اصولگرایان تلاش‌های تازه‌ای را برای رسیدن به ساز‌وکار وحدت آغاز کرده‌اند. آنها تلاش می‌کنند تا تمام سلیقه‌های این جناح را در انتخابات مجلس دهم تحت پوشش قرار داده تا ائتلافی حداکثری با حضور همه گروه‌ها تشکیل شود

خبرهای خوبی از جناح اصولگرایان به گوش رسیده؛ موج دوم ائتلاف به راه افتاده و حالا چهره‌های معتمد و شناخته شده راه‌هایی برای رسیدن به وحدت حداکثری یافته‌اند.
درست زمانی که طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب اختلاف‌نظرهایی با یکدیگر پیدا کرده‌اند و جدالی بزرگ بر سر حذف یکدیگر به راه انداخته‌اند این اصولگرایان هستند که تلاش می‌کنند تمام سلیقه‌ها را کنار هم حفظ کرده و همچنان حرف اول را در پارلمان ایران بزنند.
خبرنگار هفته‌نامه مثلث از منابعی مطلع به اخباری دست یافته که برآیند آنها نشان می‌دهد چشم‌انداز امیدوار‌کننده‌ای برای انتخابات اسفند‌ماه برای اصولگرایان فراهم شده است.

داستان یک سه ضلعی
پیش‌رو‌ترین جناحی که تلاش کرد با برنامه و سازو‌کار مشخص وارد انتخابات مجلس دهم شود اصولگرایان بودند. نخستین تلاش‌ها از همنشینی سه‌تشکل مهم این جناح آغاز شد. آنجا که موتلفه اسلامی، جمعیت ایثارگران و جبهه پایداری نشست‌های سیاسی خود را با موضوع چگونگی رسیدن به وحدت شروع کردند. اینکه موتلفه و پایداری کنار هم نشسته و برای انتخابات اسفند ماه با یکدیگر رایزنی می‌کردند حتما یک پدیده مهم سیاسی به‌شمار می‌آمد. دو طیفی که در ماجرای انتخابات هیات‌رئیسه مجلس نهم و برخی برهه‌های دیگر بعد از انتخابات سال 92 چندان اتفاق نظری با یکدیگر نداشتند اکنون تلاش داشتند تا همبستگی‌های آسیب دیده را‌ترمیم کرده و به یک همچسبی سیاسی برسند. محافظه‌کاران راست‌گرا و چپگرایانی که سابقا آرمان ناب‌گرایی داشتند چانه‌زنی برای رسیدن به یک سازو‌کار مشخص انتخاباتی را آغاز کردند که ثمره برگزاری ده‌ها جلسه پی‌در‌پی، کاستن از نقاط اختلاف و افزایش محور‌های مورد توافق بود. آنها اما در یک مورد با یکدیگر اختلاف عقیده داشتند.
یک نظر این بود که همچون ادوار قبلی محوریت ماجرا به جامعتین سپرده شود. به این شکل که در نهایت این جامعه مدرسین و جامعه روحانیت باشد که در مورد اختلافات و یا تایید سمت و سوی حرکت اصولگرایان نظر دهد. به یک معنا جامعتین نقش داوری و هدایت را داشته باشد. در این میان اما اعضای جبهه پایداری یک نظر دیگر داشتند. آنها بر این باور بودند که باید به نقش آیت‌الله مصباح‌یزدی توجه بیشتری داده شود و ایشان را به دو ضلع جامعتین اضافه کرد. به بیان دیگر آنها خواستار ایجاد‌محوری با عنوان علمای ثلاثه بودند که این مساله با دلایلی از سوی طیف‌های دیگر مورد قبول قرار نمی‌گرفت.
مساله این بود که آنها می‌گفتند اگر آیت‌الله مصباح بر‌اساس شخصیت حقوقی خود قرار است به دو ضلع قبلی خود اضافه شود مبنای این ایده چیست؟ اگر مبنای این ایده این است که ایشان از اعضای جامعه مدرسین هستند که دبیرکل این جامعه شخصا یکی از این دو ضلع جامعتین هستند اگر هم مبنا این است که ایشان رهبر معنوی جبهه پایداری هستند که دیگر طیف‌ها هم درخواست مشابهی خواهند داشت و این مساله می‌تواند محل اختلاف شود. به یک معنا مخالفت با این مساله به هیچ وجه معنای مخالفت با شخص آیت‌الله مصباح یزدی و نادیده گرفتن شخصیت سیاسی و فقهی ایشان را نداشت. مخالفان بر این باور بودند که می‌توان همچنان همان مدل سنوات و ادوار قبل را داشت و باب هرگونه اختلاف احتمالی را بست. این اما همه ماجرا نبود.
رقیب اما از این ماجرا استفاده رسانه‌ای و سیاسی کرد. اصلاح‌طلبان گفتند میان اصولگرایان بر سر محوریت علمای ثلاثه اختلاف افتاده و سه‌ضلع پایداری، موتلفه و ایثار‌گران به بن‌بست خورده‌اند.
این اما در حالی بود که روسای تشکل‌های سه‌گانه این اخبار را تکذیب کرده و بر ادامه جلسات تاکید داشتند. چه اینکه محمد‌نبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه در یکی از اظهارنظرهایش گفته است: «جلسات ما با جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران که جلسات بسیار مفیدی هم بوده شروعی برای ائتلاف همه اصولگرایان کشور است، یعنی رابطه ما با این دو جبهه برای کلید زدن کل اصولگرایان صورت گرفته است. ما معتقدیم تمام اصولگرایان فارغ از هرگونه سلیقه و نظری که دارند باید در انتخابات سلایق را به هم نزدیک کنند. در غیر این صورت نمی‌توانند به پیروزی مطلق در انتخابات مجلس امیدوار باشند و همان عدم موفقیتی که در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش آمد مجددا گریبانگیر این جریان شود. ما به‌دنبال ارائه یک لیست مشترک با حضور تمامی ‌اصولگرایان با همه سلایق و نظرات هستیم.»
یا در اظهارنظری دیگر اسدالله بادامچیان عضو ارشد حزب موتلفه گفته است: «با این دو تشکل (جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران) هم یک عهدنامه پنج ماده‌ای امضا کردیم که هیچ‌گونه سهم‌خواهی بین ما نباشد. در پنج بند توافق شده بین سه حزب آمده که ارزش‌های انقلاب را حفظ کنیم و هیچ تشکلی سهم‌خواهی نکند، بنابراین هر سه تشکل صراحتا گفتند که ما اگر مجلس ارزشگرایی که مورد قبول همه باشد و اکثریت آن در اختیار ارزشگرایان باشد، ولو یک نفر از تشکل‌های رهپویان، ایثارگران یا پایداری و موتلفه نباشد را به هر مجلسی ‌ترجیح می‌دهیم. ما در محضر روحانیت کارهای خودمان را انجام دادیم و امیدواریم به زودی شورای هماهنگی اصولگرایان شکل بگیرد. این کار موتلفه (عهدنامه با پایداری و ایثارگران)، گامی ‌در جهت وحدت است. البته بعضی از تشکل‌ها در همین جمع اصولگرایی هستند که به‌شدت با پایداری مخالفند. برخی دوستان می‌گویند شما چرا می‌روید سراغ پایداری؟ خب مگر نه این است که پایداری می‌گوید من جزئی از اصولگرایانم؟ یا می‌گویند چرا می‌روید سراغ ایثارگران؟ خب مگر جز این است؟ اینها می‌گویند چرا سراغ گروه‌های دیگر و ظرفیت‌های دیگر می‌روید؟ برخی از اینها معتقدند با دکتر لاریجانی که بالاخره صاحب نفوذ است و در مجلس فراکسیون دارد، نباید همراهی کرد اما ما این را قبول نداریم. ما معتقدیم که باید هم با آقای دکتر لاریجانی، هم با دکتر قالیباف، هم با ایثارگران و هم با پایداری در انتخابات در یک ائتلاف قرار بگیریم. با علی لاریجانی برای انتخابات صحبت کردیم. یک هیات از موتلفه فرستادیم، اما خبرش را بیرون ندادیم.» همه اینها نشان می‌داد که جلسات سه ضلع تمام تلاشش را برای کاستن از نقاط اختلاف انجام می دهد. این اما همه ماجرا در میان اصولگرایان نبود. تلاش‌های دیگر هم در سطحی دیگر میان اصولگرایان انجام شد.

ماجرای یک مصاحبه جنجالی
انتخابات و مباحث مربوط به آن همیشه پر‌حاشیه است. اصولگرایان هم البته از این قاعده مستثنی نبوده‌اند. آنها گاه با خبر‌سازی‌های رقیب با حاشیه‌هایی مواجه شده‌اند و گاه هم با انتشار برخی خبرها به جرگه حاشیه سازان پیوسته‌اند‌! اما داغ‌ترین حاشیه انتخاباتی در چند وقت اخیر به مصاحبه یکی از اعضای بلند پایه جامعه روحانیت اختصاص داشت. او در مصاحبه با سایت خبرآنلاین که از رسانه‌های نزدیک به علی لاریجانی به شمار می‌رود خبرهایی از سازوکار انتخاباتی و روند تحولات در این جناح داد که با واکنش‌های گسترده‌ای مواجه شد. او گفته بود: «‌این ائتلاف هم در شرایط جدید بهم ریخته و دیگر ادامه نخواهد یافت. به نظر ائتلاف‌کنندگان این حرکت گامی‌بود برای اینکه بخواهند گام‌های بعدی را در راستای وحدت اصولگرایان بردارند. اما قدم‌های بعدی با محوریت این ائتلاف سه‌گانه نمی‌توانست به نتیجه برسد، چرا‌که دیگران حاضر نبودند به دعوت آنها بیایند و محوریت آنها را بپذیرند. تاکید اکثریت گروه‌های اصولگرا بر این بود که جامعه روحانیت محور قرار بگیرد.»
این سخنان با واکنش حمیدرضا‌ ترقی مواجه شد. این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه از تذکر آیت‌‌الله موحدی‌کرمانی به مصباحی‌مقدم در جلسه خبر داده و از گفت‌وگوی مصباحی مقدم با خبرآنلاین به‌عنوان «مصاحبه اختلافی» یاد کرده و گفته که دوستان نباید مصاحبه‌های اختلافی داشته باشند. ‌ترقی گفت: «آقای موحدی کرمانی از آن مصاحبه دلخور بودند چرا که آن مصاحبه نادرست و اختلافی بود؛ چرا‌که مسیر وحدت اصولگرایان ذیل شورای فقها روندی امیدوار کننده دارد و قرار است هروقت که لازم شد، آیات مصباح، موحدی و یزدی تشکیل جلسه دهند و اینکه این جلسات ادامه نخواهد داشت، درست نیست.»
مصباحی مقدم البته خبرهای دیگری هم داشت. او به جلسات سید‌رضا تقوی اشاره کرده و گفته بود: «تلاش‌های ایشان برای این است که مسیر همگرایی میان اصولگرایان را ادامه دهد. در تلاش‌هایی که ایشان انجام می‌دهد اشخاص حضور دارند و اینطور نیست که لزوما آنها حزبی را نمایندگی کنند. به همین دلیل ممکن است در جلسات ایشان از یک حزب تعداد بیشتری و از یک حزب تعداد افراد کمتری حاضر باشند. این جلسات بیشتر جنبه مشورتی دارد. تلاش‌هایی که ایشان انجام داد اثر کشوری داشت و بر روند فعالیت‌های انتخاباتی اصولگرایان در استان‌ها و شهرستان‌ها اثر گذاشت و در آنجا منجر به همگرایی شد. در خصوص تهران هم آقای تقوی این مجموعه را حفظ کرد و نگه داشت تا به این نقطه رسیدیم که ما به الگویی جهت تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان دست پیدا کردیم.»
این مصاحبه بازخوردهای فراوانی داشت از جمله بیشتر توجهات به این بخش از مصاحبه جلب شد که او گفت قرار است شورای هماهنگی اصولگرایان تشکیل شود. مصباحی‌مقدم از ارسال دعوت نامه‌هایی در این مورد خبر داده بود. با این تفاسیر باوجود همه حاشیه‌ها می‌شد فهمید یک طیف موثر در جامعه روحانیت مبارز هم که به تشکیل شورای هماهنگی اصولگرایان مانند سایر طیف‌ها از جمله سه ضلع به وحدت فکر می‌کند، آنها اما به روش دیگری برای رسیدن به این وحدت رسیده بودند.در این میان یک جریان دیگر هم در جامعه روحانیت‌مبارز وجود دارد که با هدایت حجت‌الاسلام تقوی از ماه‌ها پیش تلاش کرده اصولگرایان را تا حد امکان به یکدیگر نزدیک کند. برگزاری همایش‌های انتخاباتی با حضور اضلاع مختلف جناح نشانه‌ای از این تلاش‌ها بود.

آن هشت نفر
حالا اما در میانه همه این خبرها اتفاقات دیگری رخ داده که دورنمایی مثبت و امیدوار‌کننده را پدید آورده است. ریش سفیدان و معتمدان جناح دست به دست هم داده‌اند تا موج دوم تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت را راه بیندازند. پیشرو‌تر از آنها هم این دکتر غلامعلی حدادعادل است که چندی است در منزل شخصی‌اش جمعی از معتمدان جناح را دور هم آورده است تا به یک فرمول و سازوکار مشخص برای وحدت برسند. او و همراهانش قدم‌های بزرگی برداشته‌اند. مصباحی مقدم در همان مصاحبه پرحاشیه در مورد این جلسات گفته بود: «این جلسات، جلساتی بود که به دعوت آقای حدادعادل و در منزل ایشان تشکیل می‌شد. تلاش آقای حدادعادل این بود که همگرایی که بخش‌های دیگر اصولگرا هم به‌دنبال آن بودند را محقق کند. آقای حداد بر‌اساس دلسوزی که داشت و از آنجا که شخصیت تاثیرگذاری است، خواسته بود این مجموعه را دعوت کند تا پایه‌ای برای رسیدن به شورای هماهنگی اصولگرایان باشد.» این هشت نفر چه کسانی بودند؟ بر‌اساس اخبار منتشر‌شده این جلسات با حضور غلامعلی حدادعادل، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی، محمدنبی حبیبی، علیرضا زاکانی، حسین فدایی، اسدالله بادامچیان، محمد صادق محصولی و محمدرضا باهنر برگزار شده است. از قرار معلوم این هشت نفر اقدامات مهمی‌را انجام داده‌اند از جمله اینکه آنها رایزنی‌هایی برای دعوت از چهره‌های موثر جناح اصولگرایان برای تعیین نحوه رسیدن به وحدت انجام داده‌اند. همان طور که آقا تهرانی به طور تلویحی اشاره داشته گویا از دکتر علی لاریجانی، دکتر محمد باقر قالیباف، دکتر ولایتی و سعید جلیلی هم خواهند خواست که به جمع اصولگرایان اضافه شده تا تمام اطراف اصولگرایی حرکتی هماهنگ و همراه با اجماع برای انتخابات اسفند ماه داشته باشند. کاری که احتمالا جامعه روحانیت مبارزه هم در نظر دارد. در مورد این جلسات البته خبرهای رسمی و تایید شده چندانی وجود ندارد. مرتضی آقاتهرانی در این مورد گفته است: «ما از ابتدا با سه ضلع پایداری، موتلفه و ایثارگران کار را شروع کردیم و امروز آقایان حدادعادل و باهنر هم در جلسات ما شرکت می‌کنند؛ البته هشت نفر هستیم که در این جلسات با یکدیگر کار می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم این جلسات را توسعه دهیم. جلساتی که ما برگزار می‌کنیم همان شورای هماهنگی اصولگرایان است و اسم آن خیلی مهم نیست و دنبال نام‌گذاری هم نیستیم و بیشتر می‌خواهیم امکانی فراهم شود که بتوانیم با یکدیگر بنشینیم و صحبت کنیم و به نقاط خوبی برسیم.» دبیرکل جبهه پایداری با تاکید بر اینکه قاطبه دوستان اصولگرا روی اصولی که به آن اشاره کردم به توافق رسیده و پای آن ایستاده‌اند، اظهار کرده است: «قصد داریم این جلسات را توسعه دهیم و اگر افراد دیگری هم حاضر به همکاری باشند، دریغ نخواهیم کرد.» حالا دیگر با این حرکت ریش‌سفیدان جناح همه طیف‌ها می‌توانند دور یک میز نشسته و برای از بین بردن اختلافات تلاش کنند. این همه در حالی است که با چنین رویکردی حتما جامعتین هم همچون ادوار قبلی چتر حمایتی، هدایتی و داوری خود را بار دیگر برای اصولگرایان خواهد گستراند. اکنون همه اصولگرایان برای رسیدن به وحدت تلاش کرده، بر نقاط اختلافی تکیه و تاکید نکنند و بر وحدت تاکید کنند. یک خبر دیگر هم این است که گویا تشکیل جمعیت رهروان ولایت فعلا منتفی شده و علی لاریجانی هم که برخی دغدغه‌هایش رفع شده حالا قرار است در همین مجموعه شورای هماهنگی اصولگرایان برای وحدت همه اطراف اصولگرایان تلاش کند. باید منتظر بود تا ساز و کار جدید اصول گرایان که محصول 4 جریان 8 نفره و جامعه روحانیت، نشست 3 ضلعی و جلسات آقای تقوی است رخ بنماید.