پرویز سروری، قائم‌مقام جمعیت‌ رهپویان انقلاب اسلامی می‌گوید ما‌حصل مذاکره سه تشکل موتلفه، ایثارگران و پایداری مدل بستن لیست انتخاباتی اصولگرایان طراحی شده که زمینه انسجام و عدم صدور لیست‌های مختلف را در جریان اصولگرا فراهم می‌کند

زمان زیادی تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی نیست. وضعیت اردوگاه اصولگرایان چگونه است و نیروهای این جریان چه تصمیمی ‌برای ورود به رقابت سیاسی پیش رو دارند؟
الحمد‌لله اقدامات و تلاش‌های انجام‌شده در حال نتیجه گرفتن است. تا آنجا که اطلاع دارم زمینه‌های مناسب برای وحدت فراهم شده است و امید اینکه اصولگرایان بتوانند یک لیست بدهند خیلی بالا رفته‌. فکر می‌کنم اصولگرایان جز این هم نباید راه دیگری بروند. هر اقدامی ‌که منجر به تشتت آرا و دادن لیست‌های مختلف بشود می‌تواند آثار بسیاری منفی را در نتیجه انتخابات داشته باشند. اصولگرایان این را متوجه هستند بنابراین تلاش زیادی در ماه‌های گذشته صورت گرفت که به یک توافق کلی و مشترک برسند که الحمد‌‌لله این اقدامات در حال بار دادن است و به حول و قوه الهی ان‌شاءالله نتیجه آن در ماه‌های آینده روشن خواهد شد.
شما گفتید زمینه‌های وحدت را فراهم می‌بینید، مصادیق آن را می‌فرمایید چه المان‌هایی را از رایزنی‌های درون اردوگاه اصولگرایان دریافت کردید که به چنین تحلیلی رسیدید؟
نشست‌های مشترکی که بین تشکل‌های اصولگرا وجود داشته تقریبا چنین دیدگاهی را به‌وجود می‌آورد.
منظورتان همان نشست‌هایی است که بین موتلفه اسلامی، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری برگزار می‌شود؟
بله، بعد از گپ و گفت‌ها، نقد و بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌ها نهایتا وجوه مشترک‌ بین گروه‌ها، تشکل‌ها و شخصیت‌های اصولگرا افزایش پیدا کرده است و به همین دلیل می‌توان امیدواری داشت که ان‌شاءالله در انتخابات شاهد انسجام مناسبی از طرف اصولگرایان باشیم. بالاخره فقهای بزرگ نیز با ارشادات و راهنمایی‌هایی که داشتند و دارند موجب دلگرمی‌ و انسجامی بیشتر اصولگراها هستند و خواهند بود.
‌صحبتی را آقای مصباحی‌مقدم، سخنگو و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران انجام داد که نشست‌های شورای فقها به نتیجه نرسیده است‌.
من برعکس این در ذهنم است. یعنی احساسم می‌گوید این فرآیند به طرف مثبت شیفت پیدا کرده و آخرین اطلاعات من دلالت بر این دارد که نسبت به گذشته اقدامات وحدت بخش در این زمینه ‌نمود بیشتری‌ از خودش نشان می‌دهد.
‌به نظر شما چه زمانی صحبت‌های فقهای جریان اصولگرا به نتیجه می‌رسد؟
عرض کردم طبیعتا با ثبت‌نام نامزدها و مشخص شدن کسانی که داوطلب دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌شوند، بحث بستن لیست شروع می‌شود که طبیعتا آنجا سخت‌ترین مرحله کار است که مدل خوبی طراحی شده برای اینکه زمینه‌ها برای انسجام و عدم صدور لیست‌های مختلف به وجود بیاید.
طراحی مدل بستن لیست انتخابات مجلس از داخل همان مذاکرات سه‌جانبه تشکل‌های اصولگرا منتج شده است؟
بله، نتیجه مذاکرات تشکل‌ها بود.
پس چرا این مدل بستن لیست اتحاد اصولگرایان برای معرفی نامزدهای این جریان در انتخابات مجلس شورای اسلامی معرفی نشده است؟
فکر می‌کنم که شاید عدم اعلامش برای این است که زمینه بروز حاشیه‌های مختلف به وجود نیاید. سابقه نشان داده که اعلام نوع مدل زودهنگام، حاشیه‌سازی‌هایی را به‌دنبال دارد که این حاشیه سازی‌ها موجب می‌شود رفتار اصولگرایان و اقدامات‌شان از متن به حاشیه برود. به نظرم این کار حکیمانه و مفیدی است که اقدام زودهنگامی‌ در این زمینه صورت نگیرد اما عملیاتی‌کردن مدل در حال اقدام باشد. به عبارت دیگر مدل اعمالی باشد اما اعلامی ‌نباشد.
توافق سه تشکل موتلفه، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری مورد پذیرش و قبول سایر تشکل‌های اصولگرا نیز است؟
ان‌شاءالله که این طور باشد. تلاش این است که یک جامعیتی نسبت به گذشته در این مدل صورت بگیرد تا بتواند سلایق مختلف اصولگرایی را مدیریت کند. امیدواریم همین نتیجه حاصل شود.
چندی پیش خبری درباره نشست هشت نفره آقایان حدادعادل، فدایی، زاکانی، باهنر، بادامچیان، حبیبی، آقاتهرانی و محصولی در منزل آقای دکتر حدادعادل رسانه‌ای شد، آن نشست با چه هدفی برگزار شد؟
همه اقدامات معطوف رسیدن به ائتلاف و وحدت و انسجام اصولگراها بود. در واقع هم این اقدام، هم اقدامی که آقای تقوی و اقدامی ‌که سایر عزیزان انجام دادند، خروجی و بروندادش تلاشی بوده که به انسجام و وحدت و ائتلاف نیروهای اصولگرا منجر شود.
نشست هشت نفره در منزل آقای حدادعادل ادامه هم خواهد داشت؟
نمی‌دانم. باید خود آقای حداد به این سوال جواب دهد.
یعنی آن جلسه به‌صورت سلسله نشست نبوده بلکه فقط یک نشست رایزنی بود؟
این را دقیق نمی‌توانم بگویم، ولی همه این اقدامات برای همگرایی در جریان اصولگرا انجام شده است. اگر ضرورت داشته باشد که جلسات استمرار پیدا کند قطعا این نشست هم استمرار می‌یابد.
اخیرا آقای لاریجانی نیز در حال تحرکاتی برای سامان‌بخشی نیروهای همسو با خود جهت ورود به انتخابات مجلس شورای اسلامی است. در همین راستا از تشکیل حزب رهروان سخن به میان می‌آید که قطعا این حزب دیدگاه آقای لاریجانی را در عرصه سیاسی کشور دنبال می‌کند یا آنکه خود آقای لاریجانی تایید کرد که نشستی چهارجانبه با آقایان ناطق‌نوری، ولایتی و مقتدایی داشته است، در واقع سوالی که مطرح می‌شود این است که این تحرکات، اقدامات و نشست‌ها در چه قالبی تعریف می‌شود؟
برداشتم این است که باتوجه به سوابقی که آقایان لاریجانی، ناطق‌نوری، مقتدایی و ولایتی داشتند، نشان می‌دهد سابقه آنها حضور در جریان اصولگرا و کمک به این جریان بوده است. امیدواریم ان‌شاءالله آن مجموعه‌ها هم در این مسیر قرار بگیرند و بتواند مقدم و تقویت‌کننده انسجام و وحدت و ائتلاف اصولگرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی ‌باشد.
آقای سروری! به‌هر‌حال در حال حا‌ضر مهمترین مساله این است که گفتمان انقلاب اسلامی با وحدت اصولگرایان حفظ شود. به یک معنا اکنون مساله اول وحدت همه جریان‌های این جناح است.
بله، درست است. در واقع باید تلاش شود که یک پوشش حداکثری داشته باشیم و مانع بروز اختلافات یا چند لیست شدن شویم اما نهایتا ممکن است بعضی از افراد تحت هیچ شرایطی حاضر به همکاری نباشند طبیعتا خب آن زمان دیگر نمی‌شود کاری کرد ولی تلاش و برنامه‌ریزی بر این است که تا جایی که امکان دارد، ‌با نشست‌ها و رایزنی‌ها و تقویت مشترکات در حوزه گفتمانی و آماده سازی نیروها اتفاق بیفتد و تلاش شود کمترین افتراق و انشقاق را در جریان اصولگرایی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی داشته باشیم.
در این میان برخی چهره‌های نزدیک به آقای لاریجانی نکاتی را در مورد شرایط رسیدن به وحدت مطرح کرده‌اند. در همین زمینه هم هست که برخی نگرانی‌هایی دارند. البته این در حالی است که آقای لاریجانی‌مایل هستند فرآیند وحدت اصولگرایان قرار بگیرند. نظر شما چیست؟
اولا اینکه بعضی از نزدیکان آقای لاریجانی اظهاراتی را گفتند دلالت به موضع آقای لاریجانی نمی‌کند. فکر می‌کنم موضع آقای لاریجانی را باید خود او اعلام کند. ثانیا افرادی که به آقای لاریجانی نزدیکند در طیف‌های مختلف قرار دارند و همه دارای یک نوع سیلقه سیاسی نیستند به همین دلیل نمی‌توان مواضع آنها را به‌عنوان ملاک دیدگاه آقای لاریجانی در نظر گرفت. من معتقدم آقای لاریجانی نهایتا صف خودش را از صف اصولگرایان جدا نمی‌کند. امیدواری بر این است و سوابق فعالیت‌های سیاسی آقای لاریجانی هم این را نشان می‌دهد که او از اردوگاه اصولگرایان فاصله نگیرد و فاصله هم نخواهد گرفت.
اگر آقای لاریجانی انتظار داشته باشد که از ریاست او بر مجلس آینده حمایت شود چطور؟
صحبت ‌در این باره را باید به زمان خودش موکول کرد، چون اظهارنظر درباره این مباحث ممکن است تولید اختلاف کند بنابراین هم‌اکنون پاسخی درباره این سوال ندارم.
یک نکته‌ای که نزدیکان آقای لاریجانی مطرح می‌کنند و یکی از آنها آقای عوض حیدرپور عضو سابق شورای مرکزی جمعیت ایثارگران است و شما آقای حیدرپور را به خوبی می‌شناسید، این است که می‌گویند پایگاه اجتماعی اصولگرایان آن‌قدر قوی است که در هر حوزه انتخابیه حتی سه نامزد اصولگرا می‌توانند با هم رقابت کنند، بنابراین نباید دغدغه‌ای از این بابت داشت و وارد ائتلاف شد، نظر شما چیست؟ آیا اگر اصولگرایان2 لیست انتخاباتی هم بدهند مشکلی پیش نمی‌آید؟
آقای حیدرپور از دوستان خوب ماست و من برای او احترام قائلم ولی در این زمینه نظر من عکس آقای حیدرپور است. اولا بحث اصلاح‌طلبان را جدی می‌بینم، اقداماتی که دولت و اصلاح‌طلبان انجام می‌دهند و عملیاتی که دارند صورت می‌دهند تا قسمتی از اصولگرایان را با خود هماهنگ کنند به نظرم نمی‌شود از این مساله غفلت و به صورت ساده انگارانه با آن برخورد کرد. به همین دلیل معتقدم چند‌لیسته شدن اصولگرایان حتما می‌تواند آثار مخربی داشته باشد. البته در بعضی از حوزه‌های انتخابیه وضعیت این طور است یعنی به صورت سنتی متعلق به اصولگرایان است، در آنجا ممکن است رقابت چند نامزد اصولگرا خیلی نگران‌کننده نباشد اما این را نمی‌شود به سایر حوزه‌های انتخابیه در سراسر کشور ا‌طلاق کرد. در اکثر حوزه‌ها مخصوصا کلانشهرها و به ویژه در تهران اصولگرایان نیازمند به انسجام هستند. از این نظر نمی‌شود این را‌ صورت یک نسخه واحد برای همه حوزه‌های انتخابیه تجویز کرد. در واقع می‌شود گفت ما به صورت حداکثری نیازمند وجود وحدت و انسجام در بین نیروهای اصولگرا هستیم.
آقای باهنر در جایی گفته بود اگر خطری از جانب اصلاح‌طلبان حس نشود اشکالی به ارائه دو لیست وجود ندارد؟
بله، این استدلال درست است. اگر این احساس به وجود بیاید که خطری وجود ندارد، می‌شود دو لیست و چند لیست هم شد بالاخره یک رقابت درون خانوادگی صورت می‌گیرد اما اگر این مطلب نباشد، از منابع مختلف می‌شود استدلال کرد که واقعیت این‌چنین نیست و این دوره ما نمی‌توانیم به صورت چند‌لیستی وارد شویم. همان اشتباهی که اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 انجام دادند و در آن زمان هم بعضی دوستان اعتقادشان این بود که هیچ الزامی‌وجود ندارد که گزینه‌های مختلف اصولگرا با هم‌ وحدت کنند و به اصطلاح این رقابت می‌تواند منجر به پیروزی اصولگرایان شود چون سلایق مختلف در آن رقابت حضور پیدا می‌کنند اما دیدیم که این اتفاق نیفتاد، با اینکه به‌نظرم شرایط اصلاح‌طلبان و جریان کارگزاران در آن زمان نسبت به امروز ضعیف‌تر بود پس نمی‌شود این تحلیل را پذیرفت که امروز ما به یک رقابت درون خانوادگی و درون گروهی دست بزنیم این حتما می‌تواند آثار غیر‌قابل قبولی را در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه به ویژه در کلانشهرها برای اصولگرایان به همراه داشته باشد.
چرا ائتلاف اصولگرایان در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌خواهد به بعد از ثبت نام و اعلام بررسی صلاحیت نامزدها موکول شود؟ این کار ائتلاف را با مشکل رو به رو نمی‌کند؟
خود ائتلاف به بعد از اعلام بررسی صلاحیت نامزدها موکول نمی‌شود بلکه بستن لیست انتخاباتی در آن زمان انجام می‌شود. بستن لیست خودش مهم‌ترین مرحله عملیات هر جریانی است.
یعنی ‌ائتلاف اصولگرایان صورت گرفته است؟
نمی‌خواهم بگویم صورت گرفته ولی تا شکل قابل قبولی پیشرفت داشته است. البته یادآور می‌شود بستن لیست موضوع متفاوتی است که در فرآیند انسجام و ائتلاف بسیار تاثیرگذار است. بسیاری از زمان‌ها که جریان‌ها در شرایط بسیار منسجم بودند موقع بستن لیست، به اختلافات دچار شدند اما این دوره بسیاری از جریانات و گروه‌ها حتی حاضر شدند که سهمیه‌ای نداشته باشند یعنی کاندیدایی معرفی نکنند یا کاندیدای خود را از لیست خارج کنند تا انسجام اصولگرایان حفظ شود.‌ نگاهی که وجود دارد این است که باید تلاش شود تا ‌با ایثار و از خودگذشتگی زمینه‌‌‌را برای بستن لیست کارآمد و توانمند و موجه و تاثیرگذار فراهم کرد.
اسم گروه‌هایی که حاضر شدند نامزدی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی نداشته باشند را می‌توانید اعلام کنید؟
گروه‌هایی گفتند اگر جریان اصولگرا نیازمند به این باشد، برای حفظ وحدت کاندیداهای‌شان را به صورت محدودتر معرفی می‌کنند یا حتی اگر کاندیدا نداشته باشند، حاضرند این از خودگذشتگی را نشان دهند. هم جمعیت ایثارگران و هم جمعیت رهپویان این موضع را اعلام کرده‌اند. البته گروه‌های دیگر نیز از خودشان این زمینه را بروز دادند. در کل می‌شود امیدوار بود که با از خودگذشتگی و گذشت، زمینه‌ها را برای بستن لیست حداکثری فراهم کرد.
قضیه شورای هماهنگی اصولگرایان چیست؟ آیا می‌خواهد بالادست مجموعه سه تشکل موتلفه، پایداری و ایثارگران عمل کند یا پایین دست این مجموعه قرار می‌گیرد؟ مکمل خواهد بود یا مشورتی؟
شورای هماهنگی تکمیل کننده مدل انتخاباتی اصولگرایان خواهد بود و تشریحش شاید صلاح نباشد بلکه راهکاری برای انسجام و همگرایی بیشتر نیروها و گروه‌های اصولگرا محسوب می‌شود.
چند تشکل می‌خواهند درون این شورا عضویت پیدا کنند؟
همه اینها بحث‌های فنی و ریزی است که فکر می‌کنم رسانه‌ای شدنش خیلی ضرورتی نداشته باشد.
شورای هماهنگی نیروهای اصولگرا همان مرجعی خواهد بود که لیست را می‌بندد؟
اجازه بدهید بحث را در همین‌جا جمع بندی کنیم.