بدون مختومه شدن پرونده مربوط به مسائل گذشته ، امکان اجرای برجام وجود ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ بدون مختومه شدن پرونده مربوط به مسائل گذشته ، امکان اجرای برجام وجود ندارد و ۱+۵ باید بین برجام و یا بازماندن پرونده موسوم به پی .ام. دی یکی را انتخاب کند.


علی شمخانی در مراسم پاسداشت مقام شهید و شهادت که در سالگرد شهادت دکتر مجید شهریاری و 123 شهید والامقام دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد ، درباره موضوع اجرای برجام و نحوه پیگیری مطالبات رهبری در زمینه لزوم بسته شدن پی . ام . دی و گزارش اخیر مدیرکل آژانس گفت: مختومه شدن مسائل گذشته در گرو صدور قطعنامه شورای حکام آژانس و در ردیف تعهدات 1+5 است.

وی افزود: گزارش آژانس نیز نشان داد که هیچ انحرافی در مسیر فعالیت های صلح آمیز کشور وجود ندارد و ادعای ناتوانی در اظهارنظر درباره فعالیتهای اظهار نشده نیز اساسا ادعایی غیر حقوقی و تکراری است .

وی در ادامه با اشاره به نقش برجسته شهدای عرصه علم و دانش در مسیر تعالی و پیشرفت کشور ، تلاش دشمنان برای به شهادت رساندن نخبگان و دانشمندان را نشانه روشنی از عزم آنان برای مقابله با رشد انقلاب اسلامی دانست.

وی ترور دانشمندان و نخبگان را مصداق مقابله سخت با پیشرفت علمی و سد کردن مسیر توسعه عنوان کرد و اظهار داشت: امروز دشمنان با ناامیدشدن از مقابله سخت با جمهوری اسلامی ایران به استفاده از روش های مقابله نرم به ویژه بهره گیری از حربه نفوذ روی آورده اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری مسئولیت دانشجویان و اساتید دانشگاه ها به عنوان دیدبانان فرهنگی و علمی کشور تصریح کرد: دانشجویان و دانشگاهیان کشور باید چون گذشته با شور و شعور، ابتکار، قدرت خلاقیت و استعداد سرشار ایرانی در مسیر شناسایی و رفع معضلات اصلی کشور گام برداشته و یاری دهنده کشور در مسیر حل مشکلات اصلی باشند.

وی با اشاره به چالش های اقتصادی پیش روی کشور و ضرروت مواجهه علمی و هوشمندانه با آن خاطرنشان کرد: ورود دانشجویان به نظریه پردازی در مورد چگونگی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تلاش برای تبدیل علم به ثروت و افزایش توان کشور مسئله ای ضروری است.

دریابان شمخانی گفت: قطعنامه های اخیر در مورد وضعیت حقوق بشر کشور و سوریه نشان داد ماهیت دشمن تغییرناپذیر است و این تقابل ماهیتی به خاطر مواضع ، ارزشها و دیدگاه مکتبی و انقلابی ماست.

وی ادامه داد : تنها راه برای کاهش شدت تقابل دشمنان ناامیدکردن‌ آنان از امکان دست کشیدن از ارزش ها و تغییر اصول انقلاب اسلامی به معنای ضدنفوذ بودن جامعه ایرانی است.

شمخانی در ادامه با تشریح آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی ،یکی از منابع قدرت نظام های سیاسی را امکان ارایه راه حل های اصولی و منطقی برای حل و فصل بحران های منطقه ای و بین المللی عنوان کرد و اظهار داشت : راه حل ما برای فلسطین ، سوریه، یمن و بحرین دارای منطق همه فهم و عرفی است که عبارت است از تعیین کننده بودن دموکراسی و رای مردم در همه جا به گونه ای که مردم هر کشور امکان تصمیم گیری در مورد سرنوشت خود را داشته باشند.

وی با محکوم کردن جنایات ضدبشری سعودی ها در یمن در چندماه گذشته تاکید کرد: این مسیر انحرافی که کشوری بتواند فارغ از معیارهای پذیرفته شده بین المللی برای کشور دیگری تصمیم بگیرد و برای اعمال نظر خود هزاران کشته به آن کشور تحمیل کند با هیچ یک از اصول انسانی، حقوقی و عرفی قابل توجیه نیست.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با تشریح ابعاد مختلف انتفاضه جدید فلسطین گفت :‌ مردمی که نزدیک به 70 سال با وسایل ساده و ابتدایی و بدون هیچ حمایتی از حقوق خود و کشورشان دفاع می کنند شکست ناپذیرند.

شمخانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن اربعین حسینی، پاسداشت قیام اباعبدالله الحسین(ع) را موضوعی انسانی و جهان شمول عنوان کرد و افزود : باید با استفاده از فرصت کنگره عظیم اربعین که مسلمانان شیعه و سنی و حتی سایر ادیان الهی در آن حضوری گسترده دارند ، زمینه نهادینه شدن فرهنگ مبارزه جهانی با ظلم، بی عدالتی و تبعیض فراهم شود.