بررسی اظهارات مقامات عالی نظام،نشان می دهد، آنچه محسن رضایی گفت با واقعیت منطبق است

«آنها برنامه دارند تا ناامنی را به مرزهای ما از جمله مرزهای غربی و مرزهای شرقی بکشانند» این بخش مهمی از اظهارات سردار محسن رضایی بود که این روزها بار دیگر لباس رزم به تن کرده است. اظهاراتی که بسیار با اهمیت بود. محسن رضایی این اظهارنظر را چند روز بعد از سخنان مقام معظم رهبری در میان دانشجویان دانشگاه امام حسین مطرح کرد. رهبری در آن دیدار در میان پاسداران از «جنگ نیابتی» سخن گفت. جنگی که به گفته ایشان «سفیهان منطقه» قصد دارد به نزدیک ایران بکشانند. ایشان با اشاره به برخی خبر‌ها مبنی بر تلاش مشترک دشمنان و برخی مسئولان سفیه منطقه خلیج فارس برای کشاندن جنگ های نیابتی به نزدیکی مرزهای ایران پرداختند و تأکید کردند: «پاسداران انقلاب اسلامی و همه پاسداران حریم امنیت ملی در نیروهای مسلح هوشیار و بیدارند و اگر شیطنتی صورت بگیرد، واکنش جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت خواهد بود.»

حالا واکنش‌های دیگری نیز دیده می شود. واکنش‌هایی که «یک صدایی» در میان مسئولان را به نمایش گذاشته است. از دولت گرفته تا مقامات ارتش و سپاه و مهمتر از همه اظهارات سردار سلیمانی.

فرمانده اسبق سپاه، سردار محسن رضایی گفته بود: »خبر و تحلیل‌هایی وجود دارد که آنها خواب‌هایی را برای امنیت ملی ما دیده‌اند و من به عنوان یک رزمنده اعلام می‌کنم که همه پاسداران، بسیجیان و رزمندگان جبهه اسلام آمادگی کامل داشته باشند تا اگر اتفاقی در مرزها بیفتد آنچنان جواب ما محکم و جدی باشد که توطئه دوام پیدا نکند و وقت ما را در سازندگی و پیشرفت نگیرد.»

امیر پوردستان روز گذشته گفته بود: «نیروهای تکفیری و تروریستی در نزدیکی مرزهای ما هستند و در گذشته داعش برای ورود به ایران زاغه مهمات پیش‌بینی کرده بود.»

روز گذشته نیز سردار قاسم سلیمانی در همایشی در کرمان ایران را تنها کشوری اعلام کرد که توانایی مقابله با داعش را دارد. او گفت که این موضوع عین منافع ملی است. فرمانده نیروی قدس سپاه یکی از اضلاع حفظ منافع ملی، حفاظت یک ملت از کشتار وحشیانه است که این عین همان حفظ منافع ملی است.

وی با اشاره به مسائل منطقه و حضور داعش در عراق گفت: امروز برای مقابله با این پدیده خطرناک جز جمهوری اسلامی کسی در تقابل با آن قرار ندارد.

اما یکی از اظهارنظرهای مهم در این باره امروز از دولت دیده شد. وزیر کشور اعلام کرد که خط قرمز ایران حضور داعش در 40 کیلومتری ایران است. رحمانی فضلی گفت: «ما قبلاً هم اعلام کرده‌ایم که اگر داعش به حدود 40کیلومتری مرزهای ما برسد و قصد خرابکاری داشته باشد حتماً ایران دخالت خواهد کرد و ما رسماً این را اعلام کرده‌ایم.»

رحمانی‌فضلی حضور نیروهای خارجی به‌رهبری آمریکا در منطقه برای مبارزه با داعش را اشتباه دانست و افزود: «آنها امروز با ناکامی مواجه شده‌اند و نتوانسته‌اند مانع پیشروی داعش شوند و در مناطقی که ارتش عراق موفق بوده‌اند مناطقی بوده که نیروهای مردمی به‌درخواست آیت‌الله سیستانی با پیشروی داعش مقابله کرده بودند.»

با توجه به حجم اظهارنظرهای مقامات و مسئولان نظام که به صورت یک دست و همه جانبه نسبت به خطر داعش و حضور آن در نزدیکی مرزهای ایران اخطار می‌دهند، سئوال مهم این است که آیا ایران در آستانه «جنگ نیابتی» قرار دارد؟