لاریجانی برای روزهای مهمتری توشه بر می‌دارد.

هفته نامه مثلث : حزب علی لاریجانی از راه رسیده و حالا او به‌رغم همه تکذیب‌هایی که از سوی نزدیکانش مطرح می‌شود هم ماجرای تشکیل چنین تشکیلاتی را تاییدکرده و هم جلسات انتخاباتی‌اش را با برخی چهره‌های سیاسی. اکنون که اعضای هیات موسس نامشان رسانه‌ای شده یک مساله مهم‌تر ذهن رسانه‌ها را به خود مشغول کرده است. علی لاریجانی این بازی را در سطح بالاتری دنبال می‌کند. او به‌دنبال آوردن بزرگان جناح است. گویا بنا‌دارد تحت عنوان هیات امنا این برنامه خود را عملیاتی کند.
چنین است که وقتی هفته گذشته از او پرسیدند که آیا رایزنی او با برخی بزرگان برای آوردن آنها به جمعیت رهروان صحت دارد و آیا این چهره‌ها در‌صدد اداره جمعیت رهروان هستند، لاریجانی این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید: «چهره‌هایی که با آنها در ‌این‌باره صحبت کرده‌ایم همه شخصیت‌هایی هستند که معرفی شده‌اند و چیز پنهانی وجود ندارد.»
اکنون مساله این است که چه کسانی حاضرند با این تابلو همراه علی لاریجانی شوند. فعلا که می‌توان از گمانه‌ها نام چند نفر را به میان آورد.
در این میان نام علی‌اکبر ناطق‌نوری بیش از همه مطرح است، چه اینکه علی لاریجانی با تایید خبر جلسه چهارنفره، همنشینی انتخاباتی با شیخ اصولگرا را پیش کشیده و چنین است که در اولین حدس و گمانه می‌توان گفت علی‌اکبر ناطق‌نوری می‌تواند پای ثابت این هیات امنا باشد. رابطه انتخاباتی علی لاریجانی و ناطق‌نوری به دهه هشتاد باز‌می‌گردد. زمانی که ناطق‌نوری، علی لاریجانی را نامزد منتخب شورای هماهنگی دانست و حالا گویا یک‌بار دیگر در آستانه انتخابات به یاری او آمده است.
اما دکتر علی‌اکبر ‌ولایتی هم طبعا می‌تواند جزو افرادی باشد که ممکن است به هیات امنای حزب علی‌لاریجانی بروند. چه اینکه او در دو سال اخیر قرابت فکری سیاسی با علی لاریجانی داشته و خصوصا در ماجرای برجام همزبان رئیس مجلس بوده است. این همزبانی البته برای ولایتی هم خالی از دردسر نبوده و او نیز همچون لاریجانی مورد اعتراض مخالفان قرار گرفته است.
از سوی دیگر علی‌اکبر ولایتی در جاگیری‌های سیاسی هم جایی در نزدیکی علی‌لاریجانی قرار دارد. او در زمره اصولگرایان محافظه‌کاری است که اختلاف‌نظرهایی با برخی طیف‌های چپ و تحولخواه اصولگرا دارد. پس اگر ناطق‌نوری حاضر به همراهی با علی لاریجانی باشد حتما می‌توان به آمدن علی‌اکبر ولایتی هم فکر کرد.
اگر از چهره‌های مکلا که علی لاریجانی با آنها رایزنی کرده بگذریم نوع نگاه جامعتین هم به این تشکل جدید سیاسی حتما پر اهمیت است. چه اینکه بخشی از اصولگرایان که از چند ماه پیش رایزنی‌ها و گعده‌نشینی‌های انتخاباتی را آغاز کرده‌اند تا کنون معیار داوری نهایی را نظر علمای ثلاثه مرکب از دبیران کل جامعتین و آیت‌الله مصباح‌یزدی دانسته‌اند. پس حالا علی لاریجانی هم می‌داند که نمی‌تواند جامعتین را در نظر نداشته باشد. اگر قرار باشد این گونه به ماجرا نگاه کنیم تحولات سیاسی چند وقت اخیر نشان می‌دهد که ابوترابی‌فرد یکی از نزدیک‌ترین افراد به لاریجانی شده؛ چنان‌که در جلسات مربوط به برجام تمام‌قد مقابل مخالفان لاریجانی ایستاد. او از اعضای جامعه روحانیت است و در سه دوره اخیر مجلس نایب‌رئیس بوده‌است. ابوترابی‌فرد در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم کاندیدا شد. او یکی از اعضای ائتلاف پنج‌گانه بود که در جلسه ۱۹ اردیبهشت ۹۲ اعضا در حضور مرحوم آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی، به‌عنوان نامزد نهایی ائتلاف برای ثبت‌نام انتخاب شد. او اما یک روز قبل از اتمام بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان از نامزدی انصراف داد. ابوترابی‌فرد این روزها در پارلمان و البته در قامت نایب‌رئیس مجلس از جمله نزدیکترین افراد به علی لاریجانی به‌شمار می‌رود. در کنار ابوترابی فرد، غلامرضا مصباحی‌مقدم عضو ارشد جامعه روحانیت هم هنوز رفاقت دیرینه با علی لاریجانی را حفظ کرده و در یکی از اظهارنظرهای اخیرش مخالفت‌هایی را با ایده و شرط پایداری برای وحدت اصولگرایان به میان آورده بود. آمدن این دو چهره شاخص جامعه روحانیت به هیات امنا می‌تواند کار را برای علی لاریجانی در این تشکل پراهمیت روحانی راحت‌تر کند.
اما کار همین جا تمام نمی‌شود. علی لاریجانی نگاهی هم به دیگر تشکل مهم روحانی حاضر در قم دارد. او با آیت‌الله یزدی رابطه‌ای خوب دارد. آیت‌الله یزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم تمام‌قد از علی‌اکبر ولایتی حمایت کرد. اکنون تصور اینکه ممکن است او از حزب علی لاریجانی حمایتی به عیان داشته باشد اندکی سخت به نظر می‌رسد اما همراهی اعضای این تشکل روحانی با حزب علی لاریجانی و حضور در هیات امنا چندان بعید نیست، چه اینکه آیت‌الله مقتدایی از اعضای بلند‌پایه جامعه مدرسین از حاضران در جلسه انتخاباتی با علی لاریجانی بوده است. آیت‌الله مرتضی مقتدایی مدیر شورای عالی حوزه علمیه قم، استاد درس خارج در این حوزه، عضو مجلس خبرگان رهبری و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است. او سابقا رئیس دیوانعالی کشور و دادستان کل کشور بود.
به نظر می‌رسد علی لاریجانی بازی بزرگی را آغاز کرده که برای توفیق آن در نیاز به یاری چهره‌های مهمی ‌دارد؛ چهره‌هایی از قم تا تهران. شاید خیلی زود باشد که بگوییم او تنها به این فکر می‌کند که رئیس مجلس دهم باشد اما از سیر حرکت سیاسی علی لاریجانی از دهه هفتاد تا امروز می‌توان حدس زد که لاریجانی برای روزهای مهمتری توشه بر می‌دارد.