مثلث، هفته گذشته اخباری اختصاصی از مدل جدید اصولگرایان برای وحدت منتشر کرد و در این شماره نیز اخباری اختصاصی دارد از سازوکار اصولگرایان در این مورد

سه ماه مانده به انتخابات مجلس دهم و حالا اصولگرایان به نتایج خوبی برای رسیدن به وحدت دست یافته‌اند. درست در شرایطی که اصلاح‌طلبان تبلیغات گسترده‌ای را از شکاف و انشقاق گروه‌های مختلف اصولگرایان به راه انداخته بودند، یک روز خبر از اختلاف در اضلاع سه گانه می‌دادند و روز دیگر تلاش برخی حامیان علی لاریجانی برای تشکیل جمعیت رهروان ولایت را بزرگ‌نمایی می‌کردند. چهره‌های معتمد اصولگرا در گعده نشینی‌های انتخاباتی به نتایجی دست یافته‌اند که اکنون آنها را در آستانه ورودی موفق به رقابت مهم اسفند ماه قرار داده است.

زمینه‌های یک ا‌ئتلاف
واقعیت این است که اصولگرایان از ماه‌ها پیش تلاش‌هایی را هم برای رسیدن به وحدت در انتخابات مجلس دهم آغاز کرده ‌ و هم از آن مهم‌تر برای‌ترمیم همبستگی‌های آسیب دیده که میراثی از انتخابات سال 92 در میان آنهاست، کوشیده‌اند. اگر روزی موتلفه اسلامی به عیان به انتقاد از جبهه پایداری و برخی دیگر از تحول‌خواهان می‌پرداخت، امروز چهره‌های ارشد آنها کنار یکدیگر می‌نشینند و از همفکری و هم سخنی در پی رسیدن به یک راهکار مشترک هستند. اگر روزی چهره‌های شاخص اصولگرا به سبب تفاوت نظر در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم به منتقدان هم تبدیل شده بودند امروز به سنت سال‌های دور باز همنشینی پیشه کرده و به حفظ وحدت در جناح می‌اندیشند. چنین است که اکنون بعد از ماه‌های متمادی رایزنی و همفکری پایه‌های یک ا‌ئتلاف حداکثری فراهم شده است. اما ماجرا چیست؟
هفته گذشته هفته‌‌نامه مثلث خبری اختصاصی از روند جدید وحدت اصولگرایان منتشر کرد. در این خبر آمده بود: « ریش سفیدان و معتمدان جناح دست به دست هم داده‌اند تا موج دوم تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت را راه بیندازند. پیشرو‌تر از آنها هم این دکتر غلامعلی حدادعادل است که چندی است در منزل شخصی‌اش جمعی از معتمدان جناح را دور هم آورده تا به یک فرمول و سازوکار مشخص برای وحدت برسند. او و همراهانش قدم‌های بزرگی برداشته‌اند. » این خبر البته اشاره‌ای هم به سخنان مصباحی مقدم عضو اشد جامعه وحانیت مبارز داشت. او خبر برگزاری جلسات در منزل دکتر حدادعادل را تایید کرده و گفته بود: «این جلسات، جلساتی بود که به دعوت آقای حدادعادل و در منزل ایشان تشکیل می‌شد. تلاش آقای حدادعادل این بود که همگرایی که بخش‌های دیگر اصولگرا هم به‌دنبال آن بودند را محقق کند. آقای حداد بر‌اساس دلسوزی که داشت و از آنجا که شخصیت تاثیرگذاری است، خواسته بود این مجموعه را دعوت کند تا پایه‌ای برای رسیدن به شورای هماهنگی اصولگرایان باشد.»
البته مثلث جزییات بیشتری از تلاش‌های گروه‌های هشت نفره را نیز منتشر کرده و نوشته بود: «این جلسات با حضور غلامعلی حدادعادل، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی، محمدنبی حبیبی، علیرضا زاکانی، حسین فدایی، اسدالله بادامچیان، محمد‌صادق محصولی و محمدرضا باهنر برگزار شده است. از قرار معلوم این هشت نفر اقدامات مهمی ‌را انجام داده‌اند از جمله اینکه آنها رایزنی‌هایی برای دعوت از چهره‌های موثر جناح اصولگرایان برای تعیین نحوه رسیدن به وحدت انجام داده‌اند. همان‌طور که آقا‌تهرانی به‌طور تلویحی اشاره داشته، گویا از دکتر علی لاریجانی، دکتر محمد باقر قالیباف، دکتر ولایتی و سعید جلیلی هم خواهند خواست که به جمع اصولگرایان اضافه شده تا تمام اطراف اصولگرایی حرکتی هماهنگ و همراه با اجماع برای انتخابات اسفند ماه داشته باشند. کاری که احتمالا جامعه روحانیت مبارز هم در نظر دارد. در مورد این جلسات البته خبرهای رسمی و تایید شده چندانی وجود ندارد. »
مثلث با اشاره به سخنان مرتضی آقاتهرانی هم نتیجه گرفته بود که شورای هماهنگی اصولگرایان شکل گرفته است. چرا که مرتضی آقا تهرانی گفته بود: «ما از ابتدا با سه ضلع پایداری، موتلفه و ایثارگران کار را شروع کردیم و امروز آقایان حدادعادل و باهنر هم در جلسات ما شرکت می‌کنند؛ البته هشت نفر هستیم که در این جلسات با یکدیگر کار می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم این جلسات را توسعه دهیم. جلساتی که ما برگزار می‌کنیم همان شورای هماهنگی اصولگرایان است و اسم آن خیلی مهم نیست و دنبال نام‌گذاری هم نیستیم و بیشتر می‌خواهیم امکانی فراهم شود که بتوانیم با یکدیگر بنشینیم و صحبت کنیم و به نقاط خوبی برسیم.»
مثلث در تحلیل خود چنین نتیجه گرفته بود: «با این حرکت ریش‌سفیدان جناح همه طیف‌ها می‌توانند دور یک میز نشسته و برای از بین بردن اختلافات تلاش کنند. این همه در حالی است که با چنین رویکردی حتما جامعتین هم همچون ادوار قبلی چتر حمایتی، هدایتی و داوری خود را بار دیگر برای اصولگرایان خواهد گستراند. اکنون همه اصولگرایان برای رسیدن به وحدت تلاش کرده، بر نقاط اختلافی تکیه و تاکید نکنند و بر وحدت تاکید کنند. یک خبر دیگر هم این است که گویا تشکیل جمعیت رهروان ولایت فعلا منتفی شده و علی لاریجانی هم که برخی دغدغه‌هایش رفع شده حالا قرار است در همین مجموعه شورای هماهنگی اصولگرایان برای وحدت همه اطراف اصولگرایان تلاش کند. باید منتظر بود تا ساز‌و کار جدید اصولگرایان که محصول ۴ جریان ۸ نفره و جامعه روحانیت، نشست ۳ ضلعی و جلسات آقای تقوی است، رخ بنماید.»
این خبر مثلث البته بازتاب‌های فراوانی داشت؛ هم در میان شخصیت‌های سیاسی و هم البته در رسانه‌ها.
نخستین واکنش به این خبر را اسدالله بادامچیان نشان داد. او در تایید خبر مثلث گفت: «بحمدالله طی یک سال اخیر نیز اقدامات خوبی انجام شده و توافق کرده‌ایم با محوریت جامعه روحانیت مبارز، جبهه متحد اصولگرایان تشکیل شود.همه نیروهایی که انقلاب را قبول دارند و اصلاح‌طلب نیستند، عضو این جبهه خواهند بود.» محمد نبی حبیبی دبیرکل موتلفه نیز در این مورد گفت:« به سمت ائتلاف نهایی می‌رویم. همگی گفتمان یک صدا، یک فهرست را پذیرفته‌اند. دام‌هایی که برخی اصلاح‌طلبان برای سوزن‌بانی فکری اصولگرایان چیده‌اند، خود آنها را گرفتار خواهد کرد.»
سایت تابناک که رسانه نزدیک به محسن رضایی است نیز با تایید خبر هفته‌نامه مثلث نوشته بود:«پس از ماه‌ها گفت وگو در بین فعالان و گروه‌های سیاسی در اردوگاه اصولگرایان، امروز دود سفید توافق از اردوگاه اصولگرایان بلند شد و بزرگان این جناح قدیمی‌کشور، برای نحوه حضور در انتخابات مجلس به توافق اولیه‌ای دست پیدا کردند. تابناک به نقل از منابع مطلع خود نوشته بود: «گروه‌های مختلف اصولگرا با دعوت و در حضور آیت‌الله موحدی کرمانی، برای حضور در انتخابات مجلس به جمع‌بندی اولیه‌ای دست یافته اند؛ جمع‌بندی‌ای که بر‌اساس آن، دغدغه‌های گروه‌های مختلف اصولگرا مرتفع شده است.»
تابناک به نقل از منبع مطلع خود نوشته بود:«ائتلاف و وحدت اصولگرایان با دعوت آیت‌الله موحدی‌کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران در حالی شکل گرفت که آیت‌الله یزدی و مصباح هم در جریان امور همراه وی خواهند بود. بر پایه این مدل، هم دغدغه دکتر لاریجانی و همفکران وی ـ که خواهان محوریت آیت‌الله موحدی‌کرمانی بودند ـ رفع شده و هم حضور آیات یزدی و مصباح در چنین مدلی،‌خواسته‌های پایداری‌ها، ایثارگران و موتلفه‌ای‌ها را تامین کرده است.»
اما روزنامه کیهان نیز تیتر صفحه نخست خود را ‌به این خبر اختصاص داد و نوشت: «طبق اخبار موثق رسیده به کیهان، در تازه‌ترین این جلسات که نمایندگان اصلی و صاحب نام تمام سلایق اصولگرا در آن حاضر بودند، با آسیب‌شناسی روندهای پیشین، این نتیجه قطعی حاصل شد که نیروهای متعهد و انقلابی با سلایق مختلف، با لیست واحد در انتخابات آتی شرکت خواهند کرد.‌بحث درباره مصادیق، شعار انتخاباتی و سایر جزئیات به جلسات بعدی موکول شده است و در آینده نزدیک جزئیات بیشتری از توافق صورت گرفته منتشر خواهد شد. نیروهای وفادار به مردم و انقلاب در جلسات خود به این نتیجه رسیدند که باید از نام‌ها و دوقطبی‌سازی‌هایی که عمدتا از سوی رقیب انجام می‌شود فاصله گرفت و اجازه نداد با طرح دام‌هایی مانند اصولگرای معتدل و تندرو، در این جبهه شکاف و انشقاق ایجاد شود. »
اخبار انتخاباتی جدید مثلث
خبرنگار مثلث به اخبار تازه‌ای از تحولات انتخاباتی اصولگرایان دست یافته است. براساس این اخبار قرار است گروهی هفت نفره برای داوری به سازو کار وحدت اصولگرایان اضافه شوند. این گروه داوری متشکل از چهره‌های روحانی خواهد بود. بر‌اساس گزارش خبرنگار مثلث تا کنون حضور افرادی مانند آقایان عباس کعبی (نماینده‌ مردم خوزستان در مجلس خبرگان و از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. وی مدرس خارج فقه و اصول در حوزه‌ علمیه قم است)، محمد رضا آشتیانی (از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ ‌ و نماینده مردم قم در مجلس‌ شورای‌ اسلامی)، تقوی (رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز تهران که از ماه‌ها پیش تلاش‌هایی برای وحدت اصولگرایان داشته است‌) ، حسین ابراهیمی‌(عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز، نماینده تهران در مجلس هشتم، رئیس سابق رسیدگی به امور مساجد) ، حیدر مصلحی (وزیر سابق اطلاعات) و حسینی بوشهری در این گروه هفت نفره قطعی شده‌. رایزنی با برخی چهره‌های دیگر روحانی برای عضویت در این گروه هفت نفره همچنان ادامه دارد. در این میان البته چهره های اصولگرا هم به اعضای 8+7 اضافه خواهند شد .خبرنگار مثلث البته مطلع شده‌ که علی‌اکبر ولایتی در جلسه وحدت اصولگرایان حضور پیدا کرده است. قرار است در روزهای آتی علی لاریجانی، محمد‌باقر قالیباف و محسن رضایی نیز به جلسات دعوت شوند. هنوز از نظر سعید جلیلی در این مورد خبری در دست نیست اما گویا برخی جریان‌ها نظیر جبهه پایداری و بخشی از گروه‌های تحول‌گرا بدنه سیاسی او را در این ساز و کار نمایندگی می‌کنند و ممکن است او شخصا تمایلی به‌ورود مستقیم به ماجرای انتخابات اسفند‌ماه را نداشته باشد.ولی در عین حال انتظار اصولگرایان این است که سعید جلیلی هم در این جلسات شرکت کند . این تلاش ها همچنان ادامه دارد .
خبر دیگر این است که بر‌اساس تفاهم صورت گرفته دکتر غلامعلی حدادعادل برای سخنگویی این سازو کار جدید برگزیده شده است و او که فرد معتمد گروه‌های مختلف اصولگرایان است تلاش‌های فراوانی برای پدید آمدن این ساز و کار جدید‌ انجام داده است. با این تفاسیر شکل کار به این صورت خواهد بود که یک گروه هفت نفره در کنار گروه 8 که احتمالا به تعداد اعضای آن نیز با حضور شخصیت‌های دیگر اصولگرا افزوده شود در مورد فهرست اصولگرایان تصمیم‌گیری نهایی را خواهند کرد. تشکیل چنین گروهی در آستانه انتخابات البته مسبوق به سابقه است. اصولگرایان در جریان رایزنی‌ها در مجلس نهم نیز چنین مدلی را تجربه کردند. در آن زمان کمیته 3 نفره (علی‌‌اکبر ولایتی، غلامعلی حدادعادل و مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی) که مولود جلسات اصولگرایان با رئیس‌جمهور وقت بود با افزوده شدن 4 عضو روحانی، به 7 نفر افزایش یافت و عنوان «کمیته داوری و نظارت» را به خود اختصاص داد. حجت‌الاسلام سالک، حضرات آیات سیدهاشم حسینی بوشهری و عباس کعبی از جامعه مدرسین و حجج اسلام سیدرضا تقوی و سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد از طرف جامعه روحانیت برای این کمیته معرفی شدند که با ترکیب این 4 نماینده با کمیته 3 نفره سابق، ترکیب کمیته 7 نفره را به وجود آوردند.در آن دوره در کنار این 7 نفر، گروه 8 نفره‌ای نیز از سوی اصولگرایان پیش‌بینی شد تا ضمن تقسیم عادلانه حضور همه طیف‌های اصولگرا در فرآیند تصمیم‌سازی، بتواند وجه اجرایی این راهبرد را عهده‌دار شود. کمیته 8 نفره این گروه که کمیته اجرایی وحدت اصولگرایان بود شامل حسین فدایی، علیرضا زاکانی، محمدرضا باهنر، منوچهر متکی، سیدمهدی خاموشی، کاظم جلالی، کامران‌ باقری‌لنکرانی و علی اصغر زارعی بود.
در آن دوره منوچهر متکی نماینده جبهه پیروان خط‌امام و رهبری در کمیته 8+7، به‌عنوان دبیر اجرایی این کمیته، علیرضا زاکانی مسئول ستاد انتخاباتی و علی‌اکبر ولایتی هم سخنگو شده بود.
مقایسه گروه 15 نفره اصولگرایان در آن دوره و دوره فعلی نشانه‌هایی را از تحولات جدید در آرایش سیاسی اصولگرایان نمایان می‌کند.
در نگاه اول به نظر می‌رسد که علی لاریجانی در ترکیب فعلی هنوز نماینده مستقیم ندارد که این موضوع البته می‌تواند به این دلیل باشد که او هنوز در جلسات شرکت نکرده و به شکلی دیگر بنا داشت در انتخابات حاضر شود. حالا او تشکیل جمعیت رهروان ولایت را متوقف کرده و گویا برخی نظراتش در مورد وحدت اصولگرایان نیز تامین شده است. با این تصویر می‌توان امیدوار بود که او نیز هر‌‌چه زودتر به روند تعیین‌شده پیوسته و با اضافه‌شدن یک نماینده از سوی طیف حامیان او نیز در جبهه تشکیل شده مورد پوشش قرار گیرد. در این مورد اگر‌چه اصلاح‌طلبان تلاش فراوانی کرده‌اند تا با ادعای حمایت از او فاصله‌ای میان این شخصیت اصولگرا با جناح متبوعش ایجاد کنند اما او تا کنون حاضر به ائتلاف با آنها نشده است. او البته در نشست خبری اخیر خود به اصلاح‌طلبان گفت که حق مصادره نام او و علی‌اکبر ناطق‌نوری را ندارند.
از سوی اصولگرایان نیز تا‌کنون پالس‌های مثبتی در این مورد ارسال شده است. چه اینکه در همین مورد پرویز سروری، قا‌ئم‌مقام جمعیت رهپویان در مصاحبه‌ای که با شماره قبل هفته‌نامه مثلث داشت، گفت: «اینکه بعضی از نزدیکان آقای لاریجانی اظهاراتی را گفتند دلالت به موضع آقای لاریجانی نمی‌کند. فکر می‌کنم موضع آقای لاریجانی را باید خود او اعلام کند. ثانیا افرادی که به آقای لاریجانی نزدیکند در طیف‌های مختلف قرار دارند و همه دارای یک نوع سیلقه سیاسی نیستند. به همین دلیل نمی‌توان مواضع آنها را به‌عنوان ملاک دیدگاه آقای لاریجانی در نظر گرفت. من معتقدم آقای لاریجانی نهایتا صف خودش را از صف اصولگرایان جدا نمی‌کند. امیدواری بر این است و سوابق فعالیت‌های سیاسی آقای لاریجانی هم این را نشان می‌دهد که او از اردوگاه اصولگرایان فاصله نگیرد و فاصله هم نخواهد گرفت.»

پایان کار رهروان و گروه 4
اما هفته‌نامه مثلث هفته گذشته به نقل از منابع خود خبر‌ دیگری را نیز منتشر کرده بود. مثلث آنلاین نوشته بود که تشکیل جمعیت رهروان ولایت منتفی شده است. این خبر اواسط هفته گذشته تایید شد و برخی منابع نزدیک به علی لاریجانی هم در گفت‌وگو با سایت مثلث آنلاین ضمن تایید این خبر اعلام کردند که علی لاریجانی فعلا از تاسیس حزب منصرف شده است. ‌
خبرنگار مثلث آنلاین از منابع نزدیک به علی لاریجانی نوشت که تصمیم انصراف از تشکیل جمعیت رهرو‌ان قطعی شده است و قرار نیست رهروان ولایت ایفاگر نقش انتخاباتی در اسفندماه باشد. این پایگاه خبری گزارش داده بود که برخی تغییرات به وجود آمده در تحولات اصولگرایان موجبات این تصمیم را پدید آورده است. اخبار دیگری حکایت از آن دارد که آغاز دور جدید تلاش‌ها برای وحدت حداکثری اصولگرایان و به وجود آمدن ساز و کار جدید برای رسیدن به فهرست واحد در جناح احتمالا علت اصلی انصراف علی لاریجانی از تشکیل حزب رهروان ولایت است.
اما خبر تازه‌تر این است که جلسات گروه 4 نیز متوقف شده است. علی لاریجانی، علی‌اکبر ولایتی، علی‌اکبر ناطق‌نوری و آیت‌الله مقتدایی در جلسه‌ای انتخاباتی با یکدیگر مساله انتخابات اسفندماه را در دستورکار خود قرار داده و در این مورد رایزنی مشترکی را آغاز کرده بوند. خبر برگزاری این جلسات البته با تایید علی لاریجانی هم مواجه شده بود. حالا اما گویا بنا بر همان دلایلی که تشکیل فراکسیون رهروان منتفی شده به همان دلایل نیز برگزاری جلسات گروه 4 نیز متوقف شده است. برخی منابع در گفت‌وگو با خبرنگار مثلث اعلام کرده‌اند که با ساز‌و‌کار جدیدی که برای وحدت اصولگرایان تهیه شده انجام حرکات موازی نیز متوقف شده است.
این در حالی است که بهروز نعمتی، نایب‌رئیس فراکسیون رهروان ولایت عدم استقبال شورای هماهنگی اصولگرایان از لاریجانی را رد کرده و خبر داده که در جلسات اصولگرایان آقایان لاریجانی و کاظم جلالی شرکت می‌کنند. در همین حال علیرضا زاکانی خبر رایزنی با علی لاریجانی را تایید کرده و گفته است: «برای موضوع وحدت اصولگرایی با آقای لاریجانی صحبت‌هایی شده است. این گفت‌وگوها برای این است که یک صدای واحد از جریان اصولگرا بیرون بیاید اما اگر هم کسی قائل به وحدت نبود بحث دیگری است و خودش می‌داند.»

جامعه روحانیت محور شد
بادامچیان البته هفته گذشته یک خبر مهم هم داده و از محوریت جامعه روحانیت مبارز در انتخابات گفته است. خبر او گویا بر این مبناست که جامعه مدرسین مانند سابق نقش مستقیم نخواهد داشت و مانند ادوار قبلی بیشتری نقش حمایتی و هدایتی برای آن در نظر گرفته شده است. بادامچیان با اشاره به تاثیرات برگزاری جلسات سه ‌جانبه (حضرات آیات موحدی‌کرمانی، مصباح و یزدی)، گفت: «حضرات نظرات کلان را مطرح کردند و امروز محوریت انتخابات با جامعه روحانیت مبارز است و این امر نیز مورد تایید شورای فقها قرارگرفته و شأن آن سه بزرگوار نیز به‌جای خود محفوظ است.‌
شورای محترم فقها (آیات موحدی، مصباح و یزدی) موارد اختلافی که بعضا مطرح می‌شد را در جهت وحدت اصولگرایان برطرف کردند و نقش موثری را در جهت وحدت ایفا کردند. در جلساتی که با حضور دکتر حدادعادل برگزار شد بیشتر در خصوص مباحث شورایی تبادل‌نظر شد. این جلسات نتایج خوبی داشت و اعضا‌ نیز محوریت جامعه روحانیت مبارز را پذیرفتند و همه اصولگرایان نیز در این جهت دعوت‌شده‌‌اند.»

نتایج جلسه روحانیون
اما در میان اظهارنظرهای مختلف در وحدت اصولگرایان یک عضو جامعه مدرسین خبرهای رسمی تری ارائه کرده است.حجت‌الاسلام محمدرضا آشتیانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره برنامه جامعتین برای وحدت اصولگرایان گفته است: «آیات موحدی کرمانی، مصباح یزدی و یزدی سه جلسه تاکنون داشته‌اند و هفته گذشته نیز جلسه‌ای داشتند و بحث‌شان در این است که ما نیز در کلیت از وحدت اصولگرایان حمایت می‌کنیم اما اینکه بخواهند برای هر استان و یا شهرستان مصداق‌ها را مشخص کند را رد می‌کنند. اخیرا نامه‌ای را آقای حداد و برخی دیگر از آقایان اصولگرا برای این سه نفر نوشته‌اند و در این نامه گزارشی از روند کارها و فعالیت‌های انجام شده برای وحدت اصولگرایان را ارائه کرده‌اند و این نامه در جلسه هفته قبل نیز قرائت شده است. آقایان اصل اصولگرایی را مورد تایید قرار می‌دهند و حتی گفته‌اند که اگر اصولگرایان برای وحدت به مشکلی برخورند آمادگی دارند که این مشکلات و اختلافات را حل کنند.»
وی ادامه داده است: «تاکنون که جلساتی میان رهپویان، پایداری‌ها، ایثارگران و موتلفه برای وحدت تشکیل شده است و گویا آقایان نظر دارند که همانند دوره هشتم چند نفر به‌عنوان داور از بین روحانیون انتخاب شوند که برای این موضوع نیز به یک نتیجه کلی رسیده‌اند و بعد از این نیاز است کسانی که هنوز به مجموعه نپیوسته‌اند به این مجموعه بپیوندند.»
آشتیانی در مورد نشست لاریجانی، ولایتی، مقتدایی و ناطق نوری و اینکه آیا این نشست شکل‌گیری جبهه‌بندی جدیدی در جریان اصولگرایی نیست گفت: «ظاهرا آقای مقتدایی خودش را از این گروه کنار کشیده است و فکر نمی‌کنم این گروه به جایی برسد ولی بنا این است که با این آقایان صحبت شود تا آنها نیز به این وحدت بپیوندند.»

وحدت برای گفتمان انقلاب
هر‌چه هست حالا با این ساز و کاری که با همت ریش‌سفیدان و معتمدان جریان اصولگرایی فراهم شده به خوبی می‌توان به وحدتی حداکثری که بیشتر سلایق موجود در جناح اصولگرایان را پوشش دهد، دست یافت. چه اینکه براساس سنت ادوار پیشین همچنان حما‌یت و هدایت روحانیت مدنظر اصولگرایان قرار گرفته است. در این میان البته طبیعی خواهد بود که همه سلایق نتوانند خواسته‌های خود را برآورده شده ببینند اما واقعیت این است که باتوجه به شرایط سیاسی جدید و جدی بودن حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات، دیگر نمی‌توان در این دوره نسخه رقابت درون‌جناحی را تجویز کرد. ایجاد اختلاف و شکاف در جناح آن هم به دلیل برآورده نشدن خواست‌های برخی گروه‌ها فرصتی طلایی برای ر‌قیب خواهد بود تا کنترل پارلمان را از اصولگرایان گرفته و ‌گفتمان‌ دیگری را در پیش بگیرند. در چنین شرایطی است که همه گروه‌های اصولگرا باید به حمایت از ساز و کار جدید پرداخته و تلاش کنند تا لیست واحدی از اصولگرایان ‌در سراسر کشور منتشر شود‌، حتی اگر هزینه این حمایت برآورده نشدن برخی خواست‌های گروهی و حزبی باشد. برای اصولگرایان قبل از هر مساله دیگری باید حفظ گفتمان انقلاب اسلامی و عدم تکرار و تشکیل مجلسی مانند پارلمان ششم در اولویت باشد.