نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) با کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید تجاری- صنعتی مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) با کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید تجاری- صنعتی مخالفت کردند.

بعد از بحث و بررسی لایحه ایجاد مناطق جدید تجاری- صنعتی و اظهار نظر موافقان و مخالفان کلیات این لایحه به رأی مجلس گذاشته شد که نمایندگان با 117 رأی موافق، 85 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر با کلیات آن مخالفت کردند.

تصویب این لایحه نیازمند رأی دو سوم نمایندگان بود.

محمدرضا باهنر که اداره جلسه را بر عهده داشت در همین رابطه گفت: شاید علت اصلی رأی نیاوردن کلیات این لایحه این بود که همکاران ما موارد بیشتری به آن اضافه کرده بودند.

وی افزود: طبق آیین نامه می‌توان با 50 امضا طرح‌ها و لوایحی که از دستور کار خارج شده را مجدداً به جریان انداخت. اما کمیسیون باید ضوابط بیشتری را رعایت کند و با محاسبات دقیق‌تری مسأله را حل کند.

به گزارش ایسنا، اکبر ترکان رئیس مناطق آزاد تجاری- صنعتی در همین رابطه و در دفاع از لایحه پیشنهادی دولت، گفت که دولت در این لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد جدید را پیش‌بینی کرده است.

وی افزود: فلسفه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی این است که طبیعتاً در فاصله‌های دور و کشورهای صنعتی بعید است که مصنوعات ایران بازاری داشته باشد در حالی که می‌توان از ظرفیت همسایگان در این زمینه استفاده کرد.

وی افزود: ما برای جنوب عراق منطقه آزاد اروند را داریم که صادرات و تجارت دارد و سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون دلار مبادلات تجاری در آنجا صورت گرفته که امسال این رقم به 1.5 میلیارد دلار می‌رسد. در مرکز عراق نیز منطقه آزاد مهران پیش‌بینی شده که بیشترین ظرفیت را برای توسعه تجاری دارد و برای اقلیم کردستان منطقه آزاد بانه و مریوان را پیش‌بینی کرده‌ایم.

ترکان خاطرنشان کرد: ما در شمال منطقه آزاد ماکو را داریم که کار با ترکیه هدف اول داد و ستد آن است. همچنین منطقه آزاد ارس برای قفقاز طراحی شده که نخجوان، ارمنستان و آذربایجان را جلو می‌برد. منطقه آزاد اردبیل برای جمهوری آذربایجان پیش‌بینی شده و منطقه آزاد جاسک هم به عنوان پایانه سوم نفتی کشور پیش‌بینی شده است.

رئیس مناطق آزاد تجاری- صنعتی با بیان اینکه دولت در این لایحه ایجاد 7 منطقه آزاد را پیش‌بینی کرده تأکید کرد: ایجاد مناطق آزاد بیشتر تا جایی که بار مالی برای دولت نداشته باشد مورد حمایت دولت قرار می‌گیرد.