گزارش باقی خواهد ماند ، گفت: ارزیابی گزارش ما سیاه و سفید نخواهد بود. ما به کل تصویر نگاه می کنیم.

وی تاکید کرد: این شببه یک پازل است و ما قسمت های مختلف این پازل را در دست داریم و در حال حاضر درک بهتری پیدا کرده ایم و تجزیه و تحلیل می کنیم و ارزیابی خود را گزارش خواهیم کرد. آمانو همچنین با اشاره به اینکه روز سه شنبه دیدار خوبی با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران در وین داشته است ، گفت: درباره مسایل زیادی گفتگو کردیم و صحبت هایی که با مقامات عالی ایران برای بررسی فعالیت های هسته ای ایران داشتم در کل بسیار مفید بود.