اصولگرایان از مدت‌ها پیش برای همگرایی تلاش‌هایی داشتند. باتوجه به اینکه از شنبه 28 آذر ثبت نام نامزدهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شروع شد آخرین تحرکات اصولگرایان برای همگرایی به چه نتیجه‌ای رسیده است؟
اصولگرایان تلاش داشتند تا آیت‌الله موحدی کرمانی، آیت‌الله محمد یزدی و آیت‌الله مصباح یزدی جلساتی با هم برگزار کنند و هدایت راهبردی نیروهای اصولگرا را در انتخابات بپذیرند که این جلسات انجام شد و آقایان پذیرفتند. همچنین هیات هشت نفره با هم نشست‌هایی داشتند و به تفاهم رسیدند. نامه‌ای که آقایان پاسخ دادند این بود که همین هشت نفر فعلا کار را جلو ببرند. آنها هم یک لیستی از روحانیت را به خودشان اضافه کردند که جبهه متحد اصولگرایان بشوند و مواردی را هم مشخص کنند و اگر اختلاف شد حکمیت را انجام دهند. الان در این مرحله هستیم که تعداد 15 نفر پالایش شوند و یک لیست 15 نفره کار را به دست گیرد. در این بین نیاز اصولگرایان به ائتلاف یا به عبارتی وحدت‌گرایی کاملا حس شده ‌و همه از این نگاه دفاع می‌کنند. حالا باید یک هفته دیگر هم جلو رفت، ثبت‌نام را طبیعتا همه انجام می‌دهند. اگر سازوکار پیشنهاد شده جبهه متحد اصولگرایان به سرانجام برسد ان‌شاءالله فکر می‌کنم این سازوکار به لحاظ ساماندهی در سطح مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها کار جدی خوبی خواهد داشت.
پس هیات هشت نفره شامل آقایان حبیبی، باهنر،‌بادامچیان، زاکانی، حدادعادل، فدایی، محصولی و آقاتهرانی مشخص هستند. از جامعه روحانیت مبارز چه کسانی قرار است هفت نفر دیگر را تشکیل دهند؟
فقط از جامعه روحانیت نیست. از اقشار مختلف روحانیت است. یعنی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت مبارز و حتی غیر از اینها پیشنهادهایی شده اما تفاهم هنوز روی 100 درصد نفرات پیشنهادی نشده است. در واقع 8 نفر لیست پیشنهادی را پذیرفتند ولی دیگران باید تایید کنند، خود آقایان هم تایید کنند تا این شکل گیرد.
در واقع همان مکانیزم 7+8 انتخابات مجلس نهم می‌شود؟
یک کمی فرق می‌کند، بحث‌های اجرایی هم در بین هشت نفر مطرح شده است. اگر این هیات تعیین شود‌، یک مقدارکار ساده‌تر می‌شود.
همین 15 نفر روز یکشنبه 22 آذر خدمت آقای موحدی کرمانی بودند؟
چند جلسه‌ای خدمت ایشان بوده و این 8 نفر هم بودند. البته همه 15 نفر نبودند، حالا عرض کردم آن هفت نفر هنوز متعین دقیق نیست اما وقتی ‌قطعی شد نام آنها نیز گفته می‌شود.
جایگاه آقای لاریجانی در این مکانیزم کجا تعریف می‌شود؟
از روز اولی که وحدت یا ائتلاف در بین اصولگرایان مطرح شد همه اذعان داشتند که اصولگرایان یک طیف هستند و این طور نیست که تمام افرادی که داخل این ائتلاف می‌آیند روی همه مسائل اتحاد نظر داشته باشند‌. کاملا هم پیدا است در همین شکل ائتلافی می‌بینیم سنتی‌ها، پایداری، تحول‌خواهان (ایثارگران و رهپویان) حضور دارند در بحث‌های‌ بسیار طولانی همه پذیرفته‌اند باید با وجود اختلافات شان در موضوعات مختلف براساس موضوعات مشترک با هم کار کنند و حتی المقدور در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها به لیست مشترک برسند. حالا اینکه چقدر موفق شوند باید صبرکرد و دید. بنابراین ا‌ذعان به اینکه اصولگرایان یک طیف هستند، جناح راست، چپ و میانه دارند؛ یعنی با وجود جبهه بودن می‌خواهند با هم کار کنند و این ضرورت کار کردن حس شده است. به نظر من بدون سر و صدا و با یک جمع‌بندی سیاسی به این نتیجه رسیده‌اند‌ و امید به آنکه موفق هم شوند ‌زیاد است.
جلسات چهار جانبه‌ای که آقایان لاریجانی، ولایتی، مقتدایی و ناطق نوری داشتند، چه می‌شود؟
از روز اول بنا شد‌ گروه‌هایی که تابلو دارند مثل موتلفه، ایثارگران، رهپویان و پایداری با هم بحث کنند. اشخاصی مثل آقایان لاریجانی، ولایتی، قالیباف و رضایی همواره بحث بود که از اینها دعوت شود و اینها هم بپیوندند، حالا اشکال سر ساز وکاری است که نحوه همکاری
چه طور باشد. واقعا تماس‌های جداگانه با آقایان لاریجانی، ولایتی و قالیباف گرفته شد، اگر آن هسته مرکزی شکل بگیرد با یک مقداری بحث و چانه زنی معتقدم همکاری آقایان لاریجانی، قالیباف و ولایتی را هم به‌دنبال خودش خواهد داشت.
یعنی آنها به تعداد 8 نفر اضافه می‌شوند یا فقط همراهی می‌کنند؟
عرض کردم ساز وکارش مورد اختلاف است اگر یادمان باشد یکی از اشکالات 7+8 دوره انتخابات مجلس نهم همین جایگاه آقای لاریجانی و قالیباف بود. چون گروه تابلودار نیستند و اشخاص حقیقی هستند باید برای آنها یک سازوکار مشخصی تعریف کرد اما اینکه معنایش آن باشد که ضرورتا به آن هشت نفر اضافه شوند به نظر من‌ این طور نیست.
الان آقای حداد هم یک شخصیت حقیقی در بین هشت نفر حساب می‌شود؟
آقای حدادعادل دو ویژگی در این جمع دارد یکی آنکه تلاش زیادی کرد که این ائتلاف شکل گیرد یعنی در واقع بین این گروه‌های مختلف کسی را که همه قبول دارند و مورد احترام است، ایشان است. حالا اگر بخواهیم از نظر خط و ربط و جایگاهش در این طیف اصولگراها بگوییم، باید یادآور شویم که آقای دکتر حدادعادل به رهپویان و ایثارگران نزدیک‌تر است تا آن دو ضلع دیگر جریان اصولگرا.
در نهایت بفرمایید جلسات چهارجانبه‌ای را که آقای لاریجانی دنبال می‌کرد، متوقف می‌شود؟
آن جلسه یک مقدار متوقف شده است، خبر می‌دهم که آقای ولایتی شرکت نکرده است و دیگرانی هم بودند که شرکت نکردند و امید است که ان‌شاءالله آقای لاریجانی به این ائتلاف بپیوندند.
با‌توجه به اینکه آقای لاریجانی دارد ‌حزب رهروان را هدایت می‌کند تکلیف این حزب چه می‌شود؟
هنوز شکل نگرفته است. قرار بود جلساتی باشد اما شکل نگرفت ضمن آنکه جبهه رهروان در واقع نمایندگان مجلس هستند که اگر به اسامی ‌آنها نگاه شود تقریبا همه نوع نماینده‌ای اعم از اصولگرا، اصلاح‌طلب، اعتدالی و حتی مستقل‌ها در آن حضور دارند بنابراین به نظر من رهروان بیش از آنکه یک تشکل سیاسی در سطح کشور باشد یک تجمع داخل مجلس است. اینکه این تجمع چقدر بتواند روی انتخابات خود مجلس تاثیر بگذارد جای بحث و تامل دارد.
تشکیلات یکتا که دولتمردان زمان ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بودند کجای این ائتلاف قرار می‌گیرند؟
تا آنجایی که مطلع هستم درباره آنها بارها صحبت شده که به این ائتلاف می‌پیوندند و هیچ ادعایی مبنی‌بر اینکه مستقل عمل کنند حداقل در شهرهای بزرگ و مراکز استان ندارند.
آقای محصولی یکتا را در سازوکار 7+8 نمایندگی می‌کند؟
آنها دو طیف هستند؛ یکتا در واقع کسانی بودند که به نوعی مورد ‌بی‌مهری آقای احمدی‌نژاد قرار گرفتند و تلاش دارند خودشان را از طیف آقای احمدی‌نژاد جدا کنند مثل آقای حاجی بابایی، فروزنده و افرادی از این دست.
آقای فروزنده که عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران است؟
بله، درست است ولی او در مجموعه یکتا هم است چون معاون رئیس‌جمهور سابق بود. مکرر اعلام کردند که در یک ائتلاف فراگیر آنها هم مشارکت می‌کنند و مستقل عمل نمی‌کنند. برخی از این افراد همان‌طور که اشاره شد به طیف پایداری نزدیکند. یکتا در واقع ویژگی شان همین بود که در دولت آقای احمدی‌نژاد فعال بودند و تلاش هم دارند که به او و جریان ویژه‌ای که کنار دست او قرار دارد، منتسب نشوند.
برخی وزرای دولت آقای احمدی‌نژاد همچون آقای نیکزاد وزیر راه و شهرسازی دولت دهم اعلام کرده‌اند که می‌خواهند برای نامزدی انتخابات مجلس آینده ثبت‌نام کنند. نسبت اینها با ائتلاف اصولگرایان چه خواهد بود؟
اگر ائتلاف بخواهد گزینش کند و به این جمع‌بندی برسد یا یکی از این گروه‌ها پیشنهاد دهند طبیعتا آقای نیکزاد مورد اقبال است یعنی کسی که ‌مجری طرح مسکن مهر بود فکر می‌کنم از یک مقبولیتی برخوردار است هم اینکه کاری نشان داده ولی اگر که در لیست اصولگراها مورد اقبال قرار بگیرد منظور می‌شود. درباره آنها چندین بار صحبت شده، در واقع آنها ادعای ارائه لیست جداگانه ندارند. به هر حال لیستی که در شهرهای مختلف و تهران تهیه می‌شود تلاش آن است که چهره‌های نو و جوان در آن باشند. حالا مهم این است که هسته مرکزی شکل کاملش را بگیرد، آن وقت بُعد حکمیت هم روشن شود یعنی اگر اختلاف بین افراد شد چه کسی حرف آخر را بزند، این هم در شرف بحث و تکمیل است. به نظر‌ می‌رسد روی مسیر درستی کار جلو می‌رود هر چند ممکن است یک مقداری تأخیر داشته باشد اما مسیر درست و امیدوار کننده‌ای است.
شما گفتید این جمع هفت نفر روحانی اضافه شده به مکانیزم ائتلاف اصولگرایان از جامعه مدرسین،‌جامعه روحانیت و برخی دیگر از روحانیت هستند. آیا این برخی دیگر از موسسه امام خمینی (ره) می‌آیند یا خارج از این چارچوب هم هستند؟
حساسیتی نبوده است، اشخاص حقیقی عضو این تشکل‌ها هستند ولی به‌عنوان نماینده آن تشکل‌ها در جمع 15 نفر حاضر نمی‌شوند. آنها اشخاص حقیقی هستند که عضو جامعه مدرسین، جامعه روحانیت مبارز و احیانا مستقلند. بنا نیست که تشکل‌ها نماینده رسمی بفرستند. جامعه مدرسین اعلام کرده که رسما شرکت نمی‌کند اما اشخاصی که عضو جامعه مدرسین هستند ممکن است مشارکت کنند.
به نظر شما اعضای هسته مرکزی ائتلاف چه زمانی نهایی می‌شود؟
در شرف نهایی شدن است و فکر می‌کنم با ثبت نام نمایندگان این ساختار هم شکل بگیرد.
سخنگو چه کسی خواهد بود؟
اطلاعی ندارم اما آقای دکتر حداد چون مورد احترام همه آقایان است‌، می‌تواند این جمع را در سخنگویی نمایندگی کند.
به‌نظر شما موکول کردن ائتلاف به بعد از
ثبت نام نامزدها و بررسی صلاحیت‌ها، خود موضوع همگرایی را با چالش مواجه نمی‌کند؟
بله، الان در تهران به فرض نزدیک 200 نفر اصولگرا یا مدعی اصولگرایی داریم که قصد ثبت نام دارند. اگر بخواهیم بین آنها 30 نفر را انتخاب کنیم کار آسانی نیست، شاید بقیه نپذیرند و بروند رقابت کنند. کسانی که کار تشکیلاتی را بلد هستند و کار تشکیلاتی انجام می‌دهند‌، تبعیت می‌کنند. چون ادراک سیاسی دارند و متوجه هستند که اگر در لیست نباشند، جز برخی استثنائات احتمال
رای آوری شان بسیار بسیار کم است.
استثناهایی مثل آقای مطهری که دوره پیش در لیست نبود اما رای آورد؟
البته آقای مطهری در یک لیست دیگری بود ‌یا یک دوره‌ ‌‌برای آقای دکتر غفوری فرد در مجلس هفتم هم این اتفاق افتاد بنابراین کار سخت می‌شود به همین دلیل می‌گویم کمی دیر است ولی چاره‌ای نیست.
پس مکانیزم ائتلاف 15 نفره بازدارندگی ندارد که بقیه تمکین کنند؟
تابع ادراک سازمانی و فراست شخص است، در تهران شک ندارم بالای 90 درصد منتخبان نهایی جز‌و یکی از دو لیست اصولگراها و اصلاح‌طلبان خواهند بود‌.‌ ‌بنابراین اگر کسی تجربه کار داشته باشد وقتی خارج از لیست قرار می‌گیرد خودش باید انصراف دهد این منطقی‌تر است، به‌خصوص که اگر اعتقادی هم به جبهه و جناح خودش داشته باشد، باید کمک به دیگران کند. این یک اصل ابتدایی در کار جمعی است.
آقای جلیلی کجای ائتلاف قرار می‌گیرد؟
آقای جلیلی از اشخاص حقیقی است که مشارکت فعال در مذاکرات ندارد. اگر فرض کنیم جبهه پایداری از او دفاع کند آن وقت مثل بقیه کسانی که جبهه پایداری احتمالا در قالب سبد افراد معرفی خواهد کرد آقای جلیلی هم ‌ارزیابی می‌شود مثل آقای نیکزاد که گفته شد. برای آقای جلیلی حق ویژه‌ای قائل نیستند چون حزب ندارد یا یک گروه نیست ضمن آنکه مثل آقای نیکزاد هم هنوز اظهار آمادگی برای کاندیدا شدن نکرده است بلکه نوعا اعلام کرده‌ که در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد نمی‌شود مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد.