حمیدرضا‌ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی می‌گوید شورای هماهنگی اصولگرایان متشکل از 15 عضو تشکیل شده تا وضعیت لیست‌های انتخاباتی اصولگرایان را در 30 حوزه انتخابیه مشخص کنند

با‌توجه به نزدیک‌شدن ایام ثبت‌نام نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، هم‌اکنون در اردوگاه اصولگرایان وضعیت به چه صورت است و آنها برای ورود به عرصه رقابت
پیش رو چه مدلی را برای خود انتخاب کردند؟
جلسات همچنان ادامه دارد و همچنان دنبال تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان بودند اما اینکه نتیجه پیگیری‌ها به کجا رسیده است، چون چند روزی است که در شهرستان هستم، ‌از جزئیات کارها اطلاع ندارم.
شورای هماهنگی اصولگرایان می‌خواهد چه نقشی را در اردوگاه اصولگرایی برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ایفا کند؟
شورای هماهنگی در واقع مرجعی است که مرکز تصمیم‌گیری مجموعه اصولگرایان برای انتخابات می‌شود که لیست‌ها را در حوزه‌های انتخابیه مختلف مشخص و نهایی می‌کند تا اصولگرایان بتوانند به سمت تدوین یک لیست واحد بروند.
تکلیف رایزنی‌های سه‌جانبه که موتلفه، ایثارگران و پایداری با هم داشتند چه می‌شود؟
همان رایزنی‌ها به تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان منجر شد. یعنی اول موتلفه، ایثارگران و پایداری با هم مذاکره داشتند که مذاکرات‌‌شان به بقیه تشکل‌های اصولگرا تعمیم پیدا کرد.
الان هر سه حزب موتلفه، ایثارگران و پایداری به تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان راضی هستند؟
بله. راضی هستند چون ترکیب این شورا با نظر مثبت آنها شکل گرفت.
شورای هماهنگی اصولگرایان چند عضو دارد؟
فکر کنم حدود 15 نفر باشند.
از چه تشکل‌هایی هستند؟
دقیق و ریزش را نمی‌دانم چه تشکل‌هایی هستند.
وقتی موتلفه، ایثارگران و پایداری بودند همچنان فقط نمایندگان این سه تشکل عضو شورای هماهنگی اصولگرایان هستند یا یکتا، رهپویان و جبهه پیروان خط‌امام و رهبری نیز نمایندگانی در این شورا دارند؟
قطعا از جبهه پیروان خط‌امام و رهبری کسانی مثل آقای باهنر در شورای هماهنگی اصولگرایان حضور دارند اما چه کسان دیگری هستند، دقیق نمی‌دانم.
شخصیت‌ها عضو شورای هماهنگی اصولگرایان هستند یا نمایندگان احزاب در این شورا عضویت دارند؟
خیر، نمایندگان احزاب عضویت دارند.
از یکتا هم کسی ‌هست؟
یکتا هنوز تشکیلات رسمی و قانونمند نیست.
پس به جمع موتلفه، ایثارگران و پایداری فقط نمایندگانی از رهپویان و جبهه پیروان خط‌امام و رهبری اضافه شده‌اند؟
خیر خیلی بیشتر باید اضافه شده باشند، چون تعداد اعضای شورا خیلی بیش از این حرف‌ها است.
از جامعه روحانیت مبارز تهران هم کسانی هستند؟
بله، قطعا باید باشند.
از جبهه پیروان فقط آقای باهنر است یا کسان دیگری هم هستند؟
نمی‌دانم خیلی اطلاع ندارم که کار به کجا رسیده است.
نشستی که در منزل آقای حدادعادل با حضور آقایان باهنر، حبیبی، بادامچیان، زاکانی، فدایی، محصولی و آقاتهرانی برگزار شد قضیه‌اش چه بود؟
آن نشست که برای خیلی وقت پیش بود و درباره گسترش چتر اصولگرایی بحث کردند.
فقط یک جلسه بود یا چند جلسه تشکیل شد؟
فقط یک جلسه بود.
نتیجه‌ای هم داشت؟
قطعا بله، به هر حال دیدارهایی با اشخاص مختلف داشتند برای همین گسترش کار که هر کدامش اثر خاص خودش را داشته است.
یک مصاحبه‌ای را آقای مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت‌مبارز تهران انجام داد و گفت نشست فقها به نتیجه‌ای نرسید، آیا این‌طور است؟
خیر، چنین برداشتی از آن جلسه نمی‌شود، آن جلسه به جمع‌بندی رسیدند و ‌ افرادی را مشخص کردند که کار را پیگیری کنند از آن طرف هم در تقسیم کار مسئولیتی را به روحانیت مبارز دادند که کار را دنبال کند که همان روند براساس تصمیم آقایان دنبال می‌شود. در واقع مکانیزمی ‌که آنها مشخص کردند برای وحدت و ائتلاف اصولگرایان همان مکانیزم دارد دنبال می‌شود.
الان برای تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان مقداری دیر نیست؟
فکر نمی‌کنم دیر باشد چون تکلیف استان‌ها و شهرهای تک نماینده که شامل 175 حوزه انتخابیه می‌شود تقریبا روشن است.
از چه جهت تکلیف حوزه‌های انتخابیه تک نماینده روشن است؟
چون تکالیف‌شان روشن است که نامزدها چه کسانی هستند در واقع توافقات در سطح استان‌ها انجام شده است. عمدتا شورای هماهنگی بیشتر روی مرکز و بعضی از مراکز استان‌ها اگر نیاز باشد اظهارنظر می‌کند. بنابراین کار به لحاظ سطح کشور عقب نیست شاید بیش از ‌دو سوم نامزدها و نمایندگان جریان اصولگرا در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تکلیف شان روشن است و تکلیف یک سوم مابقی بعد از ثبت‌نام نامزدها و اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ها روشن می‌شود.
یعنی الان در حوزه‌های انتخابیه تک نماینده مشخص است که کدام نامزد مورد حمایت جریان اصولگرا قرار خواهد گرفت؟
بله همین طور است.
اگر کسان دیگری بخواهند در آن حوزه‌های انتخابیه تک‌نماینده ‌به اسم اصولگرایی وارد صحنه انتخابات شوند چطور؟
آنجا هم مکانیزمش مشخص شده که در هر استانی چه فصل الخطابی مساله تعدد و تکثر را رفع کند.
یعنی از ضمانت اجرایی برخوردار است؟
بله، قطعا همین طور است.
چون بیشتر در حوزه‌های انتخابیه تک نماینده معادلات قومی، طایفه‌ای و محلی بر انتخاب یک نامزد موثر است آیا بر همین اساس اصولگرایان نامزد مورد حمایت خود را انتخاب کردند؟
بله، چون عمدتا انتخاب نامزد را به تصمیم خود استان‌ها و شهرستان‌ها واگذار کردند آنها سریعتر و راحت‌تر به جمع‌بندی رسیدند تا مرکز. یعنی این طور نبوده که از بالا دستور دهند حتما فلانی نامزد این حوزه انتخابیه باشد یا کس دیگری جایگزین نامزد انتخابی در سطح استان شود. در واقع براساس زمینه‌ای که در محل و حوزه انتخابیه وجود داشته از پایین به بالا روند تصمیم‌گیری صورت گرفته است، بنابراین ما کمتر مشکل در شهرهای تک نماینده داریم.
پس در واقع می‌توان گفت باید تکلیف فقط 115 نامزد دیگر در جریان اصولگرا روشن شود؟
بله، این تعداد مربوط به مراکز استان‌ها و حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات می‌شود.
یعنی از 205 حوزه انتخابیه‌ای که در کل کشور وجود دارد وضعیت نامزدهای 175 حوزه انتخابیه تعیین تکلیف شده و فقط موضوع تعیین تکلیف نامزدهای 30 حوزه انتخابیه دیگر در جریان اصولگرا باقی مانده است؟
بله، همین طور است.
چارچوب شورای هماهنگی اصولگرایان هم‌اکنون بسته شده یا همچنان تعداد اعضای آن در حال کم و زیاد شدن است؟
تقریبا آنطور که من شنیدم چارچوبش مشخص شده است.
شامل تمام سلیقه‌های اصولگرا می‌شود؟
بنا بر همین بوده است اما اینکه ترکیب به همان جمع‌بندی رسیده است یا خیر، من چند روزی است که تهران نیستم و اطلاعاتم به روز نیست.
جایگاه آقای لاریجانی در مجموعه شورای هماهنگی اصولگرایان کجا تعریف شده است؟
آقای لاریجانی یک شخصیت است. بحث عضویت تشکل‌های سیاسی در شورای هماهنگی مطرح است.
گویا آقای لاریجانی می‌خواهد حزب رهروان را تأسیس کند و در آینده نزدیک کارهای ثبت این حزب در وزارت کشور تمام می‌شود؟
حزب برای آقای لاریجانی نیست بلکه آقای لاریجانی از کار تشکیلاتی حمایت کرده است. ضمن آنکه هنوز نه شورای مرکزی حزب رهروان مشخص شده است و نه کارهای ثبتش به این سرعت در وزارت کشور انجام می‌شود پس راه اندازی حزب رهروان همچنان در حال پیگیری است.
اما اعلام شده که تا قبل از آغاز نام نویسی نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی مراحل قانونی ثبت حزب رهروان انجام می‌شود، با این وجود هیچ کرسی و صندلی برای نماینده حزب رهروان در شورای هماهنگی اصولگرایان کنار گذاشته نشده است؟
افرادی از رهروان که در جریان اصلاحات تعریف می‌شوند، آنجا برایشان تصمیم گرفته می‌شود. آنهایی هم که در اردوگاه اصولگرایان قرار دارند بالاخره مربوط به طیف‌هایی هستند که در مجموعه اصولگرایان قرار دارند. یعنی مربوط به پایداری، ایثارگران یا جبهه پیروان خط‌امام و رهبری هستند، در واقع از این تشکل‌ها خارج نیستند.
اینکه آقای لاریجانی نشستی با آقایان ناطق نوری، مقتدایی و ولایتی داشته آیا پیامی ‌به جریان اصولگرا می‌دهد که یک محور جدید انتخاباتی در داخل این جریان در حال شکل گیری است؟
خیر، خودشان براساس صحبتی که کردند براساس تجزیه و تحلیل همین شرایط اصولگرایان و نحوه ورود به انتخابات بیشتر بحث کردند. اینکه بخواهند یک کار موازی را انجام دهند چنین چیزی نبوده است.
احتمال می‌دهید که از جریان اصولگرایی در نهایت دو لیست خارج شود؟
در عرصه سیاسی هر احتمالی را می‌توان داد اما تلاش اصولگرایان بر ارائه لیست واحد است. مگر اینکه یک شرایط خاصی پیش بیاید که گرانیگاه و مرکز ثقل اصولگرایان نتواند مانع ‌دو لیستی این جریان در انتخابات مجلس شورای اسلامی شود.
یک باوری هم در جریان اصولگرا وجود دارد که معتقد است بدون آنکه خطری از جانب اصلاح‌طلبان احساس شود ظرفیت و پایگاه اجتماعی اصولگرایان آن‌قدر است که در هر حوزه انتخابیه 2 تا 3 نامزد اصولگرا یا 2 تا 3 فهرست اصولگرا می‌توانند با هم رقابت کنند چون در نهایت اکثریت مجلس آینده در اختیار اصولگرایان قرار می‌گیرد .نظر شما چیست؟ آیا حتما باید اصولگرایان به یک فهرست انتخاباتی برسند یا اشکالی ندارد که در دو فهرست وارد عرصه رقابت پیش‌‌رو شوند؟
تا الان تحلیل این است که نمی‌شود ریسک تعدد لیست‌ها را پذیرفت ولی طبیعتا بعد از ثبت نام و تایید صلاحیت‌ها می‌شود آنجا تشخیص داد آیا در جایی اصولگرایان می‌توانند رقابت درون‌گفتمانی داشته باشند یا اینکه همان موضع یک صدا و یک لیست را رعایت کنیم.
یعنی اصولگرایان برای تعیین تکلیف 115 نامزد دیگر خود ‌صبر کند تا نتیجه بررسی صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان اعلام شود؟
بله، ممکن است بعضی از موارد را ناچار باشیم که صبر کنیم، بعد از بررسی صلاحیت‌ها ببینیم که آیا در آن حوزه‌های انتخابیه رقیب جدی مقابل نیروهای اصولگرا وجود دارد یا ‌نه‌. اگر رقیب جدی نبود خوب آنجا رقابت درون گفتمانی به مشارکت مردم کمک می‌کند و رقابت اشکالی ندارد اما اگر رقیب جدی و رای آور بود‌، دیگر آنجا اقتضا نمی‌کند که رای‌ها بشکند.
در این صورت وضعیت حوزه‌های تک نماینده که تکلیف نامزدهای اصولگرای آن مشخص شده نیز به هم نمی‌ریزد؟
خیر آنجا چون بحث‌های محلی است خیلی راحت‌تر امکان تصمیم‌گیری وجود دارد بعد هم دیگر خیلی نیازی به دخالت مرکز نیست. در همان شهر و استان توافقات انجام و موضوع حل می‌شود.
فکر می‌کنید عمده چالش اصولگراها در کدام حوزه انتخابیه باشد؟
عمدتا در تهران و چند شهر بزرگ کشور همچون اصفهان، مشهد و شیراز است.
یعنی احتمال دارد بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان،‌اصولگرایان در برخی از این شهرها 2 لیست انتخاباتی داشته باشند؟
البته احتمال دو لیسته شدن خیلی ضعیف است‌، به هر حال ممکن است در این جاها مشکلاتمان برای رسیدن به وحدت بیشتر باشد.
نزدیکان آقای لاریجانی می‌گویند «آقای لاریجانی‌چه‌به ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان بپیوندد و چه نپیوندد فرقی به حال او نمی‌کند»، آنها دوره انتخابات مجلس نهم را مثال می‌زنند و معتقدند «در آن دوره نیز آقای لاریجانی وارد ائتلاف شد ولی بعد پایداری و ایثارگران و رهپویان به‌دنبال گزینه خودشان برای ریاست مجلس رفتند، حال آنکه آقای لاریجانی با اعتبار خودش در قم رای اول شد، به مجلس نهم راه یافت و سپس لابی و رایزنی کرد تا دوباره به جایگاه ریاست تکیه زد»، نظر شما چیست؟ آیا ورود یا عدم ورود آقای لاریجانی به ائتلاف اصولگرایان در نتیجه کار تاثیر دارد یا خیر؟
بحث رای آوردن در انتخابات یک موضوع ‌و بحث ریاست مجلس موضوع دیگری است. آنچه مسلم است آقای لاریجانی چه از قم و چه از حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات نامزد شود جزو شخصیت‌های رای‌آور مجلس است منتها اینکه بعد از انتخابات در ترکیب شخصیت‌های راه یافته به مجلس کدام یک زمینه ریاست مجلس را داشته باشند اولا به ترکیب نمایندگان و ثانیا به میزان لابی گری آنها بستگی دارد که حدفاصل اعلام نتایج انتخابات تا شروع به کار مجلس جدید صورت می‌گیرد.
آقای لاریجانی اگر وارد ائتلاف نشود حمایتی هم از اصولگرایان نخواهد دید؟
اینکه غیر ممکن است چون آقای لاریجانی از اصولگرایان جدا نیست. او شخصیت اصولگراست و اصولگراها نیز سیاست‌شان این نیست که در واقع از او حمایت نکنند. به‌رغم اینکه ممکن است اختلاف‌نظرهایی هم داشته باشند ولی به هر حال چهره‌ای است که در بین اصولگرایان از محبوبیت برخوردار است و‌ یک وزنه قابل تاثیر در مجموعه اصولگرایان به حساب می‌آید.
چندی پیش آقای عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اعلام کرد آقای لاریجانی و آقای ناطق نوری بیایند و میانه‌روهای اصولگراها را حول خود جمع کنند تا در انتخابات مجلس شورای اسلامی رقابت بین اصولگرایان معتدل و اصلاح‌طلبان معتدل باشد، به نظر شما این به نوعی تلاش جریان رقیب برای ایجاد محور جدید و موازی در جریان اصولگرا نیست؟
هم اصلاح‌طلبان و هم کارگزاران روی پروژه ایجاد انشقاق در بین اصولگرایان یک کار ویژه‌ای دارند انجام می‌دهند‌. یکی از پروژه‌های آنها همین پروژه ایجاد همگرایی بین آقای لاریجانی و آقای ناطق بود که بتوانند آنها را وادار به اجرای پروژه‌ای کنند که مثلا از میانه‌روهای دو طرف یک لیستی را ارائه دهند‌. در این وادی کارگزارانی‌ها سعی می‌کردند خودشان را جز‌و میانه‌روهای جریان اصلاحات مطرح کنند تا به هر حال اصلاح‌طلبان تندرو را دور بزنند، ضمن آنکه از طرف دیگر در میان اصولگرایان نیز انشقاقی ایجاد کنند و عده‌ای را به‌عنوان تندرو و عده‌ای را به‌عنوان میانه‌رو قرار دهند اما در نهایت این پروژه‌ای نبود که نه آقای ناطق نوری و نه آقای لاریجانی زیر بارش بروند. البته اصولگرایان نیز دقت لازم را داشتند، حتی خود دولت هم که جریان اعتدال است الان اعتقادش بر این نیست که از این روش پیشنهادی کارگزاران استفاده کند. بنابراین به نظر می‌رسد این پروژه آنها هم بعد از پروژه قبلی‌شان که دنبال این بودند که عنوان سرلیستی اصلاح‌طلبان را به آقای ناطق‌نوری بدهند یا به بهانه حمایت از آقای لاریجانی، برای ریاست مجلس آینده آقای عارف را کنار بگذارند و به شکلی با آقای لاریجانی کنار بیایند، این پروژه‌ها تقریبا یکی پس از دیگری با شکست رو به رو شد و کسی از آنها استقبال نکرد.
پس در نهایت تشکیل حزب رهروان که تقویت‌کننده چنین مدلی است که معتدلان دو جناح را جمع کند، شما آن را خیلی جدی نمی‌بینید؟
خیر، یعنی روند قانونی ثبت حزب رهروان و شکل‌گیری‌اش مقداری زمان بر است مضاف بر اینکه در اولین جلسه‌ای که تشکیل شد به خاطر اینکه به افراد از قبل موضوع تشکیل جلسه را اعلام نکرده بودند، با واکنش منفی شرکت کنندگان روبه‌رو شد و خانم افتخاری، خانم رهبر، آقای بروجردی و آقای ابوترابی حضور در حزب رهروان را تکذیب کردند و گفتند جلسه‌ای که رفتند چنین مبنایی نداشته است. بنابراین به نظر نمی‌رسد به این زودی حزب رهروان شکل بگیرد ولی ‌ممکن است برای بعد از انتخابات بتوانند به یک جایی برسد.
پس اگر هم حزب رهروان تشکیل شود شما آن را رقیب جدی برای ائتلاف اصولگرایان نمی‌دانید؟
خیر.
اینکه بخواهد بخشی از پایگاه اجتماعی اصولگرایان را به خود جذب کند؟
خیر، فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی بیفتد.
در کل رقابت‌ در انتخابات مجلس شورای اسلامی را بین چه مجموعه‌هایی می‌بینید و چه قطبی می‌دانید؟
الان مقداری فضای انتخابات سرد است وخیلی نمی‌توان پیش‌بینی مناسبی کرد. من فکر می‌کنم مجموعه گروه‌های سیاسی تازه دارند بدن خود را برای ورود به انتخابات گرم می‌کنند‌، مهم‌ترین مساله بررسی صلاحیت نامزدهایی است که ثبت نام می‌کنند، زمان زیادی تا روز 28 آذر و شروع نام نویسی داوطلبان باقی نمانده و کم کم آماده برای ثبت‌نام نامزدها می‌شویم. یک مقدار دیر‌، فعالیت جدی انتخاباتی شروع خواهد شد ولی هنوز آرایش به‌طور کامل در دو طرف شکل نگرفته که ما بتوانیم نوع و کیفیت رقابت را ملاحظه کنیم.
با توجه به اینکه موضوع پرونده پی‌ام دی نیز گویا از سوی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌در آینده‌ای نزدیک بسته شده اعلام خواهد شد و اجرای برجام در همان ایام تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی کلید می‌خورد، این مساله روی معادلات انتخاباتی تاثیر می‌گذارد یا خیر؟
البته اصلاح‌طلبان و جریان اعتدال دولت می‌خواهند تا آنجا که امکان دارد از این مساله بهره‌برداری انتخاباتی انجام دهند ولی من فکر نمی‌کنم‌ مردم تا وقتی که آثار عملی این مساله را ببینند به‌راحتی تحت تاثیر فقط حرف و شعار و مسائلی از این دست قرار بگیرند، چون اینها عملا هیچ تاثیری روی حل مشکلات اقتصادی کشور ندارد. در واقع مردم سعی می‌کنند که منتظر باشند ببینند عملا چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.
در کل مجلس آینده را مشابه کدامیک از ادوار گذشته می‌دانید؟
فکر می‌کنم شبیه مجلس پنجم شود.
به همان ترکیب؟
بله یعنی اکثریت شکننده دست اصولگرایان خواهد بود و اصلاح‌طلبان یک اقلیت موثر را تشکیل می‌دهند.