لاریجانی با 205 رأی از مجموع 263 رأی مأخوذه مجدداً بر کرسی ریاست تکیه زد.

یکی از شگفتی های این دور از انتخابات هیات رئیسه حضور روح‌الله حسینیان به عنوان نامزد ریاست مجلس بود که او تنها توانست 36 رای که به طور حتم متعلق به جبهه پایداری است را از آن خود کند. به نظر می‌رسد او بهتر از دیگران می‌دانست که در این مجلس رای نخواهد آورد با این حال ورود او به این رقابت برای مخابره کردن یک پیام به اصولگرایان بود.

شب گذشته فراکسیون اصولگرایان بیانیه‌ای صادر کرد که در آن بر حمایت از علی لاریجانی تاکید داشت. فراکسیون اصولگرایان را حدادعادل اداره می‌کند و ریاست آن را برعهده دارد و در مقابل فراکسیون رهروان که به لاریجانی نزدیک است، جبهه پایداری در آن عضویت دارد.

کاندیداتوری حسینیان در مقابل لاریجانی به این معنا بود که جبهه پایداری قصد ندارد تحت هیچ شرایطی با لاریجانی ائتلاف کند. سوی دیگر این موضوع به مساله انتخابات آینده مجلس و نقش پایداری در وحدت اصولگرایان باز می‌گردد. ظهور جبهه پایداری با انتخابات مجلس نهم و شکاف میان اصولگرایان در لیست‌های دوگانه آغاز شد، و همچنان این رویه ادامه دارد. با این حال جبهه پایداری روز گذشته نیز در جلسه‌ای که در دفتر حزب موتلفه اسلامی برگزار شده بود، با دو حزب تاثیرگذار اصولگرایان جلسه‌ای را ترتیب داده بود. پایداری‌ در این جلسه که به منظور وحدت بیشتر اصولگرایان برگزار شد، با موتلفه اسلامی و همچنین ایثارگران به گفت‌وگو نشسته بود که البته هنوز اخبار خاصی از آن بیرون نیامده است.

پس از اتمام رای گیری و انتخاب مجدد لاریجانی به عنوان رئیس مجلس، وی با تشکر از نمایندگان، گفت: از اعتماد مجدد شما تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانم در انجام وظایف محوله در حوزه کلان و امور مربوط به مردم با حمایت شما گام‌های خوبی بردارم.

وی از ابتدای ورود به مجلس از ابتدای دوره هشتم تا سال پایانی دوره نهم، رئیس مجلس بوده است.

ابوترابی فرد و باهنر نایب رییس شدند

همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی صبح امروز پارلمان، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد و محمدرضا باهنر را به عنوان نواب رئیس مجلس در چهارمین سال نهمین دوره از مجلس شورای اسلامی انتخاب کردند.

براساس رای‌ نمایندگان، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد با 231 رای و محمدرضا باهنر با 192 رای از مجموع 264 رای ماخوذه به عنوان نواب رئیس انتخاب شدند و علی لاریجانی پس از اعلام اسامی نواب رئیس برای آنها آرزوی توفیق و سربلندی کرد.

با انتخاب علی لاریجانی به عنوان ریاست و محمدحسن ابوترابی‌فرد و محمدرضا باهنر به عنوان نواب رئیس، ریاست مجلس در سال پایانی از نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تغییری نکرد و ثابت ماند.

براساس ماده 15 آئین‌نامه داخلی مجلس، هیئت‌رئیسه دائم مرکب از رئیس، 2 نایب‌رئیس، 6 دبیر و 3 ناظر هستند.

براساس ماده 16 آئین‌نامه داخلی مجلس، انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آرای نمایندگان صاحب رای در انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام جداگانه و با اکثریت نسبی و رای مخفی و با ورقه خواهد بود.

سایر نامزدهای عضویت در هیات رییسه

جواد جهانگیرزاده، احمدرضا دستغیب، محمد حسین فرهنگی، علیرضا منادی، جواد هروی، حسین سبحانی نیا، مهرداد بذرپاش، محمد دهقان، ضرغام صادقی، حجت الاسلام سید علی طاهری و اسماعیل کوثری به عنوان دبیران هیات رییسه در دور چهارم مجلس نهم نامزد شدند.

عبدالرضا مصری، محمد آشوری تازیانی ،سید شریف حسینی، احمد امیر آبادی، موسی غضنفرآبادی، ابراهیم کارخانه ای و سید بهلول حسینی هم برای ناظرین مجلس در دور چهارم مجلس نهم نامزد شدند.

یک تغییر در ناظرین هیات رییسه مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه ناظر هیات رییسه مجلس را با یک تغییر نسبت به دور قبل انتخاب کردند.

نمایندگان عبدالرضا مصری نماینده کرمانشاه را با 161 رای، سید شریف حسینی نماینده اهواز را با 160 رای و محمد آشوری تازیانی نماینده بندرعباس را با 153 رای به عنوان ناظرین مجلس در دور چهارم مجلس نهم انتخاب کردند.

این در حالی است که نمایندگان 265 رای در این رای گیری به گلدان ها ریخته بودند.

این یک تغییر، کنار رفتن بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه و جایگزینی عبدالرضا مصری است. نعمتی و مصری هر دو عضو فراکسیون رهروان ولایت هستند.

دبیران؛ دستغیب جایگزین سبحانی نیا

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دبیران هیات رییسه مجلس را با یک تغییر نسبت به دور قبلی انتخاب کردند.

محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز با 207 رای، ضرغام صادقی نماینده شیراز با 153 رای، مهرداد بذرپاش نماینده تهران با 150 رای، علیرضا منادی سپیدان نماینده تبریز با 145 رای، سید احمدرضا دستغیب نماینده شیراز با 139 رای و محمد دهقان نماینده چناران با 136 رای به عنوان دبیران هیات رییسه دور چهارم مجلس نهم انتخاب شدند.

این در حالی است که نمایندگان 267 رای را برای این رای گیری در گلدان ها انداختند.

بر این اساس دبیران هیات رییسه مجلس نسبت به دور قبل با یک تغییر مواجه شد که بر اساس این تغییر احمدرضا دستغیب جایگزین حسین سبحانی نیا در هیات رییسه مجلس شد. دستغیب و سبحانی نیا هر دو عضو فراکسیون رهروان ولایت بودند