نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ماحصل مذاکرات وقتی معتبر است که در مجلس تصویب شود و پروتکل الحاقی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ماحصل مذاکرات وقتی معتبر است که در مجلس تصویب شود و پروتکل الحاقی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

علیرضا زاکانی در میزگرد کارشناسی مشق غیرت،‌ بازرسی و بازجویی ممنوع که در خبرگزاری مهر برگزار شد تأکید کرد: باید مذاکرات هسته‌ای را ملی بدانیم و از تیم مذاکره‌کننده حمایت کنیم و در عین حال ما به‌شدت به دشمنان بدبینیم و این مبتنی بر تجربیات گذشته است.
وی افزود:‌ حتی در یک مورد هم دشمنان در قبال حقوق ملت ما و دیگر ملت‌ها از در مسالمت و صداقت وارد نشدند.
زاکانی اضافه کرد: راه طی شده در مذاکرات باید برای ما درس خوبی باشد و بر این اساس مذاکرات را ادامه دهیم.
نماینده مردم تهران تأکید کرد: باید همه تحریم‌های ظالمانه علیه ما از روز نخست توافق لغو شود و این باید به عنوان جزئی از توافق باشد.
وی همچنین با رد هر گونه بازرسی از مراکز نظامی کشورمان گفت:‌ ما در زمینه بازرسی‌ها نباید مستثنا باشیم به نحوی که بازرسی های ویژه از مراکز نظامی و دانشمندان ما صورت گیرد؛ ما نباید زمینه جاسوسی از خودمان را فراهم کنیم .
زاکانی افزود: امکان توسعه علمی و فناوری در عرصه هسته ای از دیگر اصولی است که باید همواره مد نظر داشته باشیم .
وی با تأکید بر اینکه ما هم باید از ایفای تعهدات طرف مقابل راستی‌آزمایی کنیم گفت:‌ ما در توافق ژنو به تعهداتمان عمل کردیم اما طرف مقابل به وعده هایش به‌ویژه در حوزه پولی و بانکی عمل نکرد.
نماینده مردم تهران اظهار داشت: مجلس در خصوص مذاکرات حساسیت ویژه‌ای دارد همچنان که در جلسه غیرعلنی دیروز به‌صراحت اعلام کردیم که این موضوع ملی است و ما پیگیر آن هستیم از این منظر همه موظفیم چارچوب ها را رعایت و به وظایف قانونی خود عمل کنیم .
زاکانی تأکید کرد: بر این اساس باید مجلس حتما نقش‌آفرین باشد و الزامات مذاکرات را تصویب کند تا تیم مذاکره‌کننده هسته ای درآن چارچوب عمل کند.
وی گفت: برای ما مهم است که از مکان های نظامی کشورمان بازدید نشود و دانشمندانمان بازجویی نشوند زیرا در غیر این صورت امنیت و عزت ملی ما مخدوش خواهد شد.
زاکانی افزود: اگر پروتکل الزاماتی دارد بنا نیست این الزامات را با امضای آن بپذیریم بلکه معتقدیم در توافق جامع هسته ای باید قیودی درج شود که اگر پروتکل در مجلس تصویب شد آن قیود منافع ملی ما را تضمین کند.
نماینده مردم تهران گفت: ‌TNB بهانه جدی طرف مقابل علیه ماست نباید اجازه دهیم در این موضوع ما را متهم کنند زیرا آنان خود نه فقط متهم که مجرمند.
وی افزود:‌ دولت و مجلس هیچ راهی ندارند جز اینکه دست در دست هم دهند و با تبعیت از رهبر معظم انقلاب با اجرای اقتصاد مقاومتی زمینه مصونیت داخلی را فراهم کنند.
در این میزگرد همچنین سعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان، ‌احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس، محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مهدی فضایلی مدیر عامل مؤسسه سروش دیدگاه هایشان را درخصوص بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای تبیین کردند .
در پایان این نشست همچنین شرکت‌کنندگان به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.