ایران اسلامی به دنبال ایجاد ثبات و توسعه در منطقه و تقویت همدلی و وحدت، در جهان اسلام است.

رئیس جمهور در دیدار شماری از سفیران جدید جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف جهان تصریح کرد: ایران اسلامی به دنبال ایجاد ثبات و توسعه در منطقه و تقویت همدلی و وحدت، در جهان اسلام است.


روحانی در دیدار سفیران جدید ایران در بلژیک، تایلند، پاکستان، دانمارک، فیلیپین، یونان، سنگال و سریلانکا، با تأکید بر ضرورت بهره‌برداری مناسب از فضای پسابرجام اظهار داشت: باید از فرصت کنونی در جهت توسعه روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی با سایر کشورها و همچنین بهره برداری از استعدادها در مسیر همکاری و حداکثری کردن منافع ملی در مناسبات بین المللی استفاده کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه"جمهوری اسلامی ایران به دنبال ایجاد ثبات، امنیت و توسعه در منطقه است"، به نقش مهم سفرا در تبیین و ارتقای جایگاه مهم کشور در منطقه و جهان پرداخت و گفت: اکنون در مرحله ای قرار داریم که می توانیم با توسعه روابط اقتصادی، سیاسی ، علمی و فناوری در زمان کمتری به پیشرفت و توسعه ای متوازن و پایدار دست یابیم و سفرا و نمایندگان کشورمان در اقصا نقاط جهان، نقش عمده ای در تحقق این امر ایفا می کنند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: بعد از برجام و فرصتی که برای همکاری و تفاهم ایجاد شد، ایران هم اکنون به عنوان پرچمدار مبارزه عملی با تروریسم شناخته می شود و برای ملت‌های منطقه نیز پیام آور ثبات و امنیت است.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود، حضور میلیون ها دوستدار خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در مراسم عظیم اربعین حسینی(ع ) را قدرت‌نمایی جهان اسلام و عاشقان اهل بیت(ع) برشمرد و با قدردانی از همه دست اندرکاران اجرای مراسم اربعین گفت:عشق به امام حسین(ع) منحصر به شیعه و اسلام نیست بلکه متعلق به همه ادیان الهی و آزادگان جهان است.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره در جهان اسلام به دنبال ایجاد و تقویت همدلی و وحدت میان مسلمانان است، گفت: امروز مهم‌ترین اولویت، اخوت و همبستگی در جهان اسلام است و لذا برای توسعه و تعمیق روابط با کشورهای اسلامی اولویت قائل هستیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به انتصاب خانم افخم به عنوان اولین سفیر خانم بعد از انقلاب اسلامی برای تصدی سفارت در کشور مالزی افزود: حضور بانوان در عرصه های مختلف اجتماعی ، ورزشی و مدیریتی همواره مثبت و با موفقیت همراه بوده است و این انتخاب هم نشان می دهد که در مسئولیت ها جنسیت ملاک نیست و توانمندی ها و شایستگی ها باید مد نظر قرار بگیرد.

آقای روحانی برای سفرای کشورمان در اجرای مأموریت‌های محول شده آرزوی موفقیت کرد.

در این دیدار سفیران جدید جمهوری اسلامی ایران در سنگال، تایلند، فیلیپین، بلژیک، پاکستان، دانمارک، یونان، سریلانکا و مالزی، بر تلاش خود در جهت ارتقای سطح روابط ایران با این کشورها تأکید کردند.