مثلث آنلاین : در همین ابتدا شما باید نامه ای به کمیسیون مشترک نوشته و به عدم اجرای برجام تا رفع این مانع اصرار کنید .

مثلث آنلاین : در حالی که جنجال بر سر اینکه «آیا محدودیت سفر برای مسافران ایران در حکم نقض برجام هست یا نه» رسانه‌ها را به خود مشغول کرده بود، رئیس‌جمهور آمریکا دیشب این مصوبه کنگره را بی‌سروصدا در میان اعداد و ارقام یک بودجه ۱.۱ تریلیون دلاری تصویب و برای اجرا ابلاغ کرد.
بر اساس فصل ۲۰۳ متن لایحه بودجه سال ۲۰۱۶ آمریکا که حالا دیگر قانون شده، شهروندان ۳۸ کشوری که تاکنون می‌توانستند برای تجارت یا توریسم، مدت ۹۰ روز بدون اخذ ویزا در خاک ایالات‌متحده اقامت داشته باشند، حالا اگر در ۵ سال گذشته به سوریه، عراق، سودان و ایران سفر کرده باشند، دیگر «نمی‌توانند» مثل قبل بدون ویزا وارد آمریکا شوند.
این یعنی اتباع بسیاری از کشورهای اروپایی که حالا می‌خواهند برای تجارت یا توریسم به ایران پساتحریم سفر کنند، باید بین پای گذاشتن روی خاک ایران و سخت شدن ورود به آمریکا، یکی را انتخاب کنند. برخی معتقداند که این کار به منزله بازگشت و اجرای غیرمستقیم تحریم‌ها علیه ایران و در حکم «نقض برجام» است.
این بند جنجالی از بودجه سال آینده آمریکا گریبان ایرانی‌های مقیم خارج را هم می‌گیرد یعنی آن دسته از ایرانیانی که به هر ترتیب، شهروند کشورهای معاف از ویزا (برای ورود به آمریکا) مانند انگلیس و استرالیا شده‌اند، حالا دیگر نمی‌توانند به عنوان یک انگلیسی یا استرالیایی، بدون ویزا به آمریکا سفر کنند و باید با همان پاسپورت غیرایرانی خود، در صف صدور ویزای سفارتخانه‌های آمریکا بایستند.
سیدعباس عراقچی معاون حقوقی وزارت امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای، چندی پیش گفته بود که «اگر» این محدودیت‌ها اعمال شود و مغایر برجام باشد، ایران اقدام خواهد کرد.
«آلن ایر» سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا هم در صفحه فیس‌بوک نوشته بود که صدای اعتراض ایرانیان به گوش مافوق‌های خود می‌رساند؛ صدای اعتراضی که اگر هم رسیده باشد، گوش شنوایی در واشنگتن نداشته است.

نکته :
حالا که باراک اوباما این قانون را امضا کرده دیگر نمی توان آن را شیطنت و یا دشمنی فلان گروه در ایالات متحده علیه ایران دانست . حالا این اقدام دقیقا اراده حاکمیت ایالات متحده علیه ایران است . به یک معنا اکنون بر اساس آنچه از مفاد آن به صورت رسمی منتشر شده ، بدون هیچ تفسیری نقض شده است . اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا نقض ماده ۲۹ برجام محسوب می شود. در ماده ۲۹ برجام آمده است:
«اتحادیه اروپایی، اعضای آن و آمریکا،‌ مطابق قوانین مربوطه‌شان، از هرگونه سیاستی که هدف از آن تأثیر مستقیم و معکوس بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است، باید اجتناب ورزند.»
با این حال قانون مصوب شده به صورت علنی بر روی مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران تاثیر خواهد گذاشت. این تاثیرگذاری معکوس خواهد بود و منجر به پرهیز تجار ۳۸ کشور اروپایی، استرالیا ،انگلیس و ...از سفر به ایران خواهد شد.
با این تفاسیر حالا مهمترین سوال این است که چرا حسن روحانی که مسئول اول این پرونده است در این مورد سکوت کرده آیا او نمی تواند همانطور که فردای مصوبه شورای حکام به صورت مستقیم در رسانه ملی با مردم ایران و سایر کشورها به موضع گیری و گفت و گو پرداخت حالا بار دیگر در قاب تلویزیون ظاهر شده و مقابل همتای آمریکایی اش موضع بگیرد؟
آقای روحانی آنچه ما تاکنون از عکس العمل دولت دیده ایم تنها یک موضع آنهم نه چندان قاطع آقای ظریف است. شما گفته بودید که دولت شما فقط دولت لبخند و مذاکره نیست ؛ بسم الله !
این نقض برجام است و در همین ابتدا شما باید نامه ای به کمیسیون مشترک نوشته و به عدم اجرای برجام تا رفع این مانع اصرار کنید .