استراتژی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بسیار کم‌عیب است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: استراتژی جمهوری اسلامی ایران در منطقه بسیار کم‌عیب است، زیرا با فکر و اندیشه تحت نظر رهبر انقلاب فرماندهی می‌شود و در مسائل، مشی پایدار دارد.

علی لاریجانی ظهر دوشنبه در دوازدهمین اجلاس مدیران مراکز آموزشی - تربیتی حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور که در مجتمع یاوران مهدی(عج) مسجد مقدس جمکران برگزار شد، اظهار داشت: نقش بانوان در تعالی فکر جامعه و اعتلای خانواده بسیار بیشتر از کار آقایان است و آنها همت جدی دارند که عالم شوند و در جامعه تأثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: حوزه علمیه خواهران بسیار ارزشمند است و باید از ظرفیت‌های آن، دانشگاه و آموزش عالی استفاده کند، زیرا افراد آن می‌توانند معارف اهل‌بیت(ع) را به دانشجویان کشور آشنا کنند و ما باید قدردان این امر باشیم.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: ارتباطات علمی و تسلط خواهران به زبان‌های بین‌المللی، کار خوبی است که در کنار کتب درسی قرار داده شود، زیرا این امر دریچه‌های دیگری را به روی آنها می‌گشاید.

لاریجانی افزود: متأسفانه در سطح بین‌الملل برخی دانشگاه‌ها و مدیران با تفکر اصیل اسلامی آشنایی ندارند؛ البته با عرفان آشنا هستند. ما فلسفه صدرایی در حوزه داریم و افراد کمی در دنیا آن را می‌شناسند.

وی ادامه داد: در این زمینه کمبودهایی وجود دارد و برخی روشنفکران با روش قُدمای آن آشنایی ندارند و ما باید کتاب‌های جدیدی در این باره برای آنها تدوین کرده و یا بحث کنیم؛ البته در این جهت گام‌هایی برداشته شده و امید است شاهد ظهور تأثیر آن باشیم.

اقتصاد ما در تراز پیشرفت‌های جمهوری اسلامی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با مسائل و چالش‌هایی در داخل، منطقه و بین‌الملل روبرو هستیم، تصریح کرد: برخی از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنی‌هایی داشته‌اند. ۱۲ سال درگیر مسئله‌ هسته‌ای بوده‌ایم و این چالشی است که با آن مواجه هستیم و در این باره عده‌ای سنگ زیر پای ملت انداختند و این موضوع وقت زیادی از ما می‌گیرد.

لاریجانی افزود: مسائل منطقه‌ای پدیده‌ای وخیم و تا حدی بحرانی است که با آن مواجه هستیم و هیچ زمانی پس از جنگ جهانی چنین وضع آشفته و بهم‌ریختگی‌ای را شاهد نبودیم و این امر گذرایی نیست.

وی اظهار داشت: در حوزه اقتصادی ضعف‌هایی داریم؛ اقتصاد ما متأسفانه در تراز پیشرفت‌های جمهوری اسلامی نیست. ما باید این مسئله را درک کنیم و این موضوع با شعار حل نمی‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید جزئیات حوزه اقتصاد را دانسته و با نگاه طبیبانه و عاقلانه مسائل آن را حل کنیم.

آسیب‌های اجتماعی شیب رو به رشدی دارند

لاریجانی یادآور شد: در داخل کشور آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد و طلاق را داریم که شیب رو به رشدی دارند. همچنین گسترش حاشیه‌نشینی، پدیده‌های پیش‌روی ماست و برای جلوگیری از این روند صعودی، نیاز به انرژی زیادی داریم.

وی بیان کرد: زیربناهای فرهنگی در گرایش‌های جامعه دیده می‌شود و بخشی از آسیب‌های اجتماعی نیز در حوزه فرهنگی کشورمان است.

رئیس خانه ملت تأکید کرد: بعد از جنگ جهانی اول، کشورها به دو قسم تقسیم شدند و برای بخشی از این کشورها، افرادی را گماشته‌اند و این تئوری را عنوان کردند که آنها آمادگی اداره کشور را ندارند.

لاریجانی افزود:‌ اگر شاهد عصیان در کشورهای اسلامی هستیم، این امر ریشه در حکومت دیکتاتوری غربی‌ها دارد و همچنین ریشه در دیپلماسی غربی در منابع نفت و گاز کشورهای اسلامی دارند.

وی بیان داشت: برخی مشکلات نیز به جنگ‌ طلبی‌هایی برمی‌گردد که پس از فروپاشی شوروی، غربی‌ها آن را ایجاد کردند؛ به طوری که در افغانستان، لبنان و عراق جنگ به راه انداخته و با این کار تروریسم را رشد دادند.

مبارزه غربی‌ها با تروریسم واقعی نیست

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: غربی‌ها عنوان می‌کنند که می‌خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم. آنها در این امر موفق نبودند، زیرا موضوع را نمی‌شناسند و تا زمانی که مسئله را از ریشه ارزیابی نکنند، نمی‌توانند مشکل را حل کنند. رشد تروریسم، تنوع و کیفیت آن در افغانستان نشان از این است که آنها مشکلات را از ریشه حل نمی‌کنند.

لاریجانی اظهار کرد: ایران کشوری انقلابی است و با تفکر تروریسم مخالف است و تفکر معتدل را برای جامعه اسلامی عنوان می‌کند.

وی ادامه داد: به نظر بنده مبارزه با تروریسم واقعی نیست و غربی‌ها فقط منافع خودشان را در این باره در نظر می‌گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: استراتژی جمهوری اسلامی در منطقه بسیار کم‌عیب است، زیرا با فکر و اندیشه تحت نظر رهبر انقلاب اسلامی فرماندهی می‌شود و در مسائل، مشی پایدار دارد.

لاریجانی افزود: ما به دانش هسته‌ای رسیدیم و مذاکره با غرب را پذیرفتیم، زیرا جایگاهی داشتیم که باید از آن استفاده می‌کردیم. البته در این پذیرش، مشکلات اقتصادی و مسائل دیگری نیز دخیل بود.

آگاهانه قدم برداشتیم

وی در این زمینه اضافه کرد: بهترین راه این است که با هزینه کمتری بتوانیم این مشکلات را حل کنیم و در این باره آگاهانه قدم برداشتیم. مذاکرات از دولت قبلی آغاز شده بود و به درستی نیز پیش رفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: داد و ستدهایی که در مذاکرات صورت گرفت، لطمه‌ای به بنیان هسته‌ای ما نمی‌زند. برای تمام مؤلفه‌هایی که باید داد و ستد می‌شد، ساعت‌ها برای آن فکر شد و ما دانش را حراج نکردیم و مواقعی که لازم بود، ایستادگی داشتیم.

لاریجانی افزود: «پی ام دی» موضوعی است که غربی‌ها برای ما دردسر ایجاد کرده‌اند و در نهایت در کشور به تصویب رسید و اجرای آن، ریزه‌کاری زیادی دارد که اگر سامان‌یافته پیش رود، برای ما یک پیشرفت است.

وی با بیان اینکه غربی‌ها در پی چالش‌های دیگری هستند، گفت: ما ظرفیت دیپلماتیک خوبی داریم که می‌توانیم بر چالش‌ها فائق آییم؛ به شرطی که در داخل کشور وفاق داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: غربی‌ها در پی قدرت منطقه‌ای هستند و برای رسیدن به این هدف، می‌خواهند بهم‌ریختگی در داخل کشور ایجاد کنند. جامعه‌ای که از درون دارای قدرت است، می‌تواند از نفوذ جلوگیری کند.

باید از نفوذ غربی‌ها جلوگیری کنیم

لاریجانی اضافه کرد: به دلیل حساس بودن این امر، رهبر انقلاب مکرراً در خصوص نفوذ، بیاناتی را ارائه کردند و ما باید با وفاق در داخل کشور، از نفوذ غربی‌ها جلوگیری کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در همه حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باید وفاق و وحدت در داخل کشور را حفظ کنیم. اگر وفاق و وحدت در داخل کشور باشد، نفوذ ایجاد نمی‌شود.

وی با بیان اینکه تولید در کشور رکود دارد، افزود: حجم بیکاران و افراد تحصیلکرده بیکار، مسئله‌ای است که باید برای آن فکری کرد و تا زمانی که موتور تولید در کشور رونق نیابد، برای این امر نمی‌شود کاری کرد.

لاریجانی افزود: اصل ۴۴ در کشور ما بیمارگونه انجام شد، اقتصاد ما مردمی نیست و فقط در بخش کشاورزی، مردمی است، اما در بخش صنعت این‌گونه نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت و مجلس باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری را در کشور ایجاد کنند. زمانی که اقتصاد ما ناسالم است، ما نمی‌توانیم اهداف خود را پیش ببریم و نیاز به مجاهدت در این باره داریم.

وی در ادامه افزود: لازم است صاحبان منابر درخصوص اهمیت رونق تولید صحبت کنند تا جوانان فقط به فکر استخدام نباشند.

لاریجانی با بیان این که پول نفت و مالیات صرف سیستم اداری می‌شود، گفت: حدود ۸۶ درصد بودجه مربوط به هزینه‌های جاری است و این موجب می‌شود پولی برای عمران باقی نماند.